banner51

'AKP Öğretmenleri Düşünmüyor'

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Ali Engin 24 Kasım Öğretmenler günü sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

'AKP Öğretmenleri Düşünmüyor'
Mesajında, Öğretmenlerin ve milli eğitimin bugünkü halinden AKP iktidarının sorumlu olduğunu belirten Engin, AKP’nin yaşadığı paranoyaların tarihte görülmemiş bir ayrışmayı ve bölünmeyi getirdiğine vurgu yaparak, şunları söyledi.Bir milletin kaderini belirleyen mesleklerin başında gelir öğretmenlik. Öyle ki, siyasetçiyi, doktoru, işadamlarını, işçiyi, sanatçıyı ve sporcuyu da yetiştiren, donatan kişidir öğretmen. Tüm öğretmenlerimiz 24 Kasımlarda verilen süslü mesajlardan çok daha fazlasını hak etmektedirler.Maalesef AKP iktidarının 12 yıldır uyguladığı eğitim ile ilgili politikalar, hem eğitim sistemini çökertmiş, hem de işi olsun ya da olmasın tüm öğretmenlerimizi binbir dertle yapa yalnız bırakmıştır. 
 
İŞSİZ ÖĞRETMENLERİN SAYISI ÜLKE NÜFUSU KADAR
 
Açıklanan yeni rakamlar atanmayı bekleyen öğretmen sayımızın, bazı ülkelerin nüfusundan daha fazla olduğu gerçeğini gözler önüne sermiştir. Bilgi dolu, bilgisini aktarmak için heyecanla bekleyen 330 bin öğretmen adayımız maalesef uygulanan akıl almaz politikalar sonucu işsizler ordusuna katılmışlardır. Her yıl üniversitelerden mezun olan öğretmen adaylarıyla bu sayı daha da artarken, İktidarın gündeminde bu sorun yer almamakta,  içi boş mesajlar vermek dışında bir şey yapmamaktadırlar.
 
Çalışmakta olan öğretmenlerimizin de işlerini rahat bir biçimde yaptıklarını söylemek maalesef mümkün değil. Başta sözleşmeli öğretmenlere verilen kadro sözünün bir türlü istenen şartlarda gerçekleşmemesi ve sürekli öğretmenlerimizin geçiştirilmesi, ek ders ücretlerinin öğretmenlerimizin motivasyonunu sağlamaktan çok uzak olması gibi ekonomik sorunlarla, öğretmenlerimize adeta psikolojik işkence yapılmaktadır.
 
PARANOYALARI AYRIŞMA VE SÜRGÜN GETİRDİ
 
Son dönemlerde, AKP iktidarının yaşadığı paranoyaların, okul müdürleri ve yönetimlerindeki atamalara yansımasıyla da, Eğitim tarihimizde görülmemiş bir ayrışma ve sürgün hareketini başlatmıştır. İktidarın bu paranoyası her alanda olduğu gibi milli eğitimde de bölünmeyi, bizden olanlar ve olmayanlar diye ayrışmayı getirmiştir. Sistemi düzeltme, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirmesi gereken iktidar tam tersini yapmış, uygulamalarıyla dert üstüne dert eklemiş, öğretmenlerimizin sorunları yerine kendi saltanatını düşünmüş ve eğitim sistemini içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir.Tüm bu yaptıklarıyla sadece günümüzde öğretmenlerimizin hayatını karartmakla kalmamış, aynı zamanda gelecek nesillerimizin eğitimini de tehlikeye atmışlardır. 
 
Unutulmaması gerekir ki, bu ülkenin öğretmenleri başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden,  cumhuriyet ilkelerinden hiç ayrılmamışlardır. Bu ülkenin en zor günlerinden kurtuluşu, cumhuriyetin özümsenmesi milli eğitim ordusu tarafından gerçekleşmiştir. Yeniden  başlatılacak  kurtuluş mücadelesinin en ön saflarında da öğretmenlerimiz olacaktır.
 
Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çok yakında gerçekleşeceğimize inandığımız halkın iktidarı aynı zamanda öğretmenlerimizin iktidarı olacaktır. Milli Eğitimin, politikacıların değil eğitimcilerin belirlediği bir sistemle yapılandırılacağı, Öğretmenlerimizin işsizlik, ek ders, sendika ve tayin sorunlarından kurtulduğu bir Türkiye için söz veriyoruz.
 
Bu duygu ve düşüncelerimle, çocuklarımızı, geleceğimizi, ülkemizi emanet ettiğimiz tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyor, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyor, tüm eğitimcilerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.
 
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2014, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER