208 Lira Para Cezası

İzmir Valiliği’nin, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet suçu dışında kalan ancak, birçok cinayet, gasp ve yaralama olaylarında kullanılan yaralayıcı aletler için yeniden yaptığı düzenleme, adliyede uygulanmaya başlandı. İzmir Adliyesi vatandaş giriş kapısında görevlendirilen iki polis memuru, üzerlerinde kesici aletle gelip, arama noktalarından giren yaklaşık 20 kişiye 208’er TL idari para cezası kesti.

208 Lira Para Cezası
 
Kentte, özellikle yaralama ve saldırı olaylarında kullanılan kesici aletlerin, 6136 sayısı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet suçu dışında kaldığının tespit edilmesiyle, İzmir Valiliği yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeyle belirlenen kurallarda, İl İdaresi Kanunu, Kabahatler Kanunu, Ateşli Silahlar Kanunu, Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun ve ilgili yönetmelikler esas alındı. İzmir il sınırları içerisinde geçerli olacak düzenleme, ilgili kuruluşlara tebliğ edilmesiyle de hayata geçirildi. Düzenlemeye göre, av bıçakları, çakı, ekmek bıçağı, kelebek olarak bilinen özel bıçaklar, satır, nacak, bisturi, neşter, falçata, tornavida, şiş ile özel olarak hazırlanmış sopa ve zincirler yasak kapsamına alındı.
 
Bayraklı’daki İzmir Adliyesi’nde bulunan Karakol Amirliği, üç giriş kapısının camlarına, adliyeye, av bıçakları, çakı, ekmek bıçağı, kelebek olarak bilinen özel bıçaklar, satır, nacak, bisturi, neşter, falçata, tornavida, şiş ile giren kişilere 208 TL idari para cezası uygulanacağını belirten uyarı yazıları astı. Buna rağmen vatandaşlar, adliyeye yasaklar kapsamında olan aletlerle girince para cezası kesilmeye başlandı. İzmir Adliyesi Karakol Amirliği tarafından görevlendirilen iki polis memuru, üç günde yaklaşık 20 kişiye, 208’er TL idari para cezası kesti. Vatandaşlara kesilen para cezalarının, 15 gün içerisinde bilgisayar kayıtlarına girilip, ceza tebligatlarının evlerine gönderilmeye başlanacağı belirtildi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER