Yaz sezonunda beslenme

Merhaba Sevgili Ben Haber okurları,

Çok sıradışı yaşanmış karantina sürecinden sonra yeni normal düzene geçerken, yaz sıcakları da başlamışken, üstelik corona riski devam ederken beslenmemizde ve bünyelerimizde olacak olan değişimlere hazırlıklı olmak adına bu köşemi yaza geçiş diyeti olarak yazmaya karar verdim.

Yaz sezonunda veya herhangi bir tatil sürecinde öğün sayısı önemlidir. Öğün sayınızı KAHVALTI ve AKŞAM YEMEĞİ olarak 2 ye ya da en fazla KAHVALTI ARA AKŞAM YEMEĞİ olarak 2,5 öğüne düşürmelisiniz. Bu düzenleme bile yaz sezonu veya çıktığınız tatillerde kilo almamanıza yardımcı olacak az öğün sayesinde beslenme dengesi ve düzenini en kolay şekilde sağlamanıza ve hata payını azaltmanıza yardımcı olacaktır

Diğer detaylara gelince, saat başı bir bardak su içerek hem iştahınızı kontrol etme şansı elde etmiş hem de bunaltan havada sıcak çarpmasından kurtulmuş olursunuz. Soğuk buzlu bitki çayları ve meyvesiz sebze sularını da kısıtlamadan içebileceğiniz favori içecekleriniz olsun.

Tabağınızı üç eşit parçaya bölmeniz en akıllı beslenme modeli ile kilo kontrolünüz açısından destekleyicidir. Üçe ayrılan tabağın bir parçasına ızgara/fırın et ve ürünleri veya balık çeşitleri, bir parçasına sınırsız haşlama ızgara veya fırınlanmış sebzeler, diğer parçasına da yapmaya karar verdiğiniz kaçamak besinleri ekleyin.

En önemli konu ise tatlı çeşitleri veya dondurma. Mümkünse öğün olarak veya ara öğün olarak ikindi saatinde aç karnına yenmeli, asla geceye yemek üzerine bırakılmamalıdır. Seçebileceğiniz en kötü tatlılar ise şeker, şekerlemeler, kızarmış tatlılar ve şerbetli tatlılardır; bence kesinlikle uzak durun. Yaz sezonunda favori tatlınız dondurma olsun.

Tatlı yediğiniz zaman akabinde süt, süte kahve veya süt ürünü bir besin alarak şekerinizi dengelemiş olursunuz, karın bölgenizin yağlanmasını da engellemeye desteği olacaktır

Yaz aylarında içecekler su, soda, soğuk bitki çayları, sebze suları, ayran olarak tercih edilmelidir.

Yaz ayında öğünlerde ekmek, makarna, pilav, hamur işleri tüketimi azaltılmalı; yerine meyve tüketimi çoğaltılmalıdır.

Akşam yemekte veya daha sonrasında alkol almayı düşünüyorsanız, menünüzde meyve, tatlı, ekmek, makarna, pilav ve türlerine asla yer vermemelisiniz.

Egzersiz yapanlar için en uygun zaman dilimi saat 18.00 -19.00 sularıdır. Sadece 2 öğünle besleniyorsanız ve o saatte aç iseniz egzersiz günlerinde ek olarak önce meyvenizi sonrasında ise ayranınızı içmeyi unutmayın. Bu zaman dilimi uygun değilse de aksam yemekten 1,5 saat sonrayı tercih etmeniz doğru olacaktır. Tokluk egzersizlerinde ekstra öğün eki yapmamaya özen gösterin.

Yaz aylarında sıcak çarpması dediğimiz tablo çok ciddi sağlık riskleri oluşturabilir. Aşırı yağlı tuzlu kızarmış besinler hamur işleri ağır tatlılar ve ekstra tuz kesinlikle uzak durmak zorunda olduğunuz gıdalardır. Aralarda meyve yemek ve soda içmek, buzlu fesleğenli bir bardak ayran tüketmek sizi risklere karşı korumuş olur.

En doğru yaz meyveleri; kiraz, erik, mor erik, İtalyan eriği, şeftali ve karpuzdur abartmadan kahvaltınızda bir porsiyon olarak yer vermelisiniz. Eğer aşırı kaçamaklı bir beslenme günü planladıysanız o gün meyve ve ekmek ürünlerinden uzak durmayı unutmayın.

YAZ MENÜSÜ

UYANINCA BİR BARDAK LİMON DİLİMLİ, NANE YAPRAKLI, TAZE ZENCEFİLLİ SU

KAHVALTI: 1 cay bardağı çökelek çörek otu baharatlı

Ceviz içi

Bol yeşillik

Kahvaltı salatası

1 -2 porsiyon taze meyve

Ara : 2 adet limonlu salatalık

Ara: 1 büyük bardak soda ile yapılmış buzlu fesleğenli ayran

AKŞAM: Orta büyüklükte ızgara balık

Yanında haşlanmış zeytinyağlı börülce

Sınırsız mevsim veya kaşık salatası

Yoğurtlu semizotu ile

Sevgiyle, iyi yazlar…

YORUM EKLE