6 Bin Sayfada İzmir

İZMİR Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi tarafından hazırlanan ‘İzmir Ansiklopedisi’ kültür ve sanat çevrelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen bir etkinlikle tanıtıldı.

6 Bin Sayfada İzmir

 

Kültürpark Pakistan Pavyonu’nda düzenlenen tanıtımda, İzmir Kent Ansiklopedisi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin bilinirliği ve geçmişin geleceğe aktarılması açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Benzer kaynaklar var ama bu kapsamda ve sonuçlandırılmış başka bir kent ansiklopedisi çalışması yok. Sınırlı sayıda basılan İzmir Kent Ansiklopedisi’ne internet ortamından erişmek mümkün” dedi. Başkan Kocaoğlu, toplam 10 ciltten oluşan ansiklopedinin “Mahalli İdare Yer Adları” ve “Tarih” başlıklı ciltlerinin tamamlandığını, diğer 8 cildin ise 29 Ekim 2013 Cumhuriyet’in 90’ncı yılı kutlamaları kapsamında okuyucularla buluşturulacağını söyledi.
 
ÇOK KÜLTÜRLÜ BİR KENT
 
Yerel yönetimlerin klasik görevlerinin yanı sıra kentin her boyutta kalkınması için birçok çalışma yapması ve kentin altyapı eksiklerini tamamlamak zorunda olduğunu kaydeden Başkan Kocaoğlu, kalkınmanın hiçbir zaman sadece gelir boyutlu olmadığını, sürdürülebilir olması gerektiğini ifade etti. Kocaoğlu, “Çok kültürlü, her türlü özgürlüğünü başkasına zarar vermeden asırlardır barış içinde yaşadığı bu kentin, ülkede de demokrasinin ve gelişmesin anahtarı olacağına inanıyoruz. Bu inançla kültür ve sanat insanlarıyla  birlikte yolumuza devem ediyoruz” dedi.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Arı, İzmir’de yaşayan bir akademisyen olarak kentin tarihsel ve kültürel birikimini en geniş kapsamda ortaya koyan böyle bir çalışma yapıldığı için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.
 
İzmir’e ilişkin bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırmaların bir sonucu olan İzmir Ansiklopedisi, 10 bölümden oluşuyor. 200 araştırmacı ve yazarın 2 yıldır üzerinde çalıştığı dev eser toplam 6 bin sayfadan oluşuyor.
 
 
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2013, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER