banner9

AK Parti'de Gözler İş Dünyasında

İzmir'de 2014 Mart'ında aldığı yüzde 36 oyu 7 Haziran seçimlerinde yüzde 26'ya düşeren AK Parti'nin aday listesinin değişeceği öğrenildi. AK Parti, oyunu artırmak için yüzünü işdünyasına çevirdi. Binali Yıldırım'ın yeniden İzmir'den aday olacağı ileri sürülürken Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Afyon yerine İzmir'den adaylığı tercih ettiği belirtiliyor.

AK Parti'de Gözler İş Dünyasında
7 Haziran seçimlerinde İzmir'de hüsrana uğrayan AK Parti, bir yıl içinde 10 puanlık erimenin özeleştirisini yaptı. Kutuplaşmanın en sert olduğu İzmir'de milletvekili aday listesinin ithallerle dolmasına, teşkilat zaafiyeti de eklenince erimenin kaçınılmaz olduğu fikri öne çıktı. AK Parti 1 Kasım seçimlerinde, İzmir'de bir yıl önce partinin oyunu yüzde 36'ya çıkaran Binali Yıldırım'ı aday göstermeye hazırlanıyor. Strateji, Yıldırım'ın ılımlı kişiliği, 'hizmet adamı' algısıyla birleştirilerek kurulacak. Yıldırım'ın olası adaylığının, diğer adayların değişimini de gündeme getireceği öne sürüldü. Öte yandan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Afyon yerine yeniden İzmir'den adaylığı tercih ettiği belirtiliyor. Eroğlu'nun her fırsatta İzmir'e gelmesi, şehit cenazelerine katılması yarıştan çekilmeyeceği şeklinde yorumlanıyor. Parti kulislerinde Ekomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de İzmir'den aday gösterilebileceği öne sürülüyor. 
 
Liste başı aday kim olursa olsun AK Parti'nin İzmir'de işdünyasındaki önemli isimleri seçilebilecek sıralardan aday göstereceği öğrenildi. Listelerdeki yerlileşmenin, "İzmir'in evlatları meclise yürüyor" sloganını kullanacak kadar fazla olacağı ileri sürüldü. AK Parti, meclis üyeleri için adaylık yolunu açmadı ancak Genel Merkez, "Aday olmasını istediklerimiz meclis üyelerine biz haber vereceğiz" diyerek, kapıyı tam kapamadı. Bu konuda hevesli olan 7 Haziran'dan önce vekillik için görevinden istifasını, teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan yardımcısı Süleyman Soylu'nun telefonla aramasıyla geri çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Ankara'dan haber bekliyor.
 
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER