'2013 Ders Niteliğinde Geçti'

Egeli iş insanları 2013’teki ekonomik gelişmeler ve hedeflerin tutturulmasına ilişkin “kırık not” verirken, yine de gelecek yıldan ümitli olduklarını aktardılar.

'2013 Ders Niteliğinde Geçti'
SONLANDIRDIĞIMIZ 2013 yılını değerlendiren ve yeni yıldan beklentilerini dile getiren Ege iş dünyası, yılı çok mutlu kapatmadıklarını kaydetti. Genel olarak ekonomik gündemin yine siyasetin gerisinde kalması iş dünyasının en büyük yakınma konusu olurken, mali disiplinin sürdürülmesi, dış bağımlılığın ve cari açığın azaltılması, ihracata dayalı büyüme modelinden vazgeçilmemesi gerektiğine dikkat çektiler.
 
İşte o görüşler:
 
Ders niteliğinde geçti
 
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş
 
Türkiye’nin 2013’te hedeflediği yüzde 4’lük büyümenin yıl sonunda yakalanacağını tahmin ederek, “Ancak yıl geneli değerlendirildiğinde, büyümenin önemli ölçüde kamu desteği, özel tüketim ve stoklardan gelmiş olması, sürdürülebilirlik açısından endişe yaratıyor. Türkiye, ihracata dayalı büyümek zorunda” dedi. Demirtaş, 2013’ün ekonomide küreselleşmenin geldiği boyutun görülmesi açısından da ders niteliğinde bir yıl olduğunu vurgulayarak “Biz, Türkiye’nin yüzde 6’dan daha düşük büyüdüğü yılları ülkemiz adına kayıp olarak görüyoruz. 2013 keşke özel sektör eliyle ihracat ağırlıklı yüksek büyüme hızı yakaladığımız, verimliliği artırdığımız, inovatif yatırımları çoğalttığımız, cari açık sorununu azalttığımız, işsizliği yüzde 9’un altında tutabildiğimiz bir yıl olsaydı. Ancak çevremizdeki tüm olumsuzluklara rağmen deve adımlarıyla da olsa büyümeye devam edişimiz önemli” dedi. İşsizlik sorununun çözülmesi için de daha hızlı büyümek gerektiğini kaydeden Demirtaş, çok olağanüstü gelişmeler yaşanmadığı takdirde yerel seçimlerin ve Köşk seçimlerinin büyük dalgalanmalara yol açmayacağını düşündüklerini de sözlerine ekledi.
 
Önce üretim
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar
 
2013 yılında dünyada gelişmekte olan ülkelerin risklerinin açığa çıktığını ve yavaş büyüdüklerini belirterek Çin ve Japonya ekonomisinin de beklentilerin altında büyüdüğünü dile getirdi. Türkiye’de ise büyüme oranının gelişmekte olan ülkelerin gerisinde kaldığına dikkat çeken Yorgancılar, imalat sanayinin büyüme oranının genel büyümenin üstüne çıktığını, bunu önemsediklerini aktardı. Dış girdi maliyetlerinin ve artan kurların maliyetleri artırdığını ifade eden Yorgancılar, “Ortaya çıkan bu resim göstermektedir ki; 2014 yılında yeni bir vizyonla, üretime ve ihracata dayalı sürdürülebilir bir büyüme için somut adımlar atılmalıdır. Türkiye ekonomisinde dış girdi ve kaynak bağımlılığını azaltacak yapısal dönüşüme ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun gerçekleştirilememesi halinde ekonomimiz yine cari açık ve büyüme tercihi arasında sıkışıp kalacaktır” dedi. Son olaylarla birlikte siyasi kaosun da önemli bir risk olduğunu vurgulayan Yorgancılar, Türkiye’yi bekleyen üçseçimi de hatırlatarak mali disiplinin bozulmaması ve siyasetin ekonominin önüne geçmemesi gerektiğini savundu.
 
Endişeliyiz
 
Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman
 
“İş dünyasında geçen sene bugünlerde 2013 yılı için bazı olumsuz beklentilerin hararetle tartışıldığını çok iyi hatırlıyor ve revize edilen enflasyon, büyüme hedefleri, düşmeye devam eden hane halkı tasarruf oranlarına rağmen; kredi notlarımızın yükseltildiği, nispeten iyi bir yıl geçirdiğimizi düşünüyorum. Diğer yandan, dış politikada ve Gezi olaylarında hükümetin sergilediği tutumu onayladığımı maalesef söyleyemeyeceğim. Büyük rüşvet operasyonu sürecini ise şaşkınlıkla izliyoruz. Özellikle üç erkin tek elde toplanılmaya çalışılması girişimi bizi fevkalade endişelendiriyor. Bu konuda Danıştay’ın aldığı kararı ayakta alkışlıyoruz” dedi.
 
İhracat iyi
 
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu
 
“2014’de de siyasi ve ekonomik istikrarın hem ülkemizde, hem diğer ülkelerde olacağını var sayarak gelecek sene yüzde 5’lik bir artışla yolumuza devam edeceğimizi düşünüyorum” dedi. Egeli ihracatçılar olarak klasik pazar olan AB’nin yanı sıra Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarındaki çalışmaların süreceğini ifade eden Türkmenoğlu, gelecek yılda en önemli isteklerinden birinin de kurdaki istikrar olduğunu vurguladı.
 
Denizciler iyimser
 
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Geza Dologh
 
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Geza Dologh, dünya piyasalarındaki gelişmelerden kaynaklı denizcilik sektörü açısından sıkıntılı bir yıl geçtiğini, 2014’ten umutlu olduklarını belirtti. Avrupa ve ABD’deki canlanmanın da ihracata olumlu katkı yapacağını vurgulayan Dologh, EGEV olarak önemli projelere imza atacaklarını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2014, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER