banner51

Akademisyenlerden Pekünlü'ye Destek

İzmir’de, türbanlı öğrencilerin fotoğraflarını çekip, derslere sokmadığı iddiasıyla yargılandığı davada verilen 2 yıl 1 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından da onanmasıyla, 27 Kasım Perşembe günü cezaevine girecek olan Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü’ye, akademik destek geldi. Prof. Dr. Pekünlü’ye destek veren akademisyenler adına açıklama yapan Prof. Dr. Can Ceylan, Pekünlü’nün suçunun, yasa tanımazlığa karşı duruş göstermesi ve yasal yükümlülükleri hatırlatmak olduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü eski öğretim üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü, başörtüleriyle fakülteye girmek isteyen öğrencileri engellediği gerekçesiyle savcılığa şikayet edildi. Prof. Dr. Pekünlü, ’Eğitim- öğretim hakkının engellenmesi’ suçundan İzmir 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce 2 yıl 1 aylık hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında verilen cezanın Yargıtay tarafından da onanmasının ardından Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün, cezaevine girme süreci de başlamış oldu. Hakkındaki infaz kararı uyarınca, cezasını çekmek üzere 27 Kasım Perşembe günü cezaevine girecek olan Prof. Dr. Pekünlü’ye akademisyenlerden destek geldi.
 
Ege Üniversitesi Rektörlük binası önünde toplanan Ege Öğretim Elemanları Derneği (EGÖDER) üyesi yaklaşık 20 kişi basın açıklaması yaptı. EGÖDER Başkanı Prof. Dr. Can Ceylan yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Renan Pekünlü’nün suçunun yasa tanımazlığa karşı duruş göstermesi ve yasal yükümlülükleri hatırlatmak olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Can Ceylan şöyle konuştu:
 
"Rennan Pekünlü’nün mahkumiyetine neden olan türban konusu, öteden beri istismar konusu haline getirilmiş ve politik bir propaganda malzemesi olarak kullanılmıştır. Rennan Pekünlü’nün ceza almasında, Ege Üniversitesi Rektörlüğünün katkıları, çelişkileri ve tutarlısızlıkları da ne yazık ki etkili oldu. Rennan Pekünlü sindirilmeye, susturulmaya çalışılan üniversitelerde, yasaların kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirerek, konusu suç teşkil eden yasadışı emir ve talimatlara uymayarak, laik ve çağdaş bir bilim insanından beklenen dik duruşu ve duyarlılığı göstermiştir. Bizler, öğretim elemanları olarak Renan Pekünlü’nün infazının durdurulmasını ve yargılamanın tekrar adil koşullarda yapılmasını istiyoruz."
 
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER