AKM'de Ata'yı Anma Töreni

Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77. yılında Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafından hazırlanan törenle anıldı.

AKM'de Ata'yı Anma Töreni
Törene İzmir Valisi Mustafa Toprak ve eşi, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve eşi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve eşi, Eski Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök ve bazı İzmir milletvekilleri katıldı. "Atatürk ve Cumhuriyet’e Giden Yol" adlı belgesel gösterimiyle başlayan programda konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihte eşine az rastlanır bir mücadeleyle zorlukları yenmiş her aşamasında eşsiz vatanseverlik ve kahramanlık destanlarıyla dolu kurtuluş savaşına önderlik etmiş, Türk milletini bağımsızlık ve hürriyetle onurlandırmıştır" dedi. Dünyanın bugün en çok ihtiyacı olan şeyin barış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, "Mustafa Kemal Gelibolu’da evlatlarını kaybeden annelere seslenerek, ’Artık evlatlarınız bizim bağrımızda yatıyor, artık onlar bizimde evlatlarımız oldular’ diyor. İşte biz bu cümleleri yorumlayabilirsek barışa bir adım daha yaklaşmış oluruz. Atatürk ’Yurtta sulh cihanda sulh’ demiştir. Yurtta sulh; birlikte, beraber, huzurlu ve güven içersinde yaşamak, uluslararası düzeyde barış ve güven içerisinde yaşmaktır. Atatürkçülük, Cumhuriyeti ilklerini ve devrimlerini her zamankinden daha akılcı olarak yorumlamak ve ülkemizi geleceğe doğru götürmektir" diye konuştu.
 
Atatürk’ü anma töreninde "Atatürk, Cumhuriyet ve Demokrasi" konulu konferans veren Prof. Dr. Ergün Aybars, "Biz bugün dünya tarihinin akışını Anafartalar’da değiştiren ve yaptığı devrimlerle Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaşlığa taşıyan bir insanı anıyoruz. Tüm dünyada bağımsızlık savaşçıları Atatürk hayranıdır ve ülkelerinde Atatürk heykelleri vardır. Hatta Küba’da bağımsızlık savaşçısı Fidel Castro kendi heykelini diktirtmemiştir, sadece Atatürk heykeli vardır. Fidel Castro, Mustafa Kemal için ’Benim emperyalizme karşı bağımsızlık savaşımın öncüsü ve lideridir’ der" diye konuştu.
 
Cumhuriyetin her şeyin okulu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aybars, "Demokrasi bir yaşam biçimidir, bir rejimdir. Her toplum kendi özgür iradesiyle kendi deneyimleriyle yaşam biçimi olan demokrasiyi inşa eder. Başka bir ülkenin anayasasını bir başka ülkede yaşatamayız, çünkü her toplum bunu özgür iradesi ve yaşam biçimleriyle ortaya çıkartır" diye konuştu.
 
Program Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı tarafından sergilenen “Atatürk ile Yeniden Doğuş" konulu danslı anlatım ile sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER