Yüzyıllardır Kullanılan Güzellik Sırları

Eski antik çağlardan günümüze kadar süregelen, ister kadın, ister erkek olsun herkesin peşinden koştuğu ve sahip olmak istediği bir olgudur güzellik tutkusu.

Yüzyıllardır Kullanılan Güzellik Sırları
Bizlerin, günümüz kozmetik ürünleriyle yakalamaya çalıştığımız güzelliği, geçmişte kadınlar doğal yollarla elde ettikleri bitkisel karışımlarda bulmuştur. Her ne kadar zaman geçmiş, teknoloji ilerlemiş, kozmetik ürünler çoğalmış olsa da, yine de, doğal yollarla elde edilebilecek bir güzellik her zaman daha cezbedici olmuştur. Biz de en eski zamanlardan itibaren kullanılan güzellik sırlarını sizin için derledik.
 
Güzel Saçlar ve Cilt İçin; Kil
 
 
Kil, doğada fazlaca bulunan bir malzemedir. Yüzyıllardır kadınlar parlak cilt, güçlü saçlar ve selülit sorunları için kullanılıyor. Bizler doğal yöntem adı altında hazır aldığımız kil maskelerini kullanırken, geçmişte kadınlar kil üzerine su koyup bekletir ve dibe çöken kil üzerindeki suyu süzerek kullanırlarmış. Üstelik Eski Mısır’da Kleopatra’nın güzellik sırlarından birinin kil maskesi olduğuna dair bazı rivayetler de vardır. Ayrıca, kilin saçları yumuşatırken aynı zamanda saçı ve deriyi besleyici özelliği olduğunu da o zamanların deneyimlerinden öğreniyoruz.
 
Selülit Düşmanı; Bal
 
 
Bal; içeriğindeki birçok vitamin mineral, antioksidan ve aminoasitlerle değerli bir besin maddesi olmasının yanında, her geçen gün yeni bir tedavi edici özeliği kanıtlanmakta ve aynı zamanda doğal bakım ürünü yapımında da kullanılmaktadır. Güzellik için faydaları yıllardır biliniyor. Örneğin, geçmişte kadınlar selülitten kurtulmak için balı kullanırlardı. Problemli bölgeye bal sürdüğünüzde zamanla selülit görüntüsünden kurtulacağınızı gözlemleyebilirsiniz. 
 
Göğüsler İçin; Lahana
 
 
Geçmişte emzirme dönemlerindeki anneler göğüslerindeki acı ve inflamasyonu azaltmak için lahana yapraklarını kullanıyorlardı. Lahanaları soğuk suyla yıkayıp doğrudan ağrıyan göğsün üzerine yerleştirdikten sonra yaprak ısınana kadar beklediğinizde ağrının azaldığını gözlemleyebilirsiniz.
 
Güzellik ve Saflığın Sembolü; Kına
 
 
Kına ilk çağlardan itibaren özellikle de Batı Akdeniz bölgesinde bayramlarda, özel günlerde kadınların vücutlarını güzelleştirmek için kullanılmış. Milattan önce mağara duvarlarına çizilen resimlerde kadınların ellerinin kınalı olduğu görülüyor. Kınanın bugün genç kızlar evlenmeden önce yapılan “bekârlık partisine” ismini vermesinin de, eski çağlardan itibaren kadının doğurganlığını ve güzelliğini sembolize etmesinden kaynaklandığı söyleniyor. Ayrıca saç boyası ve diğer saç bakım ürünlerinden önce kadınlar saçlarını boyama, güçlendirmek ve sağlıklı görünmesini sağlamak için de kına kullanıyordu.
 
Saç Rengini Açmak İçin; Limon
 
 
Limonla saç rengi açma yöntemi oldukça eski bir yöntem olmasına karşın günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır. Geçmişte kadınlar özellikle güneş ışınlarının daha dik geldiği yaz aylarında saç rengini bir kaç ton açmak için limonu saçlarına sürüp bekletirlerdi. 
 
İstenmeyen Tüylere; Şeker
 
 
Tüyler her dönemde özellikle kadınların en büyük problemi olmuştur. Günümüzde birçok epilasyon seçeneği var. Ancak geçmişte kadınlar bu sorunu şekerle çözmüşler. Epilasyon için şeker kullanmak kimin fikriydi bilinmez ancak binlerce yıldır uzun süren etkisi için hala kullanılmaktadır. 
 
Sağlıklı Cildin Sırrı; Kese
 
 
Geçmişte de güzellik için ilk olarak temizliğe önem verilmiş. Kadınlar ciltlerinin güzel görünmesi için dokulu kumaşlar kullanırdı. Yani keselenirlerdi. Özellikle Türk hamam kültüründe keselenmek çok önemliydi. Kese, cilde peeling etkisi yapar ve ölü deriden arındırır, böylece canlı ve parlak görünüm elde edilir. Bu yöntem de günümüzde hala etkin bir şekilde kullanılmaktadır. 
 
Ruh ve Beden Güzelliği İçin; Aromatik Yağlar
 
 
Aromaterapi yıllardan beri güzel kadınların sırrı. Antik Roma'dan Osmanlı'ya kadar kadınlar aramotik yağlar ve bitkilerle cilt güzelliğinin yanında bedensel rahatlama da sağlamışlardır. Özellikle banyodan sonra cilde sürülen bitkisel yağlar ile cilt kuruması önlenir ve dış etkilerden korunurdu. 
 
Parlak ve Güçlü Saçlar İçin; Yumurta
 
 
Yumurta maskesini mutlaka duymuşsunuzdur. Eski zamanlarda kadınlar parlak ve güçlü saçlar elde etmek için yumurta maskesi kullanmışlardır. Günümüzde hala kadınların kullandığı bu maske saç kırıklarının oluşumunu engellemek, solgun saçlara doğal parlaklık kazandırmak, saç derisini ve saç köklerini beslemek için yapabileceğiniz en ucuz ve faydalı saç bakım yöntemlerinden 
 
Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER