'20 Bin Ton Zeytinyağı Üretiyoruz'

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Ben TV'de sektörü değerlendirirken Akhisar'ın önemine vurgu yaptı ve geleceğe dair umutlu mesajlar verdi.

Olivtech 6. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı ile 7. İzmir Organik Ürünler Fuarı'ndan canlı yayınla ekranlara gelen "Benim Fuarım" programının son konuğu Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat oldu. 
 
Burak Cilasun'un sorularını yanıtlayan Alhat, Akhisar'ın sofra zeytinine ağırlık verdiğini ancak zeytinyağında da oldukça başarılı olduklarını söyledi. Akhisar'da zeytinyağı üreten firmaların, çeşitli yarışmalardan ödüllerle döndüğünün altını çizen Alhat, "20 bin ton yağ üretimi yapılan bir ilçeyiz. Türkiye'nin her noktasında zeytinyağı tesislerini inceliyoruz. Biz Türkiye'deki en iyi zeytinyağı fabrikalarına sahip yerlerden biriyiz" dedi. 
 
Programda Akhisar'dan 36 ülkeye ihracat yapıldığının altını çizen Alhat, ilçedeki zeytin firmalarının ürün çeşitliliğinden de bahsederken inovasyon vurgusu yaptı. Alhat, "Bugün kahvaltıya ayrılan süre çok kısa. İnsanlar 'Sür-ye' sistemiyle ekmeklerine sürdükleri sağlıksız ürünlerle beslenebiliyorlar. Zeytini portakal gibi limon ve pancar gibi çeşitli ürünlerle buluşturup, ebeveynleri ve çocukları yeniden kahvaltı sofralarına oturtmak ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak çok önemli." dedi.
 
Öte yandan Alhat, zeytincilik sektöründe sorunların çözülmesi noktasında Başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere, ilgili bakanlıkların ve bu bakanlıklara bağlı müdürlüklerin de oldukça iyi çalıştıklarını söylerken, "Artık bir sorunumuz olduğunda çok kısa sürede çözüme kavuşturabiliyoruz. Ulaşılabilir devlet mekanizması bize büyük katkı sağllıyor." dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2016, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER