AK Parti'den Kocaoğlu'na Hem Destek Hem Sitem

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile partinin İzmir milletvekilleri Fatma Seniha Nükhet Hotar, Mahmut Atilla Kaya, Hüseyin Kocabıyık, Necip Kalkan, İbrahim Mustafa Turhan, Kerem Ali Sürekli, yaptıkları yazılı açıklamada çarşamba günü işadamları, sanayiciler ve STK temsilcileriyle yerli otomobilin İzmir’de üretilmesi çağrısında bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na destek verdi.

AK Parti'den Kocaoğlu'na Hem Destek Hem Sitem
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yerli araç üretim merkezinin İzmir olması adına yaptığı girişimleri memnuniyetle karşıladıklarını belirten
 
AK Partili yedi milletvekili, Kocaoğlu’nun öncelikle kendi partisinin ikna etmesini isteyerek şöyle konuştu:
 
"Hemşerilerimizin bize verdiği yetki ve sorumluluk gereği şehrimizi kalkındıracak ve cazibe merkezi haline getirecek her projeyi destekleriz ve yapılacak bir şey varsa elimizden geleni yaparız. Böyle bir konuda Aziz Kocaoğlu’nun bizimle işbirliği yapma isteği takdir edilmesi gereken bir durumdur. Biz yıllardır şehrimiz için partiler üstü politikalar benimsenmesi gerektiğini dile getiriyoruz ve arzu ediyoruz. Aziz Bey’in biraz geçte olsa bu konuda ilerleme kaydetmesi bizleri sevindirmiştir. Beş babayiğit firma bir araya gelerek elini taşın altına koymuştur. Yıllardır herkesin hayalinde olan bu projenin merkezinin İzmir olması için biz de gerekli girişimlerde bulunacağız. Görüyoruz ki, Aziz Bey’in şahsı bu projenin ülkemiz açısından ne kadar önemli olduğunu idrak etmiştir fakat maalesef CHP’nin geneli hakkında aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Aziz Kocaoğlu’nun bu proje adına yapması gereken ilk şeyin kendi partisini ikna etmesi olduğunu düşünmekteyiz."
 
"YERLİ OTOMOBİLDE İLK GÜNDEM PROTOTİP, YER DEĞİL"
 
AK Partili yedi milletvekilli eri otomobili üretmeye talip olan beş firmanın gündeminde öncelikle 2019 yılına kadar prototipin üretilmesi olduğuna dikkat çekerek, bu aşamada yer belirlemenin gündemde olmadığına dikkat çekti ve şunları söyledi.
 
"Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu vizyon ve irade ile Başbakanımızın süreçte vermiş olduğu destek ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBB’un koordinasyonunda yürütülen müzakereler sonrasında bir araya getirilen sektör lideri beş babayiğit firmanın yerli otomobili, AK Parti Hükümetinin desteğiyle ve kolaylaştırıcılığıyla üretecek olması, Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için her türlü gayreti ve özveriyi sarf eden bizleri ayrıca memnun etmekte. Başlangıç aşamasında olan yerli otomobil üretim projesi 2 faz şeklinde uygulanacak olup, 1. fazında; 2019’a kadar prototipin üretilmesi aşması ve 2. fazında; üretim süreçlerinin hayata geçirilmesi ve nihai ürünün ortaya çıkması şeklide planlanmıştır. Yerli otomobilin illerinde üretilmesi için İstanbul, Ankara, Bursa Eskişehir, Adana, Kayseri, Malatya, Hatay Kütahya, Kastamonu, Bursa, Konya, Sakarya, Manisa, Kocaeli, Van, Elazığ, Erzurum ve Gaziantep şehirlerinin temsilcilerinden bir talep gelmiştir ve bu şehirlerin arasında İzmir’in de olması bizler için önemlidir. Ancak şu da bilinmelidir ki, yatırım yapacak beş babayiğit karar aşamasında; üretim merkezlerinin sağlayacağı avantajları, yerel yönetimlerin kolaylaştırıcı imkânlarını ve yerel yönetime olan güvenilirliği göz önünde bulunduracağı kanaatindeyiz. Bilindiği gibi şu aşamada yer belirleme gibi bir durum söz konusu değildir. Yer belirleme ile ilgili yapılacak çalışmaların takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız."
 
"TOPLANTIYI BASINDAN DUYDUK"
 
Toplantının olacağını basın yoluyla duyduklarını, davetin ellerine geç ulaştığını ifade eden milletvekilleri, buna üzüldüklerini belirterek, "Toplantının içeriğinin ve tarihinin bizlerle de istişare edilerek belirlenmiş olması çok daha uygun düşerdi. Kısa süre kala haberimiz olması ve hafta sonu milletvekili arkadaşlarımızın daha önceden belirlenmiş olan programları olması nedeniyle bu toplantıya iştirak edemeyeceğiz. Bu konu ile ilgili bundan sonra yapılacak programların tarihlerinin ortak istişare sonucu belirlenmesi hem katılım açısından hem de programların verimliliği açısından çok daha faydalı olacağını kanaatindeyiz. İnşallah en yakın zamanda uygun olduğumuz bir tarihte bir araya gelmekten mutlu olacağımızı ifade etmek isteriz" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER