AK Partili Kaya'dan Yat Limanı Çıkışı

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "İzmir Körfez Festivali" sırasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na Pasaport İskelesi’ne yat limanı yapılması çağrısında bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun tutarsızlık içerisinde olduğunu öne sürdü.

AK Partili Kaya'dan Yat Limanı Çıkışı
 
AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, yaptığı yazılı açıklama İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, Pasaport İskelesi’ne yat limanı yapılması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı göreve çağırmasının abesle iştigal olduğunu belirten Kaya, "Kocaoğlu’nun ne yapmaya çalıştığını anlamakta güçlük çekiyoruz. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın İzmir için hazırladığı 35 Proje’de 10 adet yat limanı var. Bunlardan Yeni Foça Yat Limanı’nda altyapı inşaatı yüzde 75 seviyesinde tamamlandı, 2018 yılı Mart ayına doğru altyapı işleri bittikten sonra üstyapı ihalesine çıkılacak. Çeşme Şifne Yat Limanı’nda 2018 yılında altyapı ve üstyapı ihalesine çıkılıyor. Özdere Yat Limanı’nda da yine 2018 yılında altyapı ve üstyapı ihalesine çıkılacak. Ayrıca daha önce Çeşme ve Seferihisar Sığacık Yat Limanları’nı tamamladık" dedi.
 
"YAPILACAK 7 YAT LİMANINI ENGELLEDİLER"
 
Kalan 7 Yat Limanı Projesi’nde ise açılan davalar ve itirazlar nedeniyle sürecin durduğunu hatırlatan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Urla Çeşmealtı Yat Limanı CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan dava sonucunda iptal edildi. Bayraklı (Turan) Yat Limanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planına itiraz edildi. Şakran Yat Limanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planına itiraz edildi. Karşıyaka Yat Limanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planına itiraz edildi. Seferihisar Yat Limanı’nda CHP’li Seferihisar Belediyesi tarafından imar planına itiraz edildi. Ayrıca İnciraltı ve Karaburun Yat Limanları’nın da ÇED süreci içinde yapılan itirazlar sebebiyle yapılabilme imkanı kalmadı. CHP’li büyükşehir ve ilçe belediyelerinin, İzmir’deki ’istemezük’ korosunun kente yapılacak her yatırımda olduğu gibi bu projelerde de takındığı tavır bellidir. Davalar açtılar, planlara itiraz ettiler, zorluk çıkarttılar, İzmir’e bu Yat Limanları’nın yapılmaması için her şeyi yaptılar. Şimdi de hiç bunlar olmamış gibi Sayın Aziz Kocaoğlu çıkıp Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı göreve çağırıyor. Bu tam bir tutarsızlık örneğidir. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!"
 
"CHP’li BELEDİYELER KENTE BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMASINA MÜSAADE ETMEZ"
 
Başkan Kocaoğlu’nun daha önce kente yapılacak birçok yatırımda, birçok projede olduğu gibi yat limanları konusunda da engeller çıkartarak iş yaptırtmamayı amaçladığını iddia eden Kaya, şöyle konuştu:
 
"Biz Kocaoğlu’nun amacını çok iyi biliyoruz. Davalar açar, itiraz eder, yatırımların önüne taş koyar, kente bir çivi bile çakılmasına müsaade etmez. Biz kendisine ’yatırımların önüne taş koymaktan vazgeç, temellerine birlikte taş koyalım’ diyoruz, ancak her defasında uzattığımız eli havada bırakıyor. Şimdi de çıkmış, ’Bakanlık, Pasaport İskelesi’ne Yat Limanı yapsın’ diyor. Madem öyle, yapılacakları neden engellediniz? Sizin engellemeleriniz olmasaydı, İzmir’in bugün mevcut işleyenlerle birlikte 12 Yat Limanı olacaktı. Biz diyoruz ki; Bu kente yeter ki bir çivi çakılsın, istenirse avucumuzun içine çakılsın. Biz lafla peynir gemisi yürümeyeceğini çok iyi biliyoruz. Laf üstüne laf değil taş üstüne taş koymayı amaçlıyoruz. Daha önce de söyledik, Aziz Kocaoğlu İzmir’in yatırımlarını o kadar çok engelledi, o kadar çok itiraz edip o kadar çok davalar açtı ki günün sonunda yaptığı itirazları, açtığı davaları bile unutmaya başladı. Ancak İzmirli hemşerilerimiz her şeyi çok iyi biliyor. İzmirlilerin hafızası oldukça diridir. İzmir’e yapılacak Yat Limanları CHP’li büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından engellenmiştir, yatırımların önü kesilmiştir."
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER