banner9

15 İranlı Kadına Sertifika

EGE Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) koordinatörlüğünde Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu’nda tasarım, kalıp, dikim ve süsleme konularında kurs gören 15 İranlı kadın, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

15 İranlı Kadına Sertifika
Batı ülkelerinin kendilerine uygulanan ekonomik ambargoların hafifletilmesi yönünde aldığı kararların ardından dış dünya ile bağlantılarını arttırma çabasına giren İranlılarla birçok kurum işbirliği çabasını sürdürürken, EGSD somut bir proje gerçekleştirdi. İran’da hazır giyim sektöründe halihazırda çalışan veya çalışmak isteyen 15 kadın yapılan anlaşma sonucu İzmir’e gelip, 15 gün boyunca Emel Akın Meslek Yüksekokulu’nda öğretim görevlilerinden akademik bilgiler ışığında eğitim gördü. Tasarım, kalıp, dikim ve süsleme konularında kurs gören 15 İranlı kadın, EGSD Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.
 
Başlangıçta bir yıllık olarak imzalanan anlaşmanın ilk meyvelerini aldıklarını belirten EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, şimdilerde birçok alanda ilgi duyulan İranla ilk ciddi işbirliğini yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Geçmişte tekstil sektöründeki öğrencilerini yeni bilgiler öğrenmesi için yurtdışına gönderen Türkiye’nin artık bilgi ve birikimini ihraç eder konuma geldiğini vurgulayan Özden, "Bizim için son derece önemli organizasyonda emeği geçen başta Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Prof. Dr. Arzu Marmaralı olmak üzere tüm öğretim görevlilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kazasız belasız iyi duygularla misafirlerimizi gönderiyoruz. Umuyorum bizim açtığımız bu yolda Türk tekstil ve hazır giyim sanayicilerimiz büyük bir pazar olan İran’da kendilerine yeni iş ilişkileri kurabilecekler" dedi.
 
Birinci etap kursun mezunlarının ülkelerine gittiklerinde burada yaşadıkları deneyimleri ve kurdukları ilişkileri anlatacaklarını ifade eden Özden, "Biz buraya gelen kursiyerlerimizi bir yandan da Türkiye’nin bir elçisi olarak gördük. Bizi İran’a onlardan başkası daha iyi anlatamaz. Hep bu bilinçle arkadaşlarımıza yaklaştık. Biliyoruz ki bizler hakkında iyi düşüncelere sahip olarak ülkemizden ayrılıyorlar" diye konuştu.
 
Türkiye’den ve İzmir’den çok mutlu ayrıldıklarını dile getiren İranlı kursiyerler ise “Çok iyi bir ortamda eğitim gördük. Bizleri bu imkanı sağlayanlara müteşekkiriz. Burada edindiğimiz bilgilerin yanı sıra dost ülke Türkiye’nin misafirperverliğini de ülkemizde anlatacağız" diye konuştular.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2015, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER