banner9

100 Yıl Geriye Gitmeye Hazır mısınız?

Koleksiyoner Ercüment Tahtakıran'ın İngiltere 2017 Spring Stampex Milli Pul Sergisi'nde Large Verneil (Büyük Ödül) ödülüne layık görülen "Gezdim İzmir'in Sokakları'nı 1895-1910" sergisi Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) açıldı.

100 Yıl Geriye Gitmeye Hazır mısınız?

EBSO ve İzmir Kültür ve Tarih Araştırmaları Derneği işbirliğiyle gerçekleşen ve 200 civarında orijinal eserin yer aldığı serginin açılışını EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yönetim kurulu üyeleri, İzmir Kültür ve Tarih Araştırmaları Derneği (İKTAD) Başkanı Bülent Şenocak ve Koleksiyoner Ercüment Tahtakıran yaptı. Tahtakıran, "Oyuncaklarım" dediği kartpostalların yüzyıllar sonra ayrıldıkları şehirlere kavuştuklarını ve burada olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Onları tanımaya 25 yıl önce başladığını ve hala bitmeyen bir heyecanla devam ettiğini belirten Tahtakıran, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar bana doğduğum şehrimin tarihini anlattı, öğrettiler. Hepsinden ayrı ayrı hikayeler, anılar dinledim. İzmir'in o dönemdeki levantenlerini, Ermeni yurttaşları, Rum ve Türk ailelerin dostluklarını, eğitimden tutun da kutsal mekanlarını, ticaretlerini, yani şehrimde beraberce yaşamanın özelliğini ve kültürünü bana elbirliği ile anlattılar. 2016'da başlayan sergi serüveniyle önce İzmirliler ile tanıştılar. Daha sonra da yurt dışına giderek İzmir'i kendileri anlattılar. O dönemin özelliklerine ve güzelliklerine hayran bıraktılar ki Büyük Venye Ödülü'nü alarak sevinçle İzmir'e döndüler."

ESBO Başkanı Ender Yorgancılar ise ödüllü sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük keyif duyduklarını vurgulayarak, EBSO'nun sadece sanayilerin sorunlarıyla ilgilenmediğini kültür ve sanata da destek verdiğini anlattı. Bülent Kürşat ve Ali Akdamar tarafından hazırlanan 'Çeşme- Kumdaki Yaşam izi' adlı fotoğraf çalışmalarını kitap haline getirerek paylaştık. Kültür ve sanata da bundan sonra da katkı koymaya devam edeceğiz" dedi.

Sergi 3 Ocak 2018'e kadar gezilebilecek. 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER