Afrika Günü'ne İzmir Kutlaması

Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ziyaret eden Afrikalı büyükelçiler, EXPO 2020 için 'İzmir' dedi. Ziyarette Başkan Kocaoğlu’na iki 'kardeşlik' teklifi de geldi. İzmir’de düzenlenen 'Dünya Afrika Günü'ne katılmak üzere kente gelen Afrika Birliği Büyükelçileri ve Büyükelçi vekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Afrika Günü'ne İzmir Kutlaması

Oldukça samimi bir havada gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Umuyorum ki, bu ziyaretinizde her iki taraf için de yararlı çalışmalar yaparız. Ayrıca belediyemizi de ziyaret etmeniz bizim için çok büyük bir onur. Hem İzmir halkı adına hem de belediyemiz adına sonsuz teşekkür ediyorum. İzmir’in EXPO 2020 adaylığını mutlaka bütün ziyaretlerinizde duymuşsunuzdur. Ben de EXPO 2020 konusundaki destek dileğimizi sizlere sunmak istiyorum. Umuyorum 2013 Aralık ayında yapılacak oylamada ipi göğüsleyen İzmir olur, Türkiye olur. Şimdiden bu seyahatin ülkelerimizin ekonomik gelişmesine sosyal-kültürel gelişmesine katkıda bulunmasını diliyorum. Umuyorum hepimiz için başarılı bir süreç olur ve dünya barışına katkıda bulunuruz” dedi.

Heyet adına bir konuşma yapan Etiyopya Büyükelçisi Mulatu Teshome Wirtu ise, İzmir’de “Afrika Günü”nün kutlanmasının Türk insanların Afrika’ya ne kadar yakın olduğunun, yakınlık duyduğunun bir göstergesi olduğunu belirterek, “EXPO 2020 konusunda zaten Afrikalı bakanların olduğu İstanbul toplantısında da bu isteğimizi dile getirmiştik, bundan dolayı emin olun ki İzmir’i destekleyeceğiz” diye konuştu.

Afrika ve Çok Taraflı İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Birnur Fertekligil de ziyarette özetle şunları söyledi: “Afrika günü nedeniyle İzmir’de bulunmaktan çok büyük keyif alıyoruz. Sayın Valimize, siz belediye Başkanımıza ve İzmir Ticaret Odasına çok teşekkür ediyoruz. Biz 2008’den bu yana gittikçe genişleyen Afrika’ya açılım projemiz çerçevesinde Afrikalı kardeşlerimizin her durumda bize sağladıkları destekten çok müteşekkiriz. Şu andaki büyükelçilik sayısını önümüzdeki bir iki yıl içinde 30’un üzerine çıkmasını bekliyoruz. Yani Afrikalı ailemiz gitgide büyüyor. Şu anda Türkiye’nin 31 ülkede büyükelçiliği var, yıl sonuna kadar 34 ülkeyi bulacak. EXPO 2020’yi kazanmak için Dışişleri olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Başarı dileklerimizi iletiyorum”.

İzmir Ticaret Odası Başkanı (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, Malawi Büyükelçisi Prof. Dr. Isaac Lamba’nın dışında tüm büyükelçilerin Ankara’dan geldiğini söyleyerek, “Bizim isteğimiz ile Malawi BIE’ye üye oldu. Kendisi de delege. 11 Haziran Akşamı da Paris’te yemekte kendisi ile birlikte olacağız” dedi.

Ziyarete Cezayir Büyükleçisi Mouloud Hamaı, Güney Afrika Büyükelçisi Vika M. Khumalo, Malawi Berlin Büyükelçisi Prof. Dr. Isaac Lamba, Mısır büyükelçisi Abderahman Salaheldin, Sudan büyükelçisi Omar Haider Elsareef, Gambiya Büyükleçisi Gıbrıl Joof, Kongo Demokratik Büyükelçisi Marcell Mulumba Tshıdımba, Tunus Büyükelçisi Mehrez Ben Rhouma,Moritanya Büyükelçisi Mohamed Ahmed Ould Elemine, Somali Büyükelçisi Nur Sheikh Hamud Mursal,Nijerya Büyükelçisi Ahmed Abdulhamıd, Fas Misyon Şefi Yardımcısı Kemal El Mahdaoui, Libya Müşaviri Fathallah Aylamanı, Türkiye BIE Başdelegesi Murat N. Ersavcı,, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Serpil Alpman,DİB Batı Afrika Genel Müdür Yardımcısı Elçi Artemis Sümer, Malawi İzmir Fahri Konsolosu İbrahim Oktay Üstüngör de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER