277 Doktor Adayı Beyaz Önlük Giydi

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2015-2016 Eğitim Dönemi, Tıp Fakültesi’nda düzenlenen törenle açıldı.

277 Doktor Adayı Beyaz Önlük Giydi
 
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene; Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün başta olmak üzere, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi önceki Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Dokuz Eylül Üniversitesi üst yönetimi, Tıp Fakültesi ve Hastane yönetimleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve velileri katıldı. 277 yeni öğrencinin beyaz önlük giydiği törende fakülteyi ilk üç derece ile kazanan Senem Ergin, Ender Ege Özden, Mehmet Sinan Sayın’a beyaz önlüklerini Dekan Pro. Dr. Canda giydirdi. Dekan canda genç hekim adaylarına birer Anatomi Atlası hediye etti. 2014-2015 Eğitim Dönemini birincilikle tamamlayan Göksel Çil, Gülfem Nur Akın, Harika Duygu Bilici, Uğur Altınok, Mücahit Yalçın, Erkan Deniz’e de Başarı Bursu’nu yine Dekan Prof. Dr. Tülay Canda verdi. Tıp Fakülteli olma heyecanı yaşayan öğrenciler, Tıbbiyeli Andı’nı okudu.
 
Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün konuşmasında; “Sevgili gençler 6 yıllık eğitim dönemine başlıyorsunuz, 40 yıllık hekimim inanın zaman su gibi akıp geçecek. Çok değerli meslek seçtiniz, hiçbir zaman pişman olmayacağınıza inanıyorum. Dokuz Eylül Üniversitesi büyük bir aile. 70 bini aşan öğrencisi var. Öğrenci sayısı olarak İzmir’in en büyük üniversitesiyiz. Unutmayın, hekimlik usta-çırak işidir. Hasta taşımaktan kaçmayınız, hocalarınızı takip ediniz. Türkiye’nin ilk Sağlık Teknoparkı’nın bulunduğu bir üniversitede eğitim göreceksiniz bunun da nimetlerinden yararlanın" dedi.
 
DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda, 1 Mart 1978’de kurulan fakültenin bugüne kadar 5213 tıp doktoru mezun ettiğini, yeni kayıt yaptıran 277 öğrenci ile birlikte tüm sınıflarda toplam 1752 öğrencinin eğitim alacağını belirtti. Profesör Canda, 508 kişilik eğitimci kadrosu ile nitelikli ve çağdaş eğitim verdiklerini vurgulayarak "Fakültemizde 1 öğretim üyesine düşen öğrenci sayısı 4’tür. Fakültemizde ve hastanemizde; birçok üst düzey araştırma laboratuvarı, en yeni teknoloji ürünü tanı ve tedavi cihazları, Deney Hayvanları Merkezi, ğrencilerin bilimsel çalışmasına olanak veren AR LAB mevcuttur. Devletimizden beklentimiz, Tıp Fakültesi kontenjanları saptanırken fakültenin görüşleri dikkate alınmalı, öğrencilerimizin barınma sorununa çözüm getirilmeli. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı, Balçova, Narlıdere, İnciraltı yerleşkesi içinde ivedilikle Kız öğrenci yurdu başta olmak üzere, çağdaş koşullar içinde öğrenci yurtları yaptırmalı. Değerli veliler, bize emanet ettiğiniz öğrencileri 6 yıl sonra çağdaş birer hekim ve erdemli bireyler olarak yetiştirmek temel görevimiz" dedi.
 
İntörn Dr. Hilmi Can Ulman da konuşmasında “5 yıl önce sizin koltuklarınızda oturuyordum. Uzun ama hızlı geçecek 6 yıl için birkaç tavsiyem olacak. Tıp okumak için doğru yerdesiniz. Ama unutmayın okulda öğretilenler iyi bir hekim olmak için yeterli değildir. Kendinizi geliştirin, iyi İngilizce öğrenin" dedi.
 
Törende, açılış konferansını da emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Baykara verdi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2015, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER