AB Projesine Tam Destek!

AB Birliği Comenius projesi kapsamında Aydınlıkevler Çiftehavuzlar Ortaokulu ve Barbarossa Mittel Schule arasında gerçekleştirilen kardeş okul projesi final eğlencesi, öğrencilerin hazırladığı muhteşem bir gösteriyle son buldu. Çiğli Belediyesi’nin katkı ve destek sunduğu proje farklı kültürlerin, farklı insanlarla tanışmasını ve işbirliği geliştirilmesini esas alıyor.

AB Projesine Tam Destek!
AB Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında gerçekleşen ve öğretmen ve öğrenci etkileşimlerini ülkeler arası boyutlara taşıyan Comenius projesi, Çiğli’de Aydınlıkevler Çiftehavuzlar Ortaokulu ile Barbarossa Mittel Schule arasında sürdürülen kardeş okul projesiyle hayat buldu.  Türkiye Almanya arasında gerçekleşen protokol gereğince öğrenciler ve öğretmenler, öğretme ve öğrenme konusunda yeteneklerini geliştirirken, yabancı dil öğrenme şansı da yakalıyor. Taraflar farklı yaşam tarzlarını, kültürleri tanırken bir taraftan da kendi kültürlerini, kentini tanıtıyor ve konuk olduğu ülkenin eğitim sistemini yakından inceleyerek birikim ve tecrübelerini artırma şansı yakalıyor. Çiğli Belediyesi’nin katkı ve destekleriyle İzmir’in tanıtılmasına yardımcı olacak olan projenin koordinatörlüğünü Tülin Akgün Turan yapıyor. 
 
3 yıl önce hazırlık ziyaretiyle başlayan proje, 20 Alman öğrenci ve 4 öğretmenin ağırlandığı iki delegasyonu da ilgilendiren final eğlencesiyle son buldu. Çiftehavuzlar Ortaokulu ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğlenceye Çiğli Kaymakamı Mustafa Arı, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, İlçe Eğitim Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu, öğrenciler ve aileleri katıldı. Tarafların birbirlerine teşekkür konuşmalarıyla açılışı yapılan eğlencede; öğrenciler gitar ve piyano eşliğinde şarkılar seslendirdi. Modern danslar ile halk oyunlarından hazırlanmış potporik gösterilerle devam eden eğlence daha sonra, Başkan Arslan’ın Alman delegasyona hediye takdimiyle devam etti.
 
Son Derece Anlamlı Bir İşbirliği
 
Comenius, Erasmus gibi projelerin temel amacının ülkelerin birbirini yakından tanıması, fikir edinmesi olduğunu belirten Kaymakam Arı, “Almanya ile geliştirilen bu işbirliği çok kıymetli bir işbirliği. Konuklarımız ülkemize gelerek kültürümüzü tanımaya çalışıyorlar. Almanya ile sıkı kültürel bağlarımız var. Bizler Almanya’yı dolayısıyla çok iyi tanıyoruz. Comenius, Erasmus gibi projelerin temel amacı AB ülkelerinin birbirlerini tanıması, haklarında fikir edinmeleridir. Aslında temel yapımız aynı, insan olarak aynıyız. Hepimiz dostluk kurma ihtiyacı hissediyoruz. Dostluklarımızı geliştiriyoruz. İki okul arasındaki bu işbirliği çok anlamlı. Onların güzel hatıralarla bu ülkeden ayrılmalarını isteriz” dedi.
 
Başkan Arslan: “Kalben Birbirlerine Yakın İki Kültürün Kaynaşması Önemli”
 
AB projelerinin ülkeler arası birçok işbirliğine çok önemli fırsatlar sunduğunu, bu fırsatların hayatlarınıza kazandırılması adına destek sunmaktan çekinmediklerinin önemine vurgu yapan Başkan Arslan, “Son derece anlamlı bir projeye katkı sunmakla ne kadar iyi bir iş yaptığımızı gördük. Bu projeyi dünya üzerindeki tüm kültürlerin kaynaşması, birbirini tanıması kısacası halkların kardeşliği ilkesi üzerinden yürüyen bir proje gibi görüyoruz. Çiğli Belediyesi olarak yabancı ülkelerden belediyelerle kardeş projeler de geliştirdik. İki okul arasında gerçekleştirilen bu ortaklık sayesinde; endüstri, ticaret ve turizm şehri İzmirimizin tanıtılması adına da güzel bir çalışma yürütmüş oluyoruz.. Çeşitli kültürlerin kalben birbirine yakın olduğunu düşünüyorum. Almanya ile güçlü bağlarımız var. Öğretmen ve öğrencilerin farklı kültürleri tanıması, farklı insanlarla dostluk ve işbirliği geliştirmesi kültürel kaynaşmanında bir başka yolu. Umarım böyle projeler yaygınlaşır, daha çok yapılır” dedi.     
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER