banner9

2016 İzmir'in Yılı Olabilir mi?

2015 yılını seçimlerin, siyasi çatışmaların ve toplumsal olayların gölgesinde geçiren İzmir, 2016 yılında geleceğe yönelik umut tazelemek istiyor.

2016 İzmir'in Yılı Olabilir mi?

BURAK CİLASUN / BEN HABER

2015 yılını seçimlerin, siyasi çatışmaların ve toplumsal olayların gölgesinde geçiren İzmir, 2016 yılında geleceğe yönelik umut tazelemek istiyor. Şehrin en üst düzey seçilmişi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile iktidarın şehirdeki en önemli temsilcisi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, 2019'da 3 seçimde birden oy kullanacak olan İzmirlilere yönelik hizmet yarışına gireceklerini gösteren mesajlar veriyor. Şehrin önde gelen isimleriyse hem umutlu, hem de endişeli...
 
 
Binali Yıldırım
 
“Şimdiden İzmir’in 2023 yılını planladık”
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Ben HABER okuyucuları için yaptığı açıklamasında iddialı ifadeler kullandı. Yıldırım, İzmir'in parlak geleceğe hazırlandığını belirtti.
 
“İzmir, hükümet olarak çok önem verdiğimiz bir şehir ve İzmir’e de diğer illerimizde olduğu gibi sadece hizmet siyaseti ile yaklaşıyor, dev yatırımlar ile İzmir’i hak ettiği parlak geleceğine hazırlıyoruz. Şimdiden İzmir’in 2023 yılını planladık ve bu yolda da emin adımlarla ilerliyoruz. İzmir her projenin bitmesiyle gücüne güç katacak, her şeyiyle bambaşka bir şehir olacak. “
 
Yıldırım, yapılan ve yapımı süren kara ve demiryolu projelerini dile getirdi;
 
“İzmir- İstanbul Otoyolu, İzmir- Ankara Hızlı Tren Hattı, Çandarlı Limanı, Konak Tüneli ve Sabuncubeli Tüneli gibi vaat ettiğimiz birçok proje İzmir’i geleceğe taşıyacak büyük projeler olarak şimdiden hayat buldu. İZBAN hattını genişletiyoruz ve Torbalı hattındaki son test sürüşüne ben de katıldım. Proje ile Cumaovası-Tepeköy arasındaki günlük işletilebilen tren sayısı 44 trenden 190 trene çıkacak. Ayrıca Tepeköy-Selçuk arasında da 26 kilometrelik kesime 2. Hat yapımını da başlattık. 2016 yılı sonunda açmayı planlıyoruz. İZBAN’ı kuzeyde Bergama güneyde ise Selçuk’a kadar uzattığımızda 188 kilometre ile dünyada kentiçi raylı taşımada bir ilki gerçekleştirmiş olacağız.”
 
“İzmir, yat turizminin merkezi olacak”
 
“Sadece kara ulaşımı değil, deniz için de İzmir'e önemli yatırımlarda bulunuyoruz.İzmir'i, Türkiye’nin en büyük yat turizm merkezi haline getirmek için Yeni Foça, Çeşme Fenerburnu, Güzelbahçe, Urla Çeşmealtı, İnciraltı, Karşıyaka, Bayraklı, Şakran, Karaburun, Çeşme Şifne  ve daha nice yeni yerde yat limanı projelerimiz başladı. Ayrıca Güzelbahçe Yalı, ve Doğanbey Payamlı’ya yeni balıkçı barınakları kuruyoruz. Bilindiği gibi Çandarlı Limanı da dünyanın 10 limanından biri olacak. Öte yandan İzmir gündeminde sıkça tartışılan Körfez’e yapılacak Tüp Geçit Projesi'ni daha önceden de belirttiğim üzere 'İzmirliler istesin yapalım.' diyorum. İzmirlilerin bu konuda uzlaşmasını istiyorum. Projeyle ilgili doğaya ve tarihi yapılara zarar vereceğine yönelik yanlış yönlendirici ve haksız eleştiriler görüyoruz.”
 
 
Aziz Kocaoğlu
 
“2016'da çok işimiz var”
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, açıklamalarında 2016'nın proje yılı olduğunu belirtti. Projelerin tamamlanmasının ihale sürecine, izinlere ve müteahhitlerin durumuna bağlı olduğunu belirten Kocaoğlu, yapmayı planladıklarını ise şöyle sıraladı:
 
“Biz 2016'da operanın, Kültürpark'taki hollerin yerine kültür ve sergi sarayının ve Narlıdere Metrosu'nun temelini atmak istiyoruz. Şirinyer Parkı'nı yeniden düzenlemek istiyoruz. Bergama aksında İZBAN'da çalışmak istiyoruz. Homeros Bulvarı'nı otogara ve çevre yoluna bağlamak istiyoruz. Büyük Körfez Projesi'nde ÇED sürecini tamamlayıp çalışmalara başlamak istiyoruz. Evsel atıkların bertaraf ve geri kazanım tesisi için muhakkak ihaleye çıkmayı planlıyoruz. Yeni kent merkezindeki planlamaları tamamlayıp, İnciraltı için çalışmalar yapmak gayretindeyiz. Hizmet sektöründen, kongreye, fuara, yüksek teknolojiden, ören yerlerine kadar şehri kalkındırmak için çalışacağız. Kadifekale, Agora ve Kemeraltı aksını tarihle birlikte ayağa kaldırmak için başlattığımız çalışmalara devam edeceğiz. 
 
“Müze Sümerbank arazisinde olmalı”
 
Kocaoğlu, İzmirlilerin beklediği şehir müzesi içinse şunları söyledi;
 
“Bu müzenin yapılması gereken yer Sümerbank arazisidir. Bu arazi için yargı süreci devam ediyor. Oranın büyük bir müze olarak kullanılmasında fayda vardır. Arazi bize verilirse uluslararası bir ihaleye çıkıp bakanlık destek verirse destekle, vermezse kendi gücümüzle oraya büyük bir müze inşa etmek istiyoruz.”
 
“İzmir'e yatırım yapan mutlaka kazanır”
 
Başkan Kocaoğlu siyasiler ve iş dünyasına da 2016 mesajları verdi.
 
“Sayın Binali Yıldırım'ın seçim kampanyası sürecinde ve sonrasında belli açıklamaları var. Ona güveniyoruz. Yılbaşından sonra Ankara'da projelerimizi görüşeceğiz. Her partiden İzmir vekillerimizden destek isteyeceğiz. İş dünyası yatırımlarını sürdürmelidir. İzmir'in yatırımları hak ettiğine inanıyoruz ve en önemlisi fuarı desteklemelerini bekliyoruz. Kendilerine yasal çerçevede her türlü desteği vereceğimizi belirtiyoruz. İzmir'e yatırım yapan mutlaka kazanır.”
 
 
Işınsu Kestelli
 
“İzmir için konsensüs ön şart”
 
İzmir Ticaret Borsası Işınsu Kestelli'nin 2016'dan en büyük beklentisiyse projelerin bitmesi ve tarım için yeni bir planlamanın yapılması yönünde oldu.
 
“Türkiye’nin önünde dört yıllık bir reform dönemi fırsatı var. Bu dört yıl, Türkiye’nin orta vadeli geleceğinin şekilleneceği çok önemli bir dönem. İzmir, bu dönemde ülkenin büyüme ve gelişme planının lokomotifi olmayı hedeflemek zorunda. Bunun için altyapı yatırımlarından mega projelere kadar İzmir’i verimli ve dengeli bir şekilde büyütecek önemli adımlar için kentte bir konsensüs sağlanması ön şart. İzmir’i hak ettiği gibi değerli kılacak adımların başında daha ulaşılabilir bir kent olması geliyor. İstanbul-İzmir otoyolundan Ankara-İzmir hızlı trenine, tüp geçitten limana kadar büyük projelerin hızla bitirilmesinin takibi çok önemli. Bunun yanında İzmir’in “free zone” ilan edilmesi için gayretler sürdürülmeli. Artık çağdaş bir fuar alanımız var ve hızla bunun içini dolduracak küresel fuarlar tasarlamamız gerekiyor. Biz İTB olarak 2016’da bu yıl 125 yaşına giriyoruz. Bu önemli yılda İzmir ve Ege tarımının yeniden planlanması da temel beklentilerimiz arasında.”
 
 
Ender Yorgancılar
 
“2016 çetin geçecek” 
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, 2016'nın zor geçeceğini dile getirirken, yine de ümitli olduklarını ve yapılacak çalışmalarla iyi bir sürece girilmesini umduklarını dile getirdi.
 
Yorgancılar, “Yaşadığımız belirsizlikler, 2016’ının da oldukça çetin geçmesine sebep olacak, ülkemizin önde gelen kentlerinden biri olarak İzmir de söz konusu gelişmelerden birebir etkilenecektir. Ekonomik anlamda sıçrama niteliğinde atılımlar gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz bu dönemde, İzmir’in de yenilikçi bir anlayışla hareket etmesi gerekmektedir.” dedi
 
"Vaatlerin takipçisiyiz"
 
EBSO Başkanı Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü;
 
“64. Hükümet Eylem Planı kapsamında açıklanan reformlar oldukça önemlidir. İzmir, söz konusu reformların hayata geçirilmesinin de takipçisi olacaktır. Özellikle, İzmir-İstanbul ve İzmir-Ankara hızlı tren ve otoyol projelerinin tamamlanması, çalışmaları devam eden otoyollara Antalya ve Çanakkale’nin de eklenmesi, Alsancak Limanı’nın 3. nesil dev gemilere açılması, dünyanın 10. büyük limanı olacak olan Çandarlı Limanı’nın geciktirilmeden hayata geçirilmesi ve kentsel dönüşüm projelerinin bitirilmesi, en öncellikli gördüğümüz konulardır. İzmir için, 2009 yılından bu yana haksız rekabete neden olduğuna inandığımız teşvik sisteminde de düzenlemeye gidilmesini bekliyoruz. Son yapılan bir ekleme ile;  “yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımlarının 5. Bölge desteklerine dahil edilmiş olması”nı çok önemsiyoruz.”
 
“Otomotivde İzmir bir üs olabilir”
 
2016’nın İzmir’e güzel bir müjde getirmesini ümit ediyoruz. otomotiv yan sanayide dünya markalarına üretim gerçekleştirmekte olan yan sanayi üreticilerimiz, yaptıkları ihracatla her yıl ülkemize milyonlarca dolar döviz kazandırmaktadır. Firmalarımızın bu başarısı, bölgemizin lojistik avantajları ile de birleşince yerli otomobil için en doğru adresin İzmir olacağı inancındayız. Yatırımcı bekleyen Organize Sanayi Bölgelerimiz, İzmir’in bir otomotiv yan sanayi üssü olmasına destek verecek altyapıya sahip olup, yerli otomobilin İzmir’de üretilmesinden büyük gurur ve mutluluk duyacağız. 9 üniversitesi, 4 teknoloji geliştirme bölgesi ve sanayisi ile İzmir’in üniversite sanayi işbirliğinde etkin bir rol almasını da gönülden diliyoruz.
 
 
Tacettin Bayır
 
“Milletvekilleri olarak çok çalışmalıyız”
 
CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, 2016'da İzmir milletvekillerinin her zaman olduğundan çok daha fazla çalışması gerektiğini belirtirken, yapılması gerekenleriyse şu şekilde sıraladı:
 
“İzmir’in mevcut sanayi altyapısının bilgi teknolojileri ile uyumlu hale getirilmesi çalışmalarını hızlandırmalıyız.Firmaların markalaşmaya dönük olarak ortak projeler üretmesini teşvik etmeliyiz. İzmir’i biyomedikal sanayisinde bir dünya devine dönüştürmeliyiz. Yenilenebilir enerji alanında Ar-Ge çalışmalarını teşvik etmeliyiz. Teşviklerin artmasını sağlayıp tarıma dayalı sanayileri geliştirmeliyiz. İzmir’i Asya ile Avrupa pazarları arasındaki önemli bağlantı noktalarından ve lojistik merkezlerinden biri haline getirmeliyiz.  Kentin merkezi bütçeden hak ettiği payı almasını sağlayarak, İzmir’i Akdeniz havzasının önde gelen liman kentleri arasına girmesini sağlamalıyız.
 
 Şehir, sağlık, kruvaziyer, termal, kültür-tarih, spor, kongre ve fuar alt sektörlerine yapılacak yatırımlarla İzmir’de turizm çeşitliliğini artırmalıyız. Mutlaka ve mutlaka göç sorunundan etkilenen şehrimiz için çözüm geliştirmeliyiz.”
 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER