banner51

ABD Büyükelçisi'nden EBSO'ya Ziyaret

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ı ziyaret etti.

ABD Büyükelçisi'nden EBSO'ya Ziyaret
 
Ziyarette konuşan Yorgancılar, ABD Başkanı Trump’un Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşmasını, ülkesinin ekonomik çıkarlarını gözönünde bulundurarak gündemden kaldırdığını belirtti. Çin’de üretim yapan birçok firmanın ABD menşeili olduğuna değindi. "ABD ile çok uzun yıllardır müttefikiz, ancak ticaret hacmimizi yeterli bulmuyoruz" diyen Yorgancılar, "Başkan Trump döneminde ekonomik  ilişkilerin de artmasını umuyoruz. Türkiye, Çin ve İtalya arasındaki en büyük üretim merkezi. Türk işadamları girişimci ruha sahip. Şu anda ihracatın yüzde 92’si sanayi ürünleri kaynaklı. Eskiden çoğunlukla Türkiye’den tarım ürünleri ihraç edilirken, bu durum sanayide yaşanan gelişmeler ve Türk işadamlarının girişimleriyle değişti. Türk işadamlarının yurtdışında kurduğu işbirlikleri sayesinde 3. ülke pazarlarına girerken mevcut pazarlardaki paylarını artırdı" dedi.
 
Yorgancılar, dünyanın birçok yerinde yaşanan terör saldırılarından derlenen görüntüleri içeren bir sunum göstererek, dünyanın 11 Eylül’de büyük çaplı terör saldırılarıyla tanıştığını ifade etti. Yorgancılar, "Terör sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı baskı altına almayı hedefliyor. Küreselleşen terörün çözümü de küresel olmak zorunda. Dünya üzerinde her devlet, terör ile ilgili sahip olduğu enformasyonu paylaştığı takdirde terörü bitirmenin daha kolay olacağını düşünüyorum" diye konuştu.
 
ABD Ankara Büyükelçisi John Bass da her iki ülke hükümetinin terörü global bir sorun olarak gördüklerini ve önlenmesine yönelik iki ülke hükümetinin daha yakın işbirliğine gitmesi sonucunda başarılı sonuçlara ulaşacağına inandığını söyledi. Bass ayrıca Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için daha önceki ABD başkanlarının gösterdiği çabayı Başkan Trump’ın da göstereceğine ve önümüzdeki dönemlerde bölgesel anlaşmalardan ziyade ikili anlaşmaların daha önemli hale geleceğini vurguladı.
 
EBSO Başkanı Yorgancılar, ziyaret anısına ABD Büyükelçesi Bass’a plaket verdi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2017, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER