4 Sanığa Müebbet

İzmir’in Bornova İlçesi’nde üç yıl önce, evli olan ablasıyla gönül ilişkisi yaşadığı iddiasıyla 43 yaşındaki Özgür Tüzün’ü öldürüp, yanında bulunan 36 yaşındaki Metin Uğurlu’yu bıçakla yaralamakla suçlanan 22 yaşındaki Erhan G. ile olay sırasında yanında bulunan sanıklardan 3’üne müebbet ve 5 yıl hapis cezası verildi.

4 Sanığa Müebbet
 
Olay, 2012 Haziran ayında, Bornova Büyük Park girişinde meydana geldi. İddiaya göre, evli ve bir çocuğu bulunan ablası 37 yaşındaki D.G ile gönül ilişkisi yaşadığını öğrendiği Özgür Tüzün’ü arayan Erhan G., Bornova Büyükpark’ta buluşmak istedi. Yanında başkaları da bulunan Erhan G., buluşma yerine arkadaşı Metin Uğurlu ile gelen Özgür Tüzün’ü, yanında getirdiği bıçakla boynundan ve sırtından yaraladı. Kavga sırasında Metin Uğurlu da bıçakla yaralandı. Olayı görenler, sağlık ekiplerine ve polise haber verdi. İhbar üzerine gelen sağlık ekipleri, ağır yaralanan Özgür Tüzün ve hafif yaralı Metin Uğurlu’yu Ege Üniversitesi Hastanesine kaldırdı. Yaralılardan Tüzün kurtarılamazken, Uğurlu tedavi edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, zanlıları kısa sürede yakaladı. Erhan G. ile Murat B., Ercan G., Osman İ. ve Hamza T. tutuklandı. Yaşı küçük olan R.T. ile Aydın A. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında dava açıldı.
 
İzmir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına ’tasarlayarak adam öldürmek’ ve ’yaralama’ suçundan tutuklu yargılanan sanıklar Erhan G., Murat B., Ercan G., Osman İ., Hamza T., sanık avukatı Ufuk Mansuroğlu ve tutuksuz sanıklar R.T. ile Aydın A. ile olayda yaralanan Metin Uğurlu ile kendisinin ve Tüzün’ün yakınlarının avukatları katıldı. Metin Uğurlu, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek, cezalandırılmalarını istedi.
 
Mahkeme heyeti, kısa bir aranın ardından, tutuklu sanıkların tümüne ’tasarlayarak adam öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Tutuklu diğer dört sanığın cezası duruşmalardaki iyi hallerinden dolayı müebbet hapse indirildi. Sanıklardan Osman İ.’nin cezası ise cinayetin tasarlanması aşamasına dahil olmadığı için 12 yıla düşürüldü, tutuklu kaldığı süre gözönüne alınarak tahliyesine karar verildi. Ayrıca sanıklar Erhan G., Ercan G., Murat B., Aydın A.’ya kasten yaralama suçundan 5’er yıl, yaşı küçük olan R.T.’ye ise 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER