47 Milyon Litre Sütü Kim İçti?

Hamdi Türkmen yazdı: Kimse üstünü örtmeye kalkmasın. Varsa da lütfen örtüyü kaldırmaya yardımcı olsun. Çünkü bu olay; başarıdır, görülmemiş uygulamadır, bir kere yetmez, herkesin sıraya geçip Aziz Kocaoğlu’nu ikişer kez alkışlaması gerekir.

47 Milyon Litre Sütü Kim İçti?

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Bak arkadaş;

Söylenene ve söyleyene; yapacağız, yapılacak, yapılıyor diyene değil; başladık, yaptık, yapıyoruz ve büyütüyoruz diyene bakarım.

İlki, yıllardan beri bizi “koyun” yerine koyan politikacıların atıp-tutması, aldatması, kandırması, yerden yere vurulacak bir eylemse…

Diğeri de yapan kişi, kurum ya da kuruluşun alkışlanması sorunudur.

Yine ne yumurtlayacaksın dediğinizi hissediyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 2012 yılında başlattığı “her yaştan çocuğu sütle buluşturma” projesinden bahsetmek istiyorum.

Çocuğu olmayan, büyükşehrin verdiği büyük hizmetin farkında değildir; ama Kocaoğlu öyle bir uygulanabilir sistem kurmuş ki, isteseniz de istemeseniz de kilolarca süt evinizin kapısına, kapı çalınarak bizzat evde kim varsa o kişiye, hiç kimseye ulaşılamıyorsa, apartman görevlilerine teslim ediliyor.

İster içir, ister muhallebi-sütlaç yap, istersen evde yoğurt.

Zengin-fakir fark etmiyor. 

Alsancak Birinci Kordon, Karşıyaka Yalısı, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda oturan bebek ya da çocukla, Karabağlar, Eskiizmir, Gültepe’deki bebeğin hiçbir farkı yok.

Büyükşehir, Gültepe, Bayraklı’daki çocuklar kalite olarak hangi sütü içiyorlarsa, Alsancak’taki bebelerin evlerine de aynı kalitede süt giriyor.

Tam 5 yıldır aralıksız.

İnsan evine almaya kalksa bıkar vallahi.

Ama Kocaoğlu, “Süt Kuzusu Projesi” adını verdiği projeyle tam 5 yıldır İzmir’de 0-5 yaş arasındaki bebek ve çocuklara her yıl milyonlarca litre, üstelik adrese teslim süt dağıtıyor.

Rakamları aldım.

Projenin başladığı ilk yıl dağıtılan süt miktarı 1 milyon 142 bin litre.

Bu yılın rakamları henüz kesinleşmiş değil ama bir yıl önce dağıtımı yapılan süt miktarı sizce ne kadar olabilir?

Şimdi sıkı durun…

Tam 10 milyon 725 bin litre…

Bu bir rekor…

Kimse üstünü örtmeye kalkmasın. Varsa da lütfen örtüyü kaldırmaya yardımcı olsun.

Çünkü bu olay; başarıdır, görülmemiş uygulamadır, bir kere yetmez, herkesin sıraya geçip Aziz Kocaoğlu’nu ikişer kez alkışlaması gerekir.

Dedim ya rakamları aldım diye; İzmir’de bebelere-çocuklara Süt Kuzusu Projesi çerçevesinde 5 yılda dağıtılan toplam süt miktarı ise tam 47 milyon 224 bin litre.

Çocuklarımız.

Önemli olan onların sağlıklı beslenmeleri ve sağılıklı büyümeleri.

Ama bu projenin bir başka yönü daha var. İzmir’de tarım ve hayvancılık ile süt üretimi ile uğraşan üreticilerin küçümsenemeyecek memnuniyetleri.

Aziz Bey, bu projeyle, 5 yılda bir süt üretici kooperatifi olan Tire Süt’ten bu süreçte 47 milyon 224 litre pastörize süt alımı gerçekleştirmiş.

Bu da, ikinci bir alkışı gerektiren uygulama.

Çünkü; İzmir Büyükşehir Belediyesi tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilerin desteklenmesi amacıyla Türkiye’de “sözleşmeli üretim” modelini uygulayan ilk yerel yönetim.

Sordum;

Büyükşehir gelişme çağındaki çocuklar düzenli süt içsin diye 62 farklı ekiple 388 mahallede kapı kapı dolaşıyor. 1-5 yaş arası çocuklar için 8'er litre süt dağıtılıyor.

Kaç aile yararlanıyor derseniz;

5 yıl önce 40 bin aile ile başlayan projeyi 2017’den itibaren 3 katı büyüterek 125 bin aileye çıkarttı.
Süt Kuzusu Projesi’nin uygulamaya alındığı 2012’den bu yana geçen 5 yıllık süreçte toplam dağıtılan süt miktarı 47 milyon 224 bin litreye ulaştı. İlk yıl 40 bin çocuğa 1 milyon 142 bin 264 litre süt dağıtımı gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl ise toplam 10 milyon 725 bin 566 litre süt dağıttı. Büyükşehir'in bu yılın ilk 6 ayında gerçekleştirdiği süt dağıtımı ise 5 milyon 77 bin 216 litre olarak kayıtlara geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 1-5 yaş arasında belirlenen yaklaşık 3 bin Suriyeli çocuğa da süt dağıtımına da başladı. 


 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER