'1 Kasım'da Görevi Bize Verin'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ESİAD'a konuk oldu. Özçelik CHP'nin dış politikası hakkında bilgi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Murat Özçelik, Ege sanaiyici iş adamları derneğinin konuğu oldu. Özçelik, Güney komşularımızdaki gelişmelerin ülkemize etkisi ve dış politikamızdaki gelecek öngörüleri hakkında bilgi verdi.
 
Özçelik, Rusya'nın Suriye'ye operasyon gerçekleştirmesinin ilk kez ve ilgi çekici olduğunu belirtti. Ve çarpıcı bir iddia ortaya attı. İstanbul Milletvekili Murat Özçelik, İran ve Amerika Türkiye Suriye'ye girmesin diye Rusya'nın operasyon yapmasına izin verdi dedi. Özçelik, 1 Kasım'da CHP olarak hükümet olmaları durumunda dış politikanın rayına oturacağını sözlerine ekledi. 
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ''Bağdat'ta, Suriye'de veya Mısır'da 2011 yılına kadar Türk Büyükelçisi olarak oralara toplantılara gittiğimizde oldukça itibar görürdük. Herkesi bize ‘sizinle iş yapmak istiyoruz ne olur yardım edin’ derlerdi. Avrupa’dan çok önde olduğumuz ve saygı duyulan bir konumdayken durum değişti. AKP’nin anlayışı, ideolojisi ile 3-4 sene içinde işler değişti.
 
Küba da bile ilk önce hükümeti kurma görevi 1. partiye verilir o kuramazsa 2. ye verilir. Bir türk diplomatının amacı kendi ülkelerinin iktisadi çıkarlarını korumaktır. Eğer 2010’da Irak’ta Şiilerin olduğu Maliki’nin dışındaki tüm partiler bizi başlarında taşırdı. Ama şimdi Irak, İran ve Suriye de hepsinin lanet okuduğu bir AKP karşıtlığı var.
 
İddia ediyorum ki bu ülkelerde sevilen ve tekrar ellerinden tutabilecek bir adam olarak 1 Kasım da şu işler değişse de yönetimi biz alsak. Son olarak New York’a Cumhurbaşkanı gitmedi. Obama oradaydı ama Erdoğan yokta. Çünkü hiç kimse onunla birlikte fotoğraf vermek istemedi. Onun için de gitmedi. Bizim izolasyon içinde olduğumuz çon net görülüyor.'' dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2015, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER