banner9

AB Büyükelçileri İzmir'de Buluştu

Suriyeli göçmenlerin kente etkilerini gözlemlemek üzere İzmir’e gelen AB üyesi ülkelerin büyükelçileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile buluştu. Başkan Kocaoğlu, ''Avrupa Birliği içinde olmamız, en az Türkiye kadar Avrupa Birliği ülkelerinin de lehinedir'' dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjoerg Haber ve Avrupa Birliği üyesi 18 ülkenin büyükelçisi, maslahatgüzarı ve misyon  başkan yardımcısı; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. 
 
Suriyeli göçmenler ve bu göçün kentteki sosyal, kültürel ve ekonomik etkilerinin masaya yatırıldığı ziyarette konuşan Delegasyon Başkanı Hansjoerg Haber, İzmir’e gelmekten dolayı mutlu olduğunu, iyimser beklentilerinin her zaman burada kabul gördüğünü söyledi. Pazar günü Brüksel’de yapılacak Türkiye-Avrupa Birliği  (AB) zirvesinde, Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra İzmir için son derece sıcak bir nokta olan düzensiz göçün kontrolü konusunun da ele alınacağını hatırlatan Haber, “Bir kaç haftadır bu konularda değişik çevrelerden de bilgi edindik. Bu zorlukla Türkiye’nin nasıl baş ettiğine dair bilgilerimiz var. Ankara’daki muhataplarımızla sürekli temas halindeyiz” dedi. Göç konusunda kent açısından Başkan Kocaoğlu’nun kaygılarını da soran Haber, “Özellikle sizin fikirlerinizi almak bizim için çok önemli” dedi.
 
Kaygımız insan
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kaygımız insan.. Ege’de umuda yolculuk yapmak için canını kaybeden gençler, çocuklar, kadınlar ve insanlar bu problemin en acı yönü. Bu kadar büyük bir göç, altından kalkılabilecek bir yük değil” şeklinde konuştu.
 
Suriye’deki olayların ortaya çıktığı ilk günlerde bunun kısa sürede geçeceğinin düşünüldüğünü söyleyen Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Tahminler, göçmenlerin kısa sürede ülkelerine döneceği ve bu problemin hallolacağı yönündeydi. Süre uzayınca problem daha çok büyüdü. Halen 2.5 milyon civarında göçle gelen bir nüfus var Türkiye’de. Bunun çok kısa sürede sindirilmesi, bu insanların normal bir hayata geçmesi pek mümkün değil. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler nihayet ‘bu göçmenler ne olacak’ diye bir çözüm üretmeye başladı. Siz de bu amaçla geldiniz. Teşekkür ediyoruz. Hepimiz elimizden geleni yapmak zorundayız. Hem ülke hem de insan olarak.”
 
Geçtiğimiz hafta kendilerinin de bir heyetle Brüksel’de bir çok temasta bulunduklarını kaydeden Başkan Aziz Kocaoğlu, “Türkiye’nin Avrupa Birliği içinde olması,  ilişkilerin güçlenmesi, en az Türkiye kadar Avrupa Birliği ülkelerinin de lehinedir” hatırlatmasını yaptı.
 
Toplantıda konuk heyet, Başkan Aziz Kocaoğlu’na Avrupa Dönem Başkanlığı tarafından hazırlanan bir kravat hediye ederken, Başkan Kocaoğlu’da Saat Kulesi’nin gümüş rölyefini verdi. 
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2015, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER