665 Milyon TL'lik Yeni Yatırım

6 Mart Cuma günü İzmir Metro’nun 85 yeni vagonunun ihale sözleşmesini imzalamaya hazırlanan İzmir’de iki raylı sistem İZBAN ile İzmir Metro, 665 milyon TL’lik yatırımla dev bir filoya kavuşuyor.

665 Milyon TL'lik Yeni Yatırım
İzmir’de raylı sistemler İZBAN ve İzmir Metro’da taşınan yolcu sayısı son 1 yılda 130 milyon kişiden 170 milyona yükselirken, iki şirket yolcularına sunduğu hizmetin kalitesini daha da yükseltmek amacıyla tren seti sayılarını hızla artırdı. 
 
2013 yılına 3’er vagondan oluşan 43 tren setiyle başlayan İZBAN, dönem içerisinde 21 Körfez Yunusu’nu işletmeye alarak yolcu sayısının arttığı dönemde set sayısını 64’e yükseltti. Yıla 77 vagonla giren İzmir Metro, 10 yeni setinin test sürüşlerini yine bu dönemde tamamlayıp işletme aşamasına getirdi. İZBAN ile İzmir Metro’nun elindeki araç sayısı böylelikle 64 set ve 87 vagona ulaştı.
 
83 SET VE 172 VAGONA YÜKSELECEK
 
İZBAN, imalat ve test sürüşü devam eden 19 Körfez Yunusu’nu daha, bu yıl içerisinde tamamen sefere alacak. 85 yeni vagon alımını sözleşme aşamasına kadar getiren İzmir Metro, setlerini sözleşme imzalanmasını takiben 2 yıl içinde İzmir’e getirmeye başlayıp test sürüşlerinin startını verecek.  Böylelikle 2017’de İzmir raylarındaki tren seti sayısı İZBAN’da 83’e (Toplam 249 vagon), vagon sayısı ise İzmir Metro’da 172’ye yükselirken, İZBAN, TCDD’den kiraladığı 10 seti ise geri gönderecek.
 
YAKLAŞIK 665 MİLYON TL’LİK YATIRIM
 
İZBAN ile İzmir Metrosu’nun sadece yeni tren setleriyle ilgili yatırımı yaklaşık 665 milyon TL tutuyor. İki sistemin tüm filolarının maliyeti ise 1 milyar 400 milyon TL’nin üzerine çıkıyor. İZBAN, ihalesi iki yıl önce yapılan ve imalatına başlanan Körfez Yunusu setleri için ödemelerine başladı. İzmir Metro ise 85 yeni setin 100 milyon TL’lik kısmı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile kredi sözleşmesi imzaladı.  İzmir Metro’nun yeni setlerinin kalan maliyetinin Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), ING Bank (MIGA Garantisi altında) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılanması planlanıyor. İzmir Metro’nun 85 yeni set ihalesiyle ilgili imza ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Cuma günü imzalanacak.
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER