banner9

2 Dev Üniversitede Seçim Heyecanı

İzmir'in 2 büyük üniversitesi, rektörlük seçimleri için sandık başında. Akademisyenler sabah saatlerinden itibaren oylarını kullanmaya başladı.

2 Dev Üniversitede Seçim Heyecanı

Burak Cilasun / Ben TV

Öğrenci sayıları ve akademik kaliteleriyle Türkiye'nin önde gelen 2 İzmir üniversitesi olan Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi, yeni rektörlerini seçmek için sandık başında.

Ege'de 9 aday var

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün'ün görev sürelerinin dolması nedeniyle yeniden aday olamadıkları seçimler için kıyasıya devam eden yarışta propaganda sürecinin geride kalmasının ardından gözler, akademisyenlerin kullanacakları oylara çevrildi.

Ege Üniversitesi'nin yeni rektörünün belirlenmesi için sandığa gidilen adres MÖTBE'de yoğunluk, günün erken saatlerinden itibaren başladı. Sandığa giden 1700'den fazla akademisyen,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Özkahya, Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Yüksel Gürüz, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Yağdı, Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akın ve Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı için oy kullanacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 10 aday yarışıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün'ün görevinden ayrılacak olmasıyla birlikte, bu üniversitede de ciddi bir seçim yarışı yaşanıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi'ne giden akademisyenler 10 aday için oylarını kullanmaya başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yarışan adaylarsa şu isimlerden oluşuyor:

Başhekim Prof. Dr. Can Karaca, eski başhekim Prof. Dr. Mehmet Refik Mas, Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, Prof. Dr. Cenk Erdal ve Prof. Dr. Orhan Maden, Mühendislik Fakültesi'nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse ve Prof. Dr. Erdal Çelik, İlahiyat Fakültesi eski Dekanı Ömer Dumlu, İşletme Fakültesi'nden Prof. Dr. Adnan Kasman.  

Sistem nasıl işleyecek?
 
Üniversitelerde gerçekleşen seçimlerin ardından en çok oy alan 6 rektör adayının isimleri YÖK'e sunulacak. Burada yapılacak çalışmalar sonrası sayı 3'e indirilip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Ağustos'un ilk haftasında tercihlerini açıklamasıyla birlikte yeni rektörler görevlerine başlayacak.
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER