84. İEF'den Memnun Ayrıldılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen 84. İzmir Enternasyonal Fuarı, ülkeler arası ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaya devam etti.

84. İEF'den Memnun Ayrıldılar
Fuar nedeniyle kente gelen ticari heyetler, iş dünyası örgütleri ve çeşitli firmalar ile görüşmeler yaparken; katılımcı ülkeler kendilerini her yönüyle tanıtma fırsatı buldu. Fuar, bu yıl Partner Ülke olarak Türkmenistan’ı ağırladı.
 
Ticari, delegasyon ve etkinlikler kapsamında toplam 52 ülkenin katıldığı 84. İzmir Enternasyonal Fuarı süresince, 15 ülkeden bakan düzeyinde, 3 ülkeden bakan yardımcısı düzeyinde, 12 ülkeden üst düzey yönetici olmak üzere 138 kişilik bir delegasyon heyeti İzmir’e geldi ve fuarı ziyaret etti.
 
Agora, Efes, Meryem Ana ve Fuar İzmir’i ziyaret eden heyet için vapurla İzmir körfez turu da organize edildi. Şehrin panoramik görüntüsünü çok beğenen temsilciler İzmir’in misafirperveliğinden övgüyle bahsetti. İzmir’e ilk defa gelen Gambiya, Benin, Kırgız Cumhuriyeti ve Zimbabve heyeti, İzmir’e hayran kalarak seyahatlerini uzattı.
 
Fuar için İzmir’e gelen heyetler, hava alanındanki karşılamadan, oteldeki misafirliğe, ikili görüşmelerden, 84. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın etkinliklerine kadar çok memnun kaldıklarını dile getirdi.
 
Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sadece uluslararası katılım holü olan 4 no’lu hol, 28 Ağustos – 1 Eylül 2015 tarihlerinde beş gün açık kaldı.  Partner Ülke Türkmenistan,  5 gün boyunca fuar ziyaretçilerini yöresel kıyafetleri ve  ülkesine yönelik ezgileriyle karşıladı.
 
Fuar’da ticari katılımcı olarak Çin, Endonezya, Fildişi Sahili, Gana, Irak, KKTC, Kamerun, Kuveyt, Polonya, Senegal, Güney Sudan, Türkmenistan, Vietnam ve Yunanistan yer aldı. Fildişi Sahili, Fuar’a bu yıl ilk kez katıldı. Ülkeler fuar süresince ekonomilerini, kültürlerini ve geleneklerini sergiledi. Ev aksesuarlarından el yapımı otantik maskelere, organik el yapımı cilt ürünlerinden, yöresel lezzetlerine kadar pek çok ürünlerini fuar ziyaretçilerine tanıttı.
 
84. İzmir Enternasyonal Fuarı, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın himayesinde organize ediliyor.
 
Partner Ülke Talepleri Sevindirdi 
 
84. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bu yıl partner ülke olma talepleri sevindirdi. İZFAŞ ile yapılan ikili görüşmelerde Malta ve Namibya ülkeleri önümüzdeki yıl için  partner ülke olarak Fuar’da yer almak istediklerini belirtti. Bu iki ülkenin yanı sıra Endonezya ve Tayvan partner ülke olma koşullarını görüşerek, bakanlıklarına konuyu aktaracaklarını iletti.
 
1992 yılından buyana onur konuğu ülke seçen İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bugüne değin sırasıyla; Fransa, İtalya, Romanya, İsveç, Pakistan, Endonezya, Hindistan, Bulgaristan, Moldova, Çin Halk Cumhuriyeti, Bosna ve Hersek, Mısır, Rusya Federasyonu, Tunus, Kazakistan, Ukrayna, Küba, Etiyopya onur konuğu ülke oldu. 
 
Fuarda, 2011 yılı itibariyle partner ülke uygulamasına geçildi. 80. İEF’de Avusturya ilk kez partner ülke oldu.  81. İEF’de Latin Amerika Ülkeleri İzmir Enternasyonal Fuarı’na ilk kez toplu katılım yaptı. 82. İEF’de Sri Lanka Partner Ülke olarak ağırlandı. Geçtiğimiz yıl Mauritius Partner Ülke, Hindistan Odak Ülke olarak fuarda yer aldı.
 
Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2015, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER