banner9

Açıklıyoruz!

Hamdi Türkmen yazdı: CHP’de ''tek aday''dan çok adaya nasıl gelindi? Deniz Yücel adını Kocaoğlu’na ilk kim önerdi? Kılıçdaroğlu’nun İzmir hesabı değişti mi? 48 saat içinde kimler adaylıktan çekilebilir? 7 Ocak Pazar günü hala tek adayla kongreye gidilebilir mi?

Açıklıyoruz!

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Tek adaylı kongre dendi.

Görev, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na verildi.

İl Başkanı Asuman Ali Güven de “7 Ocak’ta tek adayla kongre” mesajı verince, iş; Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun "İzmir Formülü"nü hayata geçirmeye kaldı.

*** 

CHP’li ilçe başkanları, belediye başkanları, milletvekilleri ve mevcut il yönetimiyle toplantı; turlar, görüş alışverişleri, ortaya atılan isimler arasında tartışmalar; eksik-gedikler tamamlandı.

Kocaoğlu; "CHP İzmir İl Başkan adayımızdır" diyerek hem kafasındaki hem de sözde toplantıların sonucundan çıkardığı o isimi açıkladı:

Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü ve Buca Belediyesi Meclis Üyesi Deniz Yücel…

Şok!..

***

Şu açıdan şok; 

İl Başkanı Asuman Ali Güven, tek aday kendisinin olacağını bekliyordu.

Çiğli CHP İlçe Başkanı Utku Gümrükçü, kolları sıvamış görev istemeye hazırlanıyordu.

CHP’deki İl Başkanlığı adaylığı, 31 Aralık tarihi itibariyle “tek” derken, birden 3’e çıktı.

***

Kemal Karataş, Aytül Tokgözlü ve Hüseyin Saygılı’nın aday olabilme şansları “sıfır” olmasa bile olanaksız; çünkü adaylık için yeterli imzayı toplayabilecekleri mümkün değil.

Geriye  Kocaoğlu’nun “ortak adayımız” dediği Deniz Yücel ve Utku Gümrükçü kalıyor.

CHP Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü’ye, hem CHP’li diğer ilçe başkanlarından hem de CHP’li ilçe belediye başkanlarından tepki var.

Haklılar da…

“Madem il başkanı adayı olacaktın, iki hafta önce neden Çiğli’de başkanlığa aday olup da seçildin?” sorusunun yanıtı gerçekten merak konusu?

Umarım Gümrükçü’nün ilçe başkanları ile il delegelerini ikna etmeye yetecek bir yanıtı vardır ve onu da açıklar.

Geriye ne kaldı; Aziz Kocaoğlu’nun “ortak adayımız” dediği Deniz Yücel…

Şu an olanaksız gibi görünse de, Deniz Yücel ile tek aday olarak kongreye gidilmesi ile ilgili önümüzdeki 48 saat içinde çok farklı gelişmeler yaşanabilir.

Bu konuda bildiklerim var ama siyaset bu; bir gecede her şey değişebilir.

Suskun kalıp, beklemek lazım…

*** 

Deniz Yücel’in adaylığı açıklandıktan sonra, partinin İzmir’de tamamen Aziz Kocaoğlu’nun hakimiyetine gireceği yönünde yakınmalar, şikayetler üzerine  “İzmir Formülü”nden vazgeçmiş, yani hesaplar değişmiş olabilir mi?

Böyle bir durum söz konusu ise, bu gerçekten 7 Ocak’taki kongre için hayal kırıklığı olur.

Sonuç ne olursa olsun; Kılıçdaroğlu açısından İzmir Kongresi; “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma” durumudur.

***

Peki Aziz Kocaoğlu Deniz Yücel ismini nasıl ortaya attı.

Kocaoğlu’nun anlatımıyla şöyle:

Genel Başkanımızın isteği ve görevlendirmesiyle  “tek aday”  arayışına girdim. Oturup konuştuğumuz herkes kendi adamını söyledi.  Bir mutabakat görünmüyordu. Bir takım kriterler söylendi. Genç olsun, yıpranmamış olsun diye. 

Bir isim çıkmadı görüşmelerden ama genç, yıpranmamış olsun şeklinde ortak kriter çıkınca aklıma Deniz geldi. Babasını da tanırım. Siyasette emeği vardır. Beraber çalışıyoruz. O nedenle önerdim…" 

***

Bir de Kocaoğlu’nun CHP’li ilçe başkanlarıyla yaptığı toplantı var.

Kocaoğlu soruyor; “Sizlerin  ya da herhangi birinizin aklından geçen isim var mı, adayınız kim?” 

Yanıt şu:  “Şu an bizim adayımız yok. Çağrınız üzerine geldik. Sizin aklınızda birileri var mı?”

Kocaoğlu; Benim aklımda da  bir aday yok!”

Peki; Deniz Yücel’i Kocaoğlu’na öneren kim?

Duyumlarıma göre Deniz Yücel’in adını seslendiren iki kişi var; biri Kocaoğlu’nun çok güvendiği arkadaşlarından biri olan Yekta Varnalı ve bir sohbet sırasında aynı ismi ortaya atan, CHP İzmir eski İl Başkanı Ali Engin. Engin’in büyük olasılıkla Büyükşehir Meclisi’nde CHP grup sözcülüğü yapan Deniz Yücel ismi bu konuşmalardan aklında kalmış olabilir.

Toplantılara katılan herkesin birleştikleri tek ortak nokta; “Genç bir isim” olunca Deniz Yücel adı böylece ortaya çıkmış olabilir.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER