110 Milyon Euro'luk Bilmece

Hamdi Türkmen yazdı: Finans Kuruluşu: ''Metro projeleri için 110 milyon Euro’luk hazır bir kredimiz var; yüzde 1.34 faizle İzmir’e verebiliriz. Krediniz İller Bankası’nda hazır'' diye Büyükşehir’e başvuruyor. İller Bankası: Metro-Tramvay altyapısında kullanılma şartıyla verilen bu kredi için ''Olmaz-veremeyiz; çünkü söz konusu kredi kentsel dönüşümün alt yapısında kullanılacak'' diyor.

110 Milyon Euro'luk Bilmece

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Meşhur ata sözüdür; "Kaçan Balık Büyük Olur" denir. Ardından söylenecek söz; “kısmet deilmiş” olur.

Amaaaaaa……..

İzmir için kaçan büyük balığın, “kaçan” değil de, “oltanın  ucundaki iğnenin çıkarılarak kaçmasının sağlandığını öğrenmek garibime gitti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2030 yılına kadar yapılacak yatırımların bilimsel olarak hazırlandığı İzmir Ana Ulaşım Planı toplantısında açıkladı.

Olay şu:

İslam Kalkınma Bankası, büyükşehirlerde yapılacak metro-tramvay; raylı sistem alt yapıları için 150 milyon Euro’luk bir krediyi, yerel yönetimlerin çok düşük faizle kullanılması için Türkiye’ye veriyor.

Finans kuruluşu bu parayı İller Bankası’na teslim ediyor. Ve bugüne kadar bu fondan 40 milyon Euro’luk bir pay, talepte bulunan bir belediyeye tahsis ediliyor. Geriye kalan 110 milyon Euro, İller Bankası’nın kasasında duruyor.

Finans kuruluşunun Türkiye’deki temsilcileri, İzmir’in; Narlıdere, Buca ve Halkapınar-Işıkkent Otobüs Terminali arasında kendi maddi olanaklarıyla 3 ayrı proje halinde metro yapacağını duyunca, Kocaoğlu’nun kapısını çalıyorlar.

Teklifleri şu: 110 milyon Euro’luk kullanılmaya hazır bir kredi fonumuz var; yüzde 1.34 faizle İzmir’e verebiliriz. Paranız İller Bankası’nda hazır, başvurup alabilirsiniz…

Balık gerçekten çok büyük. 

Çünkü benzer tutarda bir kredi şu an dış finans kuruluşlarından alınmak istense, faiz oranı en düşük yüzde 4 seviyelerinde. 1.34 ile teklif edilen kredi bu nedenle İzmir’e çok büyük bir balık niteliğinde.

Balıkça Hasan misali; Aziz Bey bu teklifin üzerine adeta atlar ve bu “büyük balığı” çekmek için oltayı Körfez’e salar.

Kocaoğlu’nun kafasındaki plan;  bu krediyi; 180-200 milyon Euro'ya mal olması planlanan Narlıdere metrosu için kullanmaktır.

***

Hemen İller Bankası'na 110 milyon Euro kredi  için yazı yazılır.

Yetmez; İller Bankası Genel Müdürü'ne gidilir. 

O da yetmez; bağlı olduğu bakanlığa başvurulur ve son olarak da Başbakan’dan randevu istenir.

Maksat, İzmir için “büyük balığı” kaçırmamaktır.

İller Bankası Genel Müdürü “olmaz-veremeyiz” der. Söz konusu kredinin kentsel dönüşümde kullanılacağını söyler. Kısacası ret eder.

Kredi kuruluşuna acil olarak; “kardeşim siz bize bu kredinin ulaşım alt yapısında kullanılmak şartıyla dediniz ama, İller Bankası öyle demiyor” diye görüşülür; İller Bankası’nın verdiği olumsuz cevap iletilir.

Finans kuruluşu ısrarla; “Hayır mümkün değil, bu kredi kentsel dönüşümde kullanılamaz, kullanamazlar” demez mi?

Sonra; 

Sonrası mı var;

Finans kuruluşu; krediniz hazır, İller Bankası Genel Müdürlüğü “hayır” derse,

İlgili bakanlıktan ses çıkmazsa;

Başbakandan Ramazan Ayı’nın son günlerinde talep edilen randevu alınamaz ve bu konuda görüşme gerçekleşemezse…

Narlıdere Metrosu, dolayısıyla İzmir için “Büyük Balık” kaçar da, kaçırılır da…

Şimdi 10 puanlık sorum şu:

Kaçan ya da kaçırtılan Büyük Balık konusunda;

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu mu;

Yoksa; 

Metro-tramvay gibi raylı sistem için verilen çok düşük faizli dış krediyi İzmir’e kullandırmayan İller Bankası mı suçlu?

Karar sizin…

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER