banner9

Afrika Maskeleri Görücüye Çıktı

Etnik, kültürel ve dil olarak büyük bir çeşitliliğe ev sahipliği yapan Afrika’nın ünlü maskeleri Konak Belediyesi’nin Alsancak’taki Mask Müzesi’nde İzmirlilerle buluştu.

Afrika Maskeleri Görücüye Çıktı
 
Müzede sergilenen maskların tarihsel dönemleri, hangi bölgede ve neden kullanıldıklarına ilişkin bilgileri içeren sunumu Mask Eğitmeni Eylem Sürer yaptı. Halka açık olarak gerçekleştirilen etkinliğe Afrikalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Olpak da katıldı. Afrika’daki ülkelerin ve kabilelerin kullandıkları maskların ne anlama geldiğini anlatan Eylem Sürer, maskelerin ülkelere, coğrafi bölgelere, kültürlere hatta topluluklara göre farklılıklar gösterdiğini söyledi. Afrika maskelerinin geçmişinin ilk çağlara kadar gittiğini belirten Sürer, "Bu maskeler Afrika kültüründe büyük öneme sahiptir. Maskeler, farklı Afrika kabilelerinin geleneklerinin önemli bir parçası olmuştur. Bu maskeler çeşitli ritüeller ve törenler ile ilişkilidir ve kabile kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Her kabilenin, topluluğun kendi geleneklerine uygun maskları vardır. Kralları onurlandırmak, savaş hazırlığı, ceza infazı, geçiş törenleri, doğurganlık ayinleri, sünnet, cadılık, avcılık, cenaze, düğün gibi törenlerin maskları birbirinden farklıydı ve maskelerin yapımında metal, ahşap, kumaş gibi malzemeler kullanılmıştır" diye konuştu.
 
MASKINIZI KENDİNİZ YAPIN
 
Konak Belediyesi Mask Müzesi olarak her hafta salı günü maskları tanıtmaya devam edeceklerini belirten Eylem Sürer, tüm İzmirlileri maskları daha yakından tanımaya davet etti. Mask Müzesi’nde ayrıca her hafta perşembe günleri okullar da dahil olmak üzere her yaştan gruplarla mask yapım atölyesi gerçekleştirdikleri de sözlerine ekleyen Eylem Sürer, “Anaokulundan tiyatro topluluklarına kadar tüm yaş gruplarına açık atölye çalışması yapıyoruz. Birlikte hem mask yapmayı öğreniyorlar hem de eğleniyoruz" dedi. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen atölyelere rezervasyon yaptırmak için 0 232 465 31 07 numaralı telefonu aramak yeterli.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER