'Adımını At, Trafik Dursun'

EXPO 2020 yolunda dünya kenti olmayı hedefleyen İzmir, yine bir ilke imza atıyor. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı (DTO) Geza Dologh önderliğinde "Adımını at, trafik dursun" sloganıyla hazırlanan proje ile yerel yönetimler ve üniversiteler ortaklığında Avrupa'daki gibi yaya geçişine öncelik veren sistemin altyapısı kuruluyor.

'Adımını At, Trafik Dursun'

Kentte düzenlenmiş kavşaklarda meydana gelen trafik kazaları korkutucu boyutlara ulaştı. Sağa dönüşlerde yayaya yol ver levhalarının sürücülerin görüş alanlarının dışına yerleştirilmesi, sürücü ve yaya dikkatsizlikleri de birleşince 2011 yılında metropol ilçelerdeki kavşaklarda 1889 kaza meydana geldi.

2012 yılının 5 aylık verilerinde ise aynı noktalarda 785 kaza kaydı tutuldu. Bunun üzerine Türkiye'de birçok alanda ilklerin şehri olan İzmir, trafikte zor anlar yaşayan yayalar için özel bir projeye başladı.

DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh'un fikir babalığını üstlendiği projede, kazaların önlenmesi hedeflenerek, yayaların yaya geçitlerinde adımını attıkları anda araçların duracağı, yayalara geçiş üstünlüğü vereceği sistemin altyapısı hazırlandı. Proje, 2013 yılı başında hayata geçirilecek.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İzmir İli Stratejik Planlama, Yönetişim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin de (İZİSYÖM) destek verdiği projeyi tüm İzmir halkına benimsetmek istediklerini belirten Geza Dologh, "Avrupa'da yola adımınızı attığınızda trafik durur. Araçlar size yol verir. İzmir'e Avrupa kenti diyoruz, EXPO 2020 adayı diyoruz. Ancak trafikte yayalara saygı yok. Bu düşünceden yola çıkarak fiilen proje için çalışmaya başladık" dedi. İZİSYÖM Müdürü Prof. Dr. Zerrin Toprak ise, hazırladıkları eylem planına göre, vatandaşların bilinçlendirilmesi, yaya geçitlerinin fiziki standartlarının iyileştirilmesi, gerekli uyarı levhalarının yerleştirilmesi gibi bir çok çalışma yapılacağını kaydetti.
 
"Adımını at, trafik dursun" projesini destekleyen İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de projenin hayata geçmesiyle önümüzdeki yıl kaza oranlarında ciddi düşüş belediklerini söyledi. Yetkililer, "Yaya kurallara uymuyor, kendisine ayrılmış yaya çizgilerinden değil bulduğu her yerden geçiyor. Şehir içi kazaların yüzde 51'ini yayalar oluşturuyor. Sürücüler de 'sağa dönüşlerde yayalara yol ver' kuralını ihlal ediyor. Bu çalışmayla oluşacak bilinç ve uyarı sistemi sayesinde bunların sonlanmasını umuyoruz" dedi. Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi'nin kavşaklarda yaptığı düzenlemelerdeki bir takım teknik hataların da kazalara neden olduğu belirtildi. Yetkililer, "Yaya geçitlerindeki çizgiler çoğu zaman siliniyor ama yenilenmiyor. Trafik ışıkları tam kavşak ağzına konuyor. Işık, sağa döndüğünde yayaya yol verecek araç için depolama alanı yaratmak zorunda. Yaya geçidini kavşağın ağzına çizersen olmuyor. Dikilen ağaçlar bile sistematik olarak yanlıştır ama biz yeşil alan olarak yolları görüyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 11:05
YORUM EKLE

banner47