banner9

5 Aylık Mira Bebek Artık Gülüyor

Kafatası kemiklerindeki şekil bozukluğu nedeniyle beyin gelişimi eksikliği riski taşıyan Mira bebek 6 saat süren zorlu bir ameliyat sonrası yaşama tutundu.

5 Aylık Mira Bebek Artık Gülüyor
İzmir’de yaşayan Zahide ve Tuncay Örgen çifti, kızlarının kafatasındaki şekil bozukluğu nedeniyle Özel İzmir Egepol Hastanesi’ne gitti; Mira adlı 5 aylık kız bebek, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Baysefer’in gerçekleştirdiği ’yeniden şekil verme’ (remodelling) ameliyatıymla sağlığına kavuştu.
 
Prof. Dr. Alper Baysefer, 2 binde 1 görülen ve kafatasındaki şekil bozukluğu ile kendini belli eden nadir rahatsızlığın, müdahale edilmemesi halinde hem estetik olarak hem de bebeğin beyin fonksiyonları açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Yaklaşık 6 saat süren bir operasyonla birlikte bebeğin tamamen sağlığına kavuştuğunu söyleyen Prof. Dr. Baysefer, “Mira bebek, bize ilk geldiğinde 2 buçuk aylıktı. O dönemde operasyon yapmak yerine 5 aylık olana dek bekledik. Mira’nın kafasının alın bölümü üçgen şeklindeydi ve beyine baskı yapıyordu. Bunun için cerrahi müdahale ile kemikleri açarak, yerlerini değiştirdik. Şu anda Mira 8 aylık ve oldukça sağlıklı bir bebek. 1 yıl içinde kafatası tamamen normal görünümüne kavuşacak" diye konuştu.
 
Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Baysefer, bebeklerinin kafasında şekil bozukluğu şüphesi duyan ebeveynlerin, bebeklerini bir beyin cerrahi uzmanına göstermeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
Bebeğin annesi 32 yaşındaki Zahide Örgen de, başarılı geçen ameliyatla birlikte dünyalarının adeta yeniden aydınlandığını belirterek tüm Egepol Hastanesi yetkililerine teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2015, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER