3'ncü Günde Genç Kaldığı Yerden

Büyükşehir davasında geride kalan güne Başkan Kocaoğlu'nun savunması damga vurdu. Başkan'ın ardından hakim karşısına 2 numaralı ve tutuklu sanık Genel Sekreter Pervin Şenel Genç çıkmıştı. Dava üçüncü gününde Genç'in savunmasının kaldığı yerden devam edecek.

3'ncü Günde Genç Kaldığı Yerden

130 sanığın 'çete üyesi', Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da 'çete reisi' sıfatıyla yargılandığı tarihi Bİlk duruşmasında iddianamenin okunması, görevsizlik talebinin reddi ve Başkan Kocaoğlu'nun savunmasının startına tanık olduğumuz tarihi davada dün Kocaoğlu savunmasını tamamlamış ve bürokratlar hakim karşısına çıkmaya başlamıştı.

Davanın tutuklu sanıklarından ve var olduğu ileri sürülen örgütün 2 numaralı ismi olarak lanse edilen Genel Sekreter Pervin Şenel Genç de hakim karşısına çıktı. Kocaoğlu gibi iddianamede yer alan konulara tek tek yanıt veren Genç'in Mahkemden Detaylar...

 
Adliye dışında üçüncü günde de ikinci gün gibi bir sessizlik ve sakinlik hakim... Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu dün savunmasını sonlandırmasına rağmen üçüncü günde de davaya iştirak etti. Arkadaşlarını yalnız bırakmak istemeyen Kocaoğlu'nun 10 günlük maratonun tamamına katılım göstereceği öğrenildi. 
 
TARTIŞMAYLA BAŞLADI: 'ESER' 'GENÇ'E KARŞI!
Mahkeme'nin üçüncü günü, Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in dün söylediği sözlerle başladı. Genç'in sözlerinde eski Genel Sekreter Ersu Hızır ve eski Genel Sekreter Yardımcısı Ferda Eser'i işaret etmesi ve üstü kapalı olarak eleştirmesi mahkemenin ilk dakikalarında tartışma konusu oldu. Eser'in avukatı Birol Keskin, müvekkilinin hedef gösterildiğini söyledi.
 
Avukat Keskin, "Balçova eski İlçe Emniyet Müdürü ve eski Genel Sekreter Yardımcısı Ferda Eser benim müvekkilim ve bu davanın ajanı değildir. Aziz Kocaoğlu ve avukatı Ercan Demir zaten dosyada kısıtlama talebi kalktıktan sonra cebir ve şiddetin nerede olduğunu anladılar. Davada çete olmadığının savunmasını biz yaptık. Pervin Şenel Genç neyi kastetti? Bu davanın sorumlusu olarak genel sekreter ve genel sekreter yardımcısını kastetti mi? Bunu sorun" diye konuştu.
 
Pervin Şenel Genç bunun üzerine detaylı açıklamayı dün yaptığını ve beyanını reddetmediğini ifade etti. Genç, "Genel Sekreter Yardımcısı ile görüşürüm ama onunla nakit akışı ile ilgili detaylı bilgilere karışmam. Bir piyasa borcunun ödenmesi ayrıntısına karışmam. Sadece sermaye artışı olması durumunda şirketlerin ne zaman artış yapacağı hakkında görüş alışverişinde bulunuruz" dedi.
 
Mahkeme Başkanı Cahit Kargılı, Genç'e Çankaya Katlı Otopark ihalesinde  Vakıflar Müdürlüğü'nün ortaklığı ile ilgili yapılan Şirketler Koordinatörü Hilmi Özen arasındaki görüşmeyi sordu. Genç'in yanıtı "İptal yetkisi bende değil. Ayrıca benim konuştuğum kişilerin de iptal yetkisi yok" şeklinde oldu.
 
Bu anda devreye giren savunma avukatı Ercan Demir, "Ortam dinlemeleri sağlıklı değil. Tutanaklara aktarılırken doğru aktarıldığını düşünmüyoruz. Bu da tutanaklara geçsin" dedi.
Hakim Kargılı'nın Genç'e firmaların ihaleye girmemesi için belli özel şartlar getirildiğini sorması üzerine Genel Sekreter Genç, "Başkanım da savunmasında söyledi. O konuşma Kordon ve Körfez düzenlemesi konusudur. Zaten ortada ihale yok. Fiiliyata geçen bir durum yok. Oradaki mesele telefon konuşması şeklinde kaldı" açıklamasını yaptı.
Sorgunun daha sonraki bölümü şöyle gelişti...
 
Hakim: Bu konuşmayı hatırlıyor musunuz?
Genç: Bu mesele zaten çok özellikli bir konu. Biz Kordon Kıyı Düzenlemesi İşi'ni önemsediğiniz için bu yüzden kanun ve yönetmelikleri araştırdık. Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin bu işte zaten yetkili ve sorumlu değil ama ben yine de onun bilgisine ve görüşüne başvurdum
 
Hakim: Konuşmalarda 300 bin TL var. Bu mesele nedir ve para aktarması konusu nasıldır? Parayı kim aktardı? Meselenin Hakan Say'la alakası nedir?
Genç: Organizatörler birbirlerine düşünce ortadaki mesele ödenek aktarmasıdır. Zaten birbirlerine 'sen kayrıldın, ben kayrıldım'diye tartışmışlar. Bizim bütçemizden çıkan para kayıtlarda bellidir. Bu para nakit aktarımı değildir. Kültür Müdürlüğü'nün bütçesinin 1 milyon TL'den 1 milyon 300 bin TL'ye çıkartıldığı iddiasıdır. Zaten ben o dönemde genel sekreter değildim.
 
Bu diyaloğun ardından savunma avukatlarından yine iddianame dışı sorular sorulamaz çıkışı geldi. Kargılı'nın yanıtı "Mahkeme yetkisini kanunlardan alır. Biz sorularımızı örgüt üyeliği açısından bağlantı olup olmadığını araştırmak için soruyoruz" şeklinde oldu. Avukat Ercan Demir, Mahkeme Başkanı'na "İddianamede konu olmayan, harcama konusu olmayan işler sorulması doğru değildir. Bu usule aykırıdır. İddianameye konu olmayan dosya içindeki tape kayıtlarının sorulmamasını talep ediyoruz" dedi.
 
KOCAOĞLU'NA: HAKAN SAY'I TANIYOR MUSUNUZ?
Hakim: Serpil Keskin ile görüşmeniz var. Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde iş yapan Hakan Say'ın belgesinde sıkıntı olduğu için şikayet konusu edilebileceği söyleniyor. Nedir? Hakan Say'ı tanıyıp tanımadığını Biz Aziz Kocaoğlu'na sorduğumuzda 'tanımıyorum' dedi. Bu konu Aziz Kocaoğlu'na da sorulsun...
Genç: "Hakan Say, sürekli belediyeden para alacağı olduğunu söylüyordu. Aslında böyle bir şey yok. Hakan Say'a verilen ihalede sunulan belgelerde biz sahte evrak olduğunu tespit ettik
 
NAMUSLULAR  VE İŞİNİ BİLMEYENLER BİRLİĞİ KURMAK İSTİYORUM!
Mahkeme Başkanı Kargılı savunmadan gelen itirazların artması üzerine "Ben 17-18 yıllık hakimim. Bu kadar dava gördüm ama yine bu kadar müdahil ve ret edilen dava görmedim. Herkes yasal hakkını kullanır. Gerekirse reddi hakim talebinde bulunursunuz..." diye konuştu. 
Hakim: 'Hiçbirimiz için iyi olmaz. Telefonda bunu konuşmayalım' dediniz. Bu ne amaçla yapıldı?
Genç: Telefonların ne hale geldiğini zaten görüyorsunuz. Yanlış anlamalar çıkıyor. Herşeyimizi ortaya koyuyorlar. Dinlendikten sonra senaryolar yazılıyor. Zaten telefonda konuşmalarım kapalı oluyor. Odamıza çağırıp daha rahat izlesinler diye bunu yapıyoruz...
Avukat Enis Dinçeroğlu: Özel bir ticare şirket var mı? Kurulan bir paravan şirket var mı? Bu sorulsun. Belediyenin zaten 11 yasal şirketi var. Siz sanığa herhangi bir kooperatif ve birliğe üye olup olmadığını sorunuz. Bunu Kocaoğlu'na da sorun!
Aziz Kocaoğlu: Bu soruyu reddediyorum!
Genç: Namuslular ve işini bilmeyenler adı altında birlik kurmayı düşünüyorum
 
Avukat Birol Keskin: Ferda Hanım'ı bu operasyondan dolayı suçluyor musunuz?
Hakim: Soru reddedildi. Zaten dava ile alakası yok!
 
Avukat Mahmut Yılmaz: Aziz Kocaoğlu'na da aynı şeyi sordum. Sayın Genç iddianameye göre örgüt lideri ve yöneticisi... Siz bu süre içinde kimseyi tehdit ettiniz mi, cebir kullandınız mı. Ya da birisine talimak verdiniz mi?
Genç: Ne görevim ne de işim gereği böyle bir şey yapmadım. Huyum da ahlakım da değildir!
 

Genç'in savunması bu cevapla birlikte noktalandı. Duruşmada Büyükşehir Belediyesi Şirketler Koordinatörü Hilmi Özen'in savunmasına geçildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2012, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER