banner9

6 Ayda Mucize Yarattılar

Ege Seramik'ten bir yatırım atağı daha...Ege Seramik, Türkiye’nin ilk eko seramik üretim tesisi ve masse hazırlama tesisini faaliyete soktu. Tesisler, İzmir'in kurtuluş gününde hizmete girdi.

Ege Seramik, Türkiye’nin ilk çevreye duyarlı ve doğalgaz tüketimini azaltan üretim tesislerinin açılışını gerçekleştirdi. 
 
Açılış töreni, Ege Seramik şirketinin resmi kuruluşunun 43. yıldönümüne denk gelen İzmir'in kurtuluş gününde gerçekleşti. 
 
Törende ilk olarak  Ege Seramik Genel Müdürü Göksen Yedigüller söz aldı. Yedigüller,  Hedeflerinin Ege Seramik markasını daha da ileri noktalara taşımak olduğunu belirtti. Genel Müdür Yedigüller, ''Kapasite olarak büyümek yerine modernizasyon yatırımları ile ticari büyüme hedefliyoruz. Yani gelişen pazarın beklentiş ve ihtiyaçlarına uygun olan ürün gruplarını tespit ederek bu alandaki yatırımlarımıza sürekli olarak devam ediyoruz. Yeni kurulan tesislerimizde 64 bin kilo newton basınç gücüne sahip seramik şekillendirme presleri ve 145 metre uzunluğunda Türkiye'nin ilk eko seramik pişirme fırınını insansız folkrit robotları, otomatik paketleme makinaları, palet istifleme robotları, şekillendirme sonrası granül boyama tesislerini palet örtme ve çemberleme hatlarını devreye almış bulunacağız''diye konuştu. 
 
Yedigüller'in ardından İbrahim Polat Holding CEO'su ve Ege Seramik Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Baran Demir söz aldı. Demir, Polat Holding hakkında bilgi verdi. Demir, Polat holding olarak birçok sektörde faaliyet gösterdiklerini belirtti. Polat İnşaat olarak akıllı ev teknolojisini ilk hayata geçirenlerden olduklarını Demir, Polat inşaat bildiğiniz gibi her zaman sektöre öncülük etmiş bir kuruluştur dedi. 
CEO Demir, ''Polat İnşaat yeni kurduğu Piyale Paşa gayrimenkul yatırım şirketi ile inşaat sektöründe daima zirvede olmaktadır. Şuanda büyük bir projemiz var. Beyoğlu Kasımpaşa'da Piyale Paşa bölgesinde yeni bir proje geliştirdik ve inşaatına başladık burada yaklaşık 1000 kadar konut, alış-veriş merkezi açık sokak şeklinde otel, iş merkezi, ofisler olacak yaklaşık büyüklüğü 1 Milyar Dolar civarında bir cirosu olacak'' diye konuştu.  
 
Çim-Se İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriye Nazlım ise üretmeyen toplumların dışa bağımlı kalacağını ifade etti. Nazlım, Son günlerde yaşanan terör olaylarına değindi. Sendika Başkanı Nazlım,'' Omuz omuza verip bugünlerin üstesinden geleceğiz. Ve düşmanı tekrar denize dökeceğiz.  Her alanda ülkemizin bağımsız olabilmesi için çalışacağız, üreteceğiz ve büyüteceğiz. Biz Türkiye Çim-Se sendikası olarak sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Yapılan her iyi işin de gönüllü destekçisiyiz. Sektörümüzün öncülerinden olan Ege-Seramik bugün kendi gelişmesini sürdürmekte ve çıtayı biraz daha yükseltmektedir. Ülkemize ve sektörümez kazandırılan bu tesis ülkemiz için yeni bir değer, milletimiz için yeni bir istihdam, polat holding İzmir'imiz içinse yeni bir gurur kaynağıdır.Sendika olarak 2010 yılında göreve geldiğimiz de marka sektörlerin marka sendikası parolası ile işe başladım. Bugün sendikamız iş kolumuzun en büyük sendikası ve 5 yılda üye sayısını 2 kat arttırmıştır. Başarılar asla tesadüf değildir'' dedi. 
 
Ege Seramik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Zıhnalı, İbrahim Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat'ın mesajını okudu. İbrahim Polat soğuk algınlığı nedeniyle açılış törenine katılamazken tesisin yemekhanesi'nde yapılan törene telekonferans yöntemi ile bağlanarak duygularını dile getirdi. 
 
İbrahim Polat Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Polat ise İbrahim Polat'ın mesajının üzerine konuşmak bana düşmez. Arkadaşlarım yatırımlarımız hakkında çok iyi bilgilendirmede bulundu'' dedi. 
 
Açılış konuşmalarının ardından, yenilenen tesis üretim alanını gezen katılımcılar, burada seramik pişiriminde fırın içi doğalgaz tüketimini azaltarak,  çevre korunmasına katkıda bulunan yeni  tesisi, Granül Hazırlama tesisini ve çevreye duyarlı paketleme makinelerini yakından incelediler.
 
İncelemelerin Ardından ise Polat Holding Başkan vekili Murat Polat, Ege Seramik genel müdürü Göksen Yedigüller, sendika başkanı Zekeriye Nazlım, üst düzey yöneticiler tesislerin yemekhanesinde işçiler ve çalışanlarla birlikte yemek yedi. 
 
Maliyet değeri  yaklaşık 46.500.000 TL  olan yeni tesisler 6 ay gibi kısa bir sürede, 40’tan fazla yabancı uzman eşliğinde, Ege Seramik çalışanlarının üç vardiya kesintisiz özverili çalışmalarıyla tamamlandı.
 
Üretim kapasite artışına gidilmeden yapılan modernizasyon ve yenileme yatırımlarıyla, 2 adet 64.000 kN baskı gücüne sahip seramik şekillendirme presleri ve 145 metre uzunluğunda Türkiye’nin ilk EKO seramik pişirme fırını, 2 adet TGV (insansız forklift robotları), otomatik paketleme makineleri, palet istifleme robotları, şekillendirme sonrası granül boyama tesisi, palet örtme ve çemberleme hatları devreye girmiştir.  Ege Seramik’in mevcut olan toplam üretim kapasitesini  artırmadan yapılan söz konusu yenileme yatırımı  üç ana başlıklı altında toplanmaktadır: 
 
Üretim hattında yapılan yenilemeler ile;
 
Türkiye’de ilk defa kullanılan ECO Fırın ile  60x120 ve 80x80 gibi büyük ebatlı ürünleri üretme kapasitemiz 3 milyon m2 artırılmıştır.
 
Türk markasıyla ilk dijital baskılı seramik üreticisi olan Ege Seramik, son model dijital teknolojisi baskı makinelerinin kullanıldığı yeni dekor tesisini de  devreye almıştır.
 
Masse hazırlama alanının yenilenmesiyle de;
 
Masse üretimindeki verimin artırılması için değirmen ve püskürtmeli kurutucuların bulunduğu masse hazırlama alanı Seramik kaplama sektöründeki son teknolojiyle yenilenmiştir.
 
Ege Seramik’teki çamur üretme kapasitesi günde  450 tondan 800 tona çıkarılmıştır. Yenilenen püskürtmeli kurutucu ile  Ege Seramik’teki granül üretme kapasitesi günde  600 tondan  1000 tona yükseltilmiştir.  
 
Ege Seramik’in  çevre korunmasına  olan duyarlılığının bir sonucu olarak,  yenilenen masse hazırlama tesisi,  tam otomasyon ve sürekli çalışma düzeniyle enerjiden tasarruf etmektedir.  Ambalajlama yatırımı ile;
 
Yeni kurulan otomatik paketleme makineleri, kullanılan oluklu mukavva kutularındaki  kağıt sarfiyatının azaltılarak ambalaj maliyetinin düşmesi sağlanacaktır. 
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2015, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER