banner51

38.5 Milyon Euroluk İmza!

17 Aralık tarihinde 85 vagonlu 17 tren seti alımı için uluslararası ihaleye çıkacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, alım maliyetinin 38.5 milyon Euroluk kısmı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile kredi sözleşmesi imzaladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, genişleyen sistem ve artan yolcu sayısıyla her geçen gün büyüyen metro sisteminde artan ihtiyaçların karşılanması için Aralık ayında ihalesini gerçekleştireceği 85 vagonlu 17 tren seti için kredi alım sözleşmesi imzaladı. Tren setlerinin maliyetinin 38.5 milyon Euro’luk kısmını içeren sözleşmeye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile EBDR (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) Belediye Alt Yapı Finansmanı Departman Direktörü Jean Patrick Marquet imza attı. 
EBDR Operasyon Lideri Fatih Türkmenoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, Genel Sekreter Yardımcıları Raif Canbek, Fügen Selvitopu, Aysel Özkan ve Buğra Gökçe, Belediye 1. Hukuk Müşaviri Canan Mut ve birim müdürlerinin de hazır bulunduğu imza töreninde konuşan Jean Patrick Marquet,  daha önce yeni yolcu gemileri kredi sözleşmesi için İzmir’e geldiklerinde güzel hatıralarla geri döndüklerini hatırlatarak, “Bugün yine buradayız. Ortaklığımız ve işbirliğimiz giderek sağlamlaşıyor. Gelecekte de başka projelerle işbirliğine hazırız. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekibine verimli ve hızlı çalışmalarından çok teşekkür ediyoruz” dedi. 
 
Büyükşehir Belediyesi’nin kentte yapacağı projeler içinde “Katı Atık Tesisi” Projesi bulunduğunu da öğrendiklerini dile getiren Marquet, “O projede de birlikte çalışmak isteriz” dileklerini iletti. 
 
EBDR heyetini İzmir’de ağırlamaktan duyduğu  memnuniyetin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise desteklerinden dolayı EBRD yetkililerine teşekkür etti.  Katı atık tesisinin yeri için yaşadıkları zorlu süreci anlatan Başkan Kocaoğlu, “Katı atık tesisimiz için yer problemimiz vardı, onu aşmaya çalışıyoruz. Çevre açısından en büyük projemiz olarak  bir tek o kaldı. Diğer çevre projelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu. 
 
3 yıl geri ödemesiz
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, EBDR’den alınan 38.5 milyon Euro’luk kredinin yanı sıra, 85 vagonun geri kalan maliyetini de Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), ING Bank (MIGA Garantisi altında) ve belediye bütçesinden karşılamayı planlıyor. Eburibor+2,85 karşılığı sabit faiz oranında, 3 yıl anapara geri ödemesiz toplam 15 yıl vade yapısında alınacak bu krediler için 16 Haziran 2014 tarihinde ‘Ön Finans Yetkilendirme Mektubu’ sözleşmeleri imzalanmıştı. 
 
İhale 17 Aralık’ta
 
Kreditör kuruluşlarla yapılan görüşmeler sonucunda, kredi sözleşmeleri imzalanmadan ihale sürecini başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 17 Aralık 2014 tarihinde 85 vagonlu 17 tren seti alımı için ihale gerçekleştirecek. Ulusal ve uluslararası yatırımcılara açık olan ihale kapsamında alınacak yeni setler ve gelecek 10 yeni vagon ile İzmir Metrosu filosundaki toplam vagon sayısı ikiye katlanarak 172’ye ulaşacak. İhale sonuçlanıp sözleşmenin imzalanmasının ardından, trenlerin tamamı 26 ayda teslim edilecek.
İzmir Metrosu’nda halen günde 350 bin, İZBAN’da ise günde 280 bin yolcu taşınıyor. Bu rakam, toplu ulaşımdaki toplam yolcu sayısının yüzde 30’una denk geliyor.  
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2014, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER