500 Acil Çalışanına İletişim Eğitimi

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreterliği, hastanelerindeki acil servis çalışanlarına, hastalar ile arasında iletişimi güçlendirmek ve çalışma ortamındaki ekip olma bilincini geliştirmek amacıyla "İletişim Eğitimleri" verdi.

500 Acil Çalışanına İletişim Eğitimi
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Acil Servis Hizmetleri ve Yurt Dışı Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından planlanan ve Psikolog Mevlüt Ülgen tarafından verilen eğitimler, acil servis personelinin çalışma koşulları, katılım kolaylığı ve eğitim etkinliği göz önüne alınarak küçük gruplar şeklinde yapıldı. Eğitimde İletişimin önemli unsurları olan “Kişilerarası iletişim", “Etkin dinleme", “Empati", “Beden dili", “Hasta ile iletişim", “İkna teknikleri", “Öfke ve çatışma yönetimi" gibi konulara yer verildi.
 
Kuzey KHB Genel Sekreterliğine bağlı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Alsancak Devlet Hastanesi, Karşıyaka Devlet Hastanesi, Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi, Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Menemen Devlet Hastanesi ve Bergama Devlet Hastanesi olmak üzere 500 acil servis çalışanına verilen eğitime hekimler, hemşireler, acil tıp teknikerleri, güvenlik ve bilgi işlem görevlileri katıldı.
 
Verilen eğitimlerle acil servislerde ağır şartlarda ve özveriyle çalışan acil servis personelinin iletişim becerilerini artırarak çalışma barışlarının üst düzeye çıkarılması planlanıyor. Acil olarak hastaneye başvuran hasta ve yakınlarının içinde bulundukları travmatik durumdan dolayı ajitasyona daha yatkın olmaları sebebiyle Acil Servis çalışanlarının şiddete daha çok maruz kaldığının göz önünde bulundurulması sonucu gerçekleştirilen iletişim eğitimlerinin hasta ile çalışan arasındaki iletişimi güçlendireceği düşünülüyor.
 
Kişilerin iletişim ve empati duygusunu geliştirerek bir çok sorunun çözülebileceğine değinen İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, "Gelişen teknoloji, değişen dünya ve koşullarda iletişim araçlarının sayıları artıyor ama malesef insanlar arasındaki iletişim gitgide azalıyor ve insanlar birbirini anlamakta zorlanıyor. Sağlık alanında bu sorunların en çok yaşandığı birimler bilindiği gibi acil servisler. Çalışanlarımız buralarda oldukça özveriyle çalışıyorlar ama yoğun çalışma koşullarında iletişim kazaları yaşanabiliyor. Biz bu konuda ne yapabiliriz diye düşündük ve bu eğitimleri planladık. Amacımız hem hastalarımızın hem çalışanlarımızın empati yeteneklerini geliştirerek birbirlerini daha iyi anlamaları ve hastalarımız sağlığına kavuşurken çalışanlarımızın da bu kutsal mesleği en iyi koşullarda gerçekleştirmeleridir. Sağlık tesislerimizin şah damarı olan acil servislerde verilen tıbbi hizmet hayati rol oynuyor ve buralarda çalışan personelimizin donanımlı olmasına çok önem veriyoruz. Eğitimde emeği geçenlere ve özellikle eğitime katılan acil servis çalışanlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ederiz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER