banner9

9 Eylül'e Fener Alaylı Kutlama

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında dün akşam fener alayı düzenlendi, konser verildi. Su perdesi ve ışık gösterileri ile İzmir Körfezi’nde Atatürk’ü selamlayan İzmirliler büyük coşku yaşadı.

 
94 yıl önce düşman işgalinden kurtulan İzmir’in bu anlamlı günü, bayram havasında kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 9 Eylül törenlerinin akşamki bölümü Cumhuriyet Meydanı’nda başlayıp Gündoğdu Meydanı’nda biten fener alayı ile başladı. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Türkegül Kocaoğlu, hepsi CHP’li olan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, belediye yetkilileri ile vatandaşlar da fener alayına katıldı. İzmr Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde vatandaşlara çiçek dağıtarak yürüyen ve Başkan Kocaoğlu ve beraberindekiler Gündoğdu Meydanı’nda ’İzmir’in Kurtuluşu 9 Eylül Kutlama Konseri’ni izledi.
 
Gündoğdu Meydanı’nı dolduranlar, Şef Uğur Sayınbatur yönetimindeki Kültür Modern Brass Ensemble konserini, ellerinde Türk bayraklarıyla coşku içinde izledi. Tenor Murat Karahan’ın solist olarak katıldığı konserde çeşitli klasik müzik eserlerinin yanı sıra Köçekçe, Çökertme, Yalgızam, Ah Bir Ateş Ver, Nazende gibi türkü ve şarkılara da yer verildi. Konser Onuncu Yıl Marşı ile sona erdi.
 
İzmir Körfezi üzerindeki su perdesi ve ışık gösterileri ise rüzgar nedeniyle zorlanarak ama başarıyla sergilendi. Atatürk ve Türk bayraklı ışık gösterileri 9 Eylül kutlamalarına ayrı bir renk kattı.
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER