'2014'te İzmir'in Su İhtiyacı...'

Kış mevsiminde yağışların zayıf olması nedeniyle kuraklık endişesine kapılan vatandaşa iyi haber DSİ'den geldi. DSİ yetkilisi, "2014 için İzmir'de su ihtiyacımız yok." dedi.

'2014'te İzmir'in Su İhtiyacı...'

Ben TV / Haber Merkezi

Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü'nden bir yetkili Ben TV'ye verdiği bilgilerde kuraklık korkusu yaşayan vatandaşın yüreğine adeta su serpti. 

Son günlerdeki yağışların, su ihtiyacı çeken toprak tarafından çekildiğini bu nedenle de barajlardaki doluluk oranına etkinin düşük olduğunu belirten yetkili, bundan sonra yağacak yağmurlarınsa doğrudan doğruya doluluk seviyesini yukarı çekeceğini belirtti. 

Yetkili son yağmurlarla birlikte oluşan tabloyu şu sözlerle özetledi;

"Şu anda barajlarımıza belli bir su gelmeye başladı. Ancak yağışların şiddeti barajlara o denli etki etmedi. 1.5 ayda kurak toprakta suya bir açlık oldu. Önce toprak doydu, sonra barajlara akmaya başladı. Son yağışlarda %2-3 gibi bir artış oldu. Ortalama yüzde 50 barajlarımız dolu. Bundan sonraki yağışlarda daha fazla artacaktır. Toprak doyuma ulaştı. Şunu söyleyebiliriz ki 2014 için su ihtiyacımız yoktur. Ancak ve ancak yağmur yağmaması durumunda 2015'i düşünebiliriz."

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER