41 Ülke ve 57 İlden Ziyaretçi Geldi

Profesyonel ve son tüketiciye yönelik olarak düzenlenen sağlıklı fuarlar Olivtech ile Ekoloji İzmir, bu yıl ziyaretçi rekoru kırdı. 4 gün süren fuarları, toplam 57 il ve 41 ülkeden 17 bin 630 kişi ziyaret etti.

41 Ülke ve 57 İlden Ziyaretçi Geldi
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından 27 – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen Ekoloji İzmir – 7. İzmir Organik Ürünler Fuarı ile Olivtech – 6. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı, sektörü Fuar İzmir’de buluşturdu.
 
Türkiye’nin alanında tek ihtisas fuarları olan Ekoloji İzmir ve Olivtech hem renkli etkinlikleri hem de sektöre ışık tutan panelleriyle tam not aldı. Katılımcı firma ürünlerinin satışa sunulduğu, ziyaretçilerin güvenle alışveriş yaptığı Sağlıklı Pazar ise büyük ilgi gördü.
 
Rekor Ziyaretçi 
 
Profesyonel ziyaretçiye yönelik olarak organize edilen Ekoloji İzmir’e ve Olivtech’e 41 ülkeden alıcı geldi.  Özellikle Orta Doğu ülkelerinin ziyaretçi ilgisi dikkat çekti. Sektör temsilcilerini buluşturan fuarlara son tüketiciler de büyük ilgi gösterdi. Bu yıl Olivtech ve Ekoloji İzmir fuarları, 17 bin 630 kişi tarafından ziyaret edildi. Fuarlar, yapılan iş bağlantıları ile yüzleri güldürdü, ziyaretçi rekoru kırdı.  
Geçtiğimiz yıl Ekoloji İzmir ile Olivtech 12 bin 400 kişi tarafından ziyaret edilmişti.
 
Memnun ayrıldılar
 
Ödüllü zeytinyağlardan, aromatik tatlara, bademli zeytinlerden son teknolojik makinelere kadar zeytine dair her şeyin yer aldığı Olivtech’e 254 firma katıldı.
 
Organik sertifikası olan ürünlerin sergilendiği Ekoloji İzmir’de ise 113 katılımcı ziyaretçiler ile bir araya geldi. Toplam 367 firmanın stant açtığı fuarlarda, katılımcıların görüşleri mutlu etti.  Fuarlardan memnun ayrıldıklarını dile getiren temsilciler, Türkiye’de kendi alanlarında düzenlenen tek ihtisas fuarları olan Ekoloji İzmir ve Olivtech’e desteklerinin devam edeceğini belirttiler.
 
NE DEDİLER
 
Zafer Göynügür (ETO Yönetim Kurulu Başkanı): Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) olarak fuarı sadece ürün sergilenecek bir alan olarak görmüyoruz. Etkinliklerimizle fuara hem renk hem de değer katmak için çabalıyoruz. Kurumsal üyelerimizle birlikte fuara sahip çıkarak Türkiye’nin her bölgesinden fuara katılımın gerçekleşmesini, bu sayede fuarda sergilenen ürün yelpazesinin geniş olmasını sağlamayı amaçlıyoruz.
 
Atilla Totoş (Zeytin Dostu Derneği Genel Sekreteri): 41 ilinden zeytin çıkan bir ülke için bu tarz fuarların önemi büyük. Fuar sektörümüz açısından da çok büyük önem arz ediyor; katılımcılar fuarda yeni teknolojilerle ve değişik bölgelerden gelen sektör temsilcileriyle tanışıyor. Fuar kapsamında düzenlenen sempozyum, panel gibi etkinlikler ise başlı başına bir değer.
 
Nebahat Kılıç (Marka Tekstil Kurucusu): İzmir Organik Ürünler Fuarı’nı büyüme anlamında başarılı buluyorum özellikle gıda firmalarında büyük artış var. Bu fuarın gelişmesi için tüm sektör paydaşlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışmamız önemli. Hep birlikte çalışırsak Ekoloji İzmir Fuarı’nı çok daha iyi bir noktaya getirebiliriz.
 
Cem Demirci (Poyrazcan Gıda Dış Ticaret Müdürü): İzmir firması olarak bu fuara ilk kez katılıyoruz. Egeli müşterilerimizle ve ziyaretçilerimizle bir araya gelmek, ürünlerimizin tanıtımını sağlamak bizim için güzel bir imkan oldu.
 
Alper Alhat (Akhisar Ticaret Borsası Başkanı): Akhisar olarak zeytinin ve zeytinyağının adının geçtiği her platformda yer almaya çalışıyoruz. Olivtech Fuarı’na ilk düzenlendiği yıldan beri katılıyoruz. Fuarda beklediğimiz ilgiyi görmekten mutluyuz. Biz zeytinimizi seviyoruz, şehrimizi seviyoruz; sektörümüz yeni yeni gelişen bir sektör, bu nedenle sektörel fuarlar bizim için çok önemli.
 
Kaya Yağcı (Yağcı Makine Firma Sahibi): 25 yıldır sektörün içindeyim. İnsanların fuarlara katılma amacı yenilikleri takip etmek ve yeni şeyler keşfetmektir; inovasyon arayışıdır. İZFAŞ’ı bu konuda kutluyorum. Her fuarda inovatif bir fikri ön plana çıkarmak lazım ki insanlar “Ben o fuara gittim, hiç görmediğim bir şey gördüm.” desin. İZFAŞ’ın organizasyon yapısında var olan inovasyon ruhu, yaptıkları fuarlara da yansıyor.
 
Ayşe Boz Aktaş (Çınarlı Makina Dış Ticaret Sorumlusu): Olivtech Fuarı’nın sabit katılımcılarından biriyiz, fuarın ilk yılından beri katılım gösteriyoruz. Fuarın geri dönüşleri çok olumlu oluyor. Müşterilerimizle aynı platformda buluşmak hem bizi hem de müşterilerimizi memnun ediyor.
 
Atilla Ertem (OTS Firma Sahibi): Türkiye’nin tek sertifikalı organik ürünler fuarı olan Ekoloji İzmir bu özelliği açısından çok önemli bir fuar. Ekoloji İzmir, tüketicilere de direkt ulaşan bir fuar oluğundan aslında bir fuardan daha fazlası diyebiliriz. Ekoloji İzmir, tüketicilere tadım şansı sunarken aynı zamanda sektör profesyonellerinin de iş görüşmeleri yapabildikleri konsept bir fuar. Dünyanın 50 ülkesinde fuara katıldım, bence Türkiye’nin en güzel fuarı, Ekoloji İzmir.
 
Aytaç Polat (Orimpex Textile Müşteri Temsilcisi): Düzenli olarak Avrupa fuarlarına da katılıyoruz. Ekoloji Fuarı her sene gelişerek, büyüyerek yoluna devam ediyor. Katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla bu fuarın gelecekte Avrupa standartlarında bir fuar olacağına inanıyoruz.
 
Etkinlikler Göz Doldurdu
 
Ünlü şefler Refika Birgül ve Özgür Şef’in katılımıyla organize edilen “Ünlü Şefler İle Yemek Şovu”, konusunda uzman akademisyen, yazar, sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen sempozyum, çalıştay ve paneller, zeytinin hikayesini anlatan “Ölümsüz Z” belgesel gösterimi, uygulamalı tadım eğitimlerinin yapıldığı “Zeytinyağı Tadım Atölyesi”, zeytinyağı tadımlarının gerçekleştirildiği “Oil Bar”, organik menüsü ile hizmet veren “Organik Restoran”,  fuardaki tüm organik ürünlerin bir arada sergilendiği “Demo Dükkan”  ve “Sağlıklı Pazar” ile fuarlar renklendi,  sağlıklı yaşam için yol gösterdi.
 
Ayrıca bu yıl Olivtech kapsamında İran’dan gelen iş adamları Fuar İzmir’de bir toplantı gerçekleştirdi. Ege Bölgesi İran İşbirliği Derneği ve İran Zeytin Derneği üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, zeytin sektörüne yönelik Türkiye ve İran yatırım olanakları değerlendirildi.
Fuar İzmir’den çıkan topraklar “Ekoloji Ormanı” oluyor 
 
Geçtiğimiz yıl başlatılan “Ekoloji Ormanı” bu yıl da yeşile katkıda bulunmaya devam ediyor.  Bu yıl katılımcı ve ziyaretçiler adına 740 fıstık çamı, Fuar İzmir’den çıkan toprakların yer aldığı Evka 7’ye dikilecek. Geçen yıl Ekoloji İzmir Fuarı kapsamında 600 adet fıstık çamı Kadifekale’ye dikilmişti.
 
Fuarları Ziyaret Eden İller
 
Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yalova, Zonguldak.
 
Fuarları Ziyaret Eden Ülkeler
 
ABD, Almanya, Avusturya, BAE, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Fas, Filistin, Fransa, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsviçre, İtalya, Kamerun, Kanada, Kırgızistan, Kore, Libya, Lübnan, Malta, Mısır, Moritanya, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Senegal, Sierra Leone, Singapur, Suriye, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan.
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER