'2013'te Kayıplar Yaşadık'

Çeşme Otelciler Birliği Başkanvekili ve Ilıca Otel Genel Müdürü Yakup Demir Çeşme turiziminin 2012 ve 2013 değerlendirmesini yaptı. Demir yaptığı değerlendirmede 2012 yılının Çeşme turizimi açısından rekor yılı olduğunu fakat aynı sözleri 2013 için söyleyemeyeceğini ifade etti.

'2013'te Kayıplar Yaşadık'
2013 yılının Çeşme için pek iç açıcı olmadığını belirten Yakup Demir sözlerine şöyle devam etti;
 
Özellikle 2012 yılı gayet iyi geçmişti; Hatta Çeşme turizminin bir rekor yılıydı. Otellerimiz en yüksek gecelemeyi, en iyi fiyatlarla yapmıştı. Yani 2012 yılında 1 milyon 500 bin gecelemelere ulaşmış ve cirolarımız ( otellerimizin ) 100 milyon €uro'lara tırmanmıştı.
 
 Otellerimizle birlikte çarşımız dolu, pazarımız hareketli ve esnafımız da mutlu idi. Böyle olunca 2013 yılı hedefimizi daha yüksek tutmuştuk; Mayıs ayına kadar da rezervasyonlarımız oldukça iyi, hatta erken rezervasyonlarda hedeflerimize ulaşmaya başlamıştık. Gezi olaylarının başlamasıyla birlikte rezervasyonlarımız bıçak gibi kesildi. Günde 1.500 - 2000 rezervasyon alırken, bu sayı 500’lere kadar geriledi. Tabi ki bu olaylar başta Avrupa olmak üzere, tüm dünya televizyonlarında ön plana çıktı. Mısır, Suriye benzetmeleri yapılarak uzun süre gündeme taşındı. Böyle olunca da başta Antalya olmak üzere tüm Türkiye rezervasyonları tepe-takla düşüşe geçti. Bu düşüşle, Antalya'ya günde 200 bin rezervasyon gelirken, bu sayı gezi olaylarının başlamasıyla birlikte 50 binlere kadar düştü. Bu defada da boş kalmaktan korkan Akdeniz otelcileri fiyat aksiyonu yaparak iç pazara yöneldi. Böyle olunca da, Çeşme müşterileri Akdeniz’e kaydı. Maalesef Çeşme 2013'te hedefinin ve bütçesinin hem ciro hemde doluluk olarak % 30 altında kalmıştır. Tabi ki bu düşüşlere meteorolojideki olumsuz değerlerde etki yapmıştır; Maalesef Çeşme,Temmuz ayında son on yılın en serin ve en rüzgarlı ayını yaşadı.
 
 2013 yılı Çeşme turizmi için, çok iç açıcı değildi. Otelciler başta olmak üzere tüm esnafımızda burukluk ve tedirginlik vardı. Çeşme; temizliğiyle, mimarisiyle, altyapısıyla örnek bir turizm destinasyonu. Bu destinasyonu alternatif krizlere hazırlamak zorundayız. Elbirliği ile Çeşme’nin yönünü belirler ve planlarsak çok yüksek hedeflere ulaşabiliriz.
 
 Çeşme için olmazsa olmazlar
 
 1- Planlarını onaylatarak temalı projelerle uygulamaya sokmak
 
2- Beach’lerini en yüksek standartlarda (Plajlarını) çoğaltmak ve Dünya sıralamasına girmek
 
3- Termalini geliştirmek. 
 
4- Golf ve spor sahalarına tahsisli yatırımcılar bulmak.
 
5- Eğlence Adası inşa etmek veya mevcut adalardan birini bu amaca tahsis etmek.
 
6- Eski köylerini ( Ildırı, Çiftlik, Dalyan, Germiyan, Ovacık ) turizm temalı köy konseptine taşıyarak UNESCO’nun Dünya Miras listesine kaydettirmek.
 
 Netice olarak;
 
 2012 Çeşme için Turizm de rekor yılı oldu
 
2013 Gezi olaylarıyla gölgelendi ve kayıplar yaşadık
 
2014 Son olaylarla ne getireceği belli olmayan bir yıl olacak.
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2013, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER