9 Eylül Sadece İzmir'in Değil Türkiye'nin Kurtuluşudur

Türk tarihinin hiç şüphesiz belli başlı kilit taşı olmuş olan noktaları vardır. Bunlardan biri de 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtuluşudur. İzmir’in kurtuluşunun önemiyse bir milletin yoktan var oluşunu simgelemesinden geçer.

9 Eylül Sadece İzmir'in Değil Türkiye'nin Kurtuluşudur

BURAK CİLASUN / BEN HABER

İzmir…  Belki tarih boyu bir imparatorluk başkenti olmadı ama bir imparatorluğun küllerinden doğacak cumhuriyete ruh olmayı başardı. Tarihsel süreçte farklı milletler tarafından savaşlarla alınan ve en nihayetinde bir Türk yurdu olan İzmir, 15 Mayıs 1919’da en karanlık gününü yaşayacaktır.
Yüzlerce yıllık Osmanlı bakiyesi olan şehirde, Son 10-15 yılın etnik farklılık gerilimleri Yunan işgaliyle birlikte kendini katliam olarak gösterecektir. İzmir Valisi Kambur İzzet Paşa’nın işgalden bir gün öncesine kadar verdiği ‘İşgal olmayacak’ beyanının gerçek olmadığının acı bir şekilde vücut bulmasıyla birlikte İzmir adeta karanlığa büründü. O kara günlerse Yunan kaynaklarında dehşete düşürecek ifadelerle görülüyor. 

Yunan gazeteci anlatıyor

İşgal süresince İzmir ve civarında yaşanlar ise tam anlamıyla insanlık dışıydı. Tecavüzler, katliamlar, işkenceler ve uygulanan her türlü canilik, halka adeta dünyadaki cehennemi yaşatmıştı. Yunan araştırmacı yazar-gazeteci Tasos Kostopulos “1912-1922 Savaş ve Etnik Temizlik” adlı kitabında yaşananlara ilişkin şu örnekleri veriyor;

Çocuklara atış talimi

Yaşananları Yunan bir doktor  şu sözlerle anlatıyor, “Uşak yakınlarındaki köyde Türk kadınları, çocuklar ve yaşlılar camiye kapanmıştı. Bizim bazı askerler durumu farketti. Tüm pis heriflerin yapacağı gibi caminin kapısını kırıp kadınlara tecavüz edecekleri yerde, topladıkları otları yakıp caminin pencerisinden içeri attılar. Dumandan insanlar dışarı koşuştular, o zaman da bizim reziller kadın ve çocuklara atış talim tahtası imiş gibi ateş etmeye başladılar…”

Ailelerin önünde tecavüz

(9 Temmuz 1921: Yunan subay anlatıyor) Arıveren köyüne girdik. Kızlara ailelerinin gözü önünde tecavüz edildi. Askerler o gece yağmaladıkları ipek yorganlarda yattılar.
(Binbaşı Panagakos anlatıyor) Uşak’da Türkler korkudan ailelerini geceleri mezarlıklarda gizliyorlardı. İki Yunan askerinin tecavüz etmeye çalıştığı genç bir kızı kurtardım. Annesi koşarak ellerimi öpmeye başladı. Az ilerde diğer iki kızı yerde cansız yatıyordu.

Prensin emirleri vahşetin belgesi

(Bir Yunan askeri anlatıyor): Her şeyi yakmamız emrini Prens Andreas vermişti.
(30 Ağustos 1921: Yunan ordusundaki bir fotoğrafçı anlatıyor) Ayrıldığımız her yeri yakıyoruz. Dehşet verici bir manzara.
(4 Eylül 1921: Nikos Vasilikos anlatıyor) Bazılarımız Roma’yı yakan imparator Neron gibi mutlu. Verilen emir açık. Neyi taşıyamıyorsanız yakın. Onca köyde yaşlılar, hastalar, sakatlar, çoçuklar ne yaptı meçhul…
İşgal yıllarında Yunan askerlerinin son derece pervasız hareket etmesi ise bir tesadüf değildi. Zira Yunan Kralı I.Konstantin de aynı tavırları 1921 yılı yazında sergilemişti. Şehre muzaffer bir komutan edasıyla giren ve Konstantin, Karşıyaka’da kalacağı İplikçizade Köşkü’ne yere serilen Türk bayrağının üstüne basarak girer.

Tüm bunları neden anlattım?
Bugün küçük ve kısır siyasi hesapların tam ortasında bir zamanlar çiçeklerinden kan damlayan bir İzmir olduğu için, İzmir’in dağlarında açan çiçekler Türk milleti için istiklal anlamı taşıdığı için, o çiçeklere gelebilecek en küçük bir halelin ulusumuzun bağımsızlığına karşı yapılmış bir hamle olduğunu göstermek için ve en önemlisi de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bu memleketi nelerden kurtardığını göstermek için anlattım.
Milletimizin bir daha böyle acılar yaşamaması, bayrağının gönderden inmemesi, onurunun çiğnenmemesi ve İzmir’in dağlarında rengarenk çiçeklerin sonsuza dek solmaması dileğiyle, 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu bir kez daha kutlu olsun. 
Kutu

BİR KEZ DAHA GÜR BİR SESLE İZMİR MARŞI

İzmir'in dağlarında çiçekler açar. 
Altın güneş orda sırmalar saçar. 
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar. 
Yaşa Mustafa Kemal Paşa,yaşa; 
Adın yazılacak mücevher taşa. 

İzmir dağlarına bomba koydular 
Türk'ün sancağını öne koydular. 
Şanlı zaferlerle düşmanı boğdular. 
Kader böyle imiş ey garip ana 
Kanım feda olsun güzel vatana. 

İzmir'in dağlarında oturdum kaldım 
Şehit olanları deftere yazdım. 
Öksüz yavruları bağrıma bastım. 
Kader böyle imiş ey garip ana 
Kanım feda olsun güzel vatana 

Türk oğluyum ben ölmek isterim. 
Toprak diken olsa yatağım yerim. 
Allahından utansın dönenler geri 
Yaşa Mustafa Kemal Paşa, yaşa 
Adın yazılacak mücevher taşa
 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2017, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER