'2014 İzmir'de Fuarcılık Yılı Olacak'

2013 yılının fuarcılık açısından değerlendirmesini yapan ve İZFAŞ’ın düzenleyeceği 2014 fuarlarına ilişkin bilgi veren İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, 2013 gibi 2014 yılının da İzmir’de fuarcılık yılı olacağını öngördüklerini söyledi.

'2014 İzmir'de Fuarcılık Yılı Olacak'

Gaziemir’de halen inşaatı devam eden yeni fuar alanının 2014 yılı içersinde hizmete girmesini beklediklerini ve bu gelişmenin hem fuarcılık sektörü, hem de İzmir ekonomisi için yaşamsal derecede önem taşıyacağına dikkati çekti. Örs, başta fuarcılık sektörü olmak üzere, ekonomi çevrelerinin ve tüm İzmirlilerin yeni yılını kutladı.

Örs, “2013 yılı boyunca İZFAŞ olarak 11 fuar, 2 kongre ve 1 kurultay gerçekleştirdik. Diğer fuarcılık şirketlerinin düzenlediği misafir fuarlara ise lojistik destek verdik. 2013 fuarcılık açısından başarılı bir yıl oldu” diye konuştu.

Örs sözlerine şöyle devam etti:
 
“Gaziemir yeni fuar alanının temelinin atıldığı 2013 yılı bizim için çok önemli bir yıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatı sürdürülen Gaziemir yeni fuar alanı ile fuarcılık sektöründe yeni bir dönemin başlayacağını düşünüyoruz.
 
Yeni fuar alanıyla birlikte fuarcılık sektörünün 1,5-2 misli büyüyeceğini; İzmir ve Ege bölgesinin ekonomisinde de önemli açılımlar sağlayacağını ve yeni kazanımlar getireceğini ön görüyoruz.
 
Gaziemir yeni fuar alanı ile rakiplerimize göre en büyük eksikliğimizden biri de giderilmiş olacak. Diğer bir eksikliğimiz ise dünyanın birçok ülkesine İzmir’den direk uçuşların olmaması. Yakın bir gelecekte bu sorununun, özellikle yeni fuar alanının devreye girmesi ve etkisiyle çözüleceğini düşünüyorum” dedi.
 
İZFAŞ’ın 2014 yılı çalışmaları
 
İzmir’de 2014 yılında yaklaşık 30 fuar organizasyonunun gerçekleştirilmesi planlanıyor. TOBB 2014 resmi fuarlar programında yer alan etkinliklerden 10 fuar İZFAŞ tarafından organize edilecek.  Diğer fuarlar ise farklı fuarcılık şirketleri tarafından düzenlenecek. Ayrıca İZFAŞ tarafından 2014 yılında, fuarcılık sektörünün dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimi üzerine bir çalıştay düzenlenmesi de planlanıyor.
 
İzmir’in öncü fuarcılık şirketi olarak 2014 yılından beklentilerinin, yine başarılı organizasyonlara imza atmak olduğunu belirten Örs “Hedefimiz, var olan fuarlarımızın çıtasını yükseltmenin yanı sıra, İzmir’e MARBLE, IF WEDDING FASHION İZMİR ölçüsünde yeni fuarlar kazandırmak, fuarcılık sektöründe markalar yaratmaktır.
 
Alanında dünyanın üç büyük fuarı arasında yer alan MARBLE - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nı 2014 yılında 20’nci kez düzenlemekten büyük gurur duyuyoruz.
 
İZFAŞ olarak gurur duyduğumuz diğer bir fuarımız ise Avrupa’nın en büyüğü olarak gösterilen IF WEDDING FASHION İZMİR’dir. 
 
MARBLE ülkemizin Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Birliği (UFI) onaylı ilk ihtisas fuarıdır. 1947 yılından beri UFI’ye üye olan İzmir Enternasyonal Fuarı ve 1998’den beri üyeliği devam eden MARBLE gibi gelinlik fuarımız da 2014 yılından itibaren UFI onaylı ihtisas fuarı olarak düzenlenecek” dedi.
 
 
İZFAŞ’IN FUARLARI
 
AYAKKABI FUARLARI
 
İZFAŞ, Yaz ve Kış olmak üzere yılda iki kez düzenlediği İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarlarını, İzmir Ayakkabıcılar Odası, Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGEAYSAD), Ankara Ayakkabıcılar Odası ve sektör temsilcilerinin destekleri ile gerçekleştiriyor. 
 
Ayakkabı, çanta sektöründeki yenilikleri ve gelecek sezon trendini bir arada görme olanağı sunan ve kurulan ticari bağlantılarla sektöre büyük ivme kazandıran Ayakkabı Fuarları sadece profesyonel ziyaretçiye açık olarak organize ediliyor.
 
35’inci Ayakkabı Yaz Fuarı 9 – 12 Ocak 2014, 36’ıncı Ayakkabı Kış Fuarı ise 19 – 22 Haziran 2014 tarihlerinde organize edilecek.
 
IF WEDDING FASHION İZMİR FUARI
 
Sektöründe; Avrupa’nın en büyük fuarı olan IF WEDDING FASHION İZMİR – 8’nci Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı, 2014 yılından itibaren Uluslararası Fuarcılık Birliği’ne (UFI) onaylı fuar olarak düzenlenecek. Türkiye’nin UFI onaylı tek gelinlik fuarı olarak organize edilecek IF WEDDING FASHION İZMİR 22 - 25 Ocak 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek. 
 
Başladığı günden bugüne her geçen yıl daha iyiye giden IF WEDDING FASHION İZMİR; fuarcılık sektörünün öncü kuruluşu İZFAŞ tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHF) ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin (EGSD) destekleriyle organize ediliyor.
 
MARBLE FUARI
 
Bir dünya markası olan, sektörün dünyadaki ilk 3 fuarı arasında yer alan ve adı İzmir’le özdeşleşen MARBLE - Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, dünya birinciliği hedefine doğru hızlı ve emin adımlarla ilerliyor. 
 
MARBLE, 2014 yılında da Türk doğaltaş sektöründe faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşların ortak desteğiyle ve tam bir işbirliği içinde düzenlenmeye devam edecek. 20’nci MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 26-29 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenecek.
 
EKOLOJİ İZMİR FUARI
 
Türkiye’nin “organik üretim başkenti” olarak kabul edilen İzmir, organik ürünler fuarının da gerçekleştiği kent olmaya devam edecek. EKOLOJİ İZMİR – 5’nci İzmir Organik Ürünler Fuarı, ekonomik ve toplumsal yaşamın yeni gözdesi, organik ürünlere ilişkin geniş katılımlı bir ihtisas fuarı olarak 10 – 13 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 
OLIVTECH FUARI
 
Türkiye’nin uluslararası pazarda rekabet gücü yüksek tarımsal ürünleri arasında yer alan zeytin ve zeytinyağında, ürün çeşitliliğini ve kalitesini sergileyen OLIVTECH –  Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı; İZFAŞ tarafından, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) desteğiyle 10 – 13 Nisan 2014 tarihlerinde 4’üncü kez organize edilecek.
 
OLIVTECH Fuarı ile EKOLOJİ İZMİR Fuarı aynı tarihte, aynı çatı altında organize ediliyor. Sağlıklı beslenmek isteyenler EKOLOJİ İZMİR ve OLIVTECH fuarlarında buluşacak.
 
BOAT İZMİR FUARI
 
Tekne, yat, ekipman ve aksesuarları, motor ve güç sistemleri, su sporları ve ekipmanlarının sergilendiği BOAT İZMİR -  Tekne, Yat ve Denizcilik Fuarı, 7 – 11 Mayıs 2014 tarihlerinde 2’nci kez düzenlenecek.
 
İZFAŞ BOAT İZMİR Fuarı; İZFAŞ tarafından Deniz Endüstrisi ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR), Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi  (DTO), TMMOB Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi (GMO), İzmir Tekne İmalatçıları Dayanışma Derneği ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) işbirliğinde organize ediliyor.
 
İZMİR ENTERNASYONAL FUARI
 
Türkiye’nin ilk, tek ve en büyük uluslararası genel ticaret fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı 29 Ağustos – 7 Eylül 2014 tarihlerinde 83’üncü kez gerçekleştirilecek.
 
İzmir Enternasyonal Fuarı’na her yıl yaklaşık 20 farklı ürün grubunda, yerli yabancı 1000’i aşkın firma, 60’a yakın ülke katılıyor. 10 gün süreyle açık kalan fuarı 1,5 milyon kişi ziyaret ediyor. 
 
İzmir Enternasyonal Fuarı, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde düzenleniyor.
 
KENT EXPO FUARI
 
Belediyelerin ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlerin sergilendiği fuar; yerel yöneticiler ile yerel yönetimlere hizmet ve ürün sunan kuruluşları bir araya getiriyor. KENT EXPO – Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı, 16 – 19 Ekim 2014 tarihlerinde 2’inci kez organize edilecek.
 
TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI
 
İzmir, turizm sektörüne yeni lokasyonlar kazandıracak ve ülke tanıtımına katkıda bulunan TRAVEL TURKEY İZMİR -  Turizm Fuar ve Konferansı, 8’inci kez 4 – 7 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
 
TRAVEL TURKEY İZMİR, İZFAŞ, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. işbirliğinde organize ediliyor.
 
Fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) destekleriyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenleniyor.
 
İZFAŞ ayrıca PLASTECH – Plastik, Ambalaj ve Teknolojileri Fuarı, MINEX -  Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı ve İZMİR AUTOSHOW – Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı’nı iki yıl da bir organize ediyor. 
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER