Yurt dışından önce buraları görün: Şanlıurfa ve Mardin

Yurt dışına çıkmak birçoğumuzun hayali. İtalya'dan, İspanya'ya hepimizin görmek istediği yerler var. Peki lezzet, tarih, sanat, kültür fışkıran Şanlıurfa ve Mardin'i gördünüz mü?

Yurt dışından önce buraları görün: Şanlıurfa ve Mardin

BEN HABER / ÇİĞDEM ÖZEN

Seyahat etmek, yeni yerler görmek her insanın ruhunu dinlendirirken, ufkunu genişletip ve bilgi dağarcığını yeniliyor diyebilirim. Ülkemizde birçok güzel yerlerin olduğunu her zaman dile getirip dururuz ancak buraları görmek de önemli. Eğer siz de benim gibi gezgin ruhuna sahipseniz cennet köşeleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İzmir Ticaret Borsası'nın organizasyonuyla Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin'e unutulmaz bir seyahat gerçekleştirdik. Gaziantep'ten Ben Haber'in 64.sayısında bahsettiğim için ayrıntıya girmeyeceğim. Ama özellikle belirtmeliyim ki tam gurme şehir ve tatlı diyarı diyebilirim. Sonbaharın dokusuna ve ruhuna uygun olarak Türkiye'nin tarih kentleri arasında yer alan ve UNESCO tarafından koruma altına alınan Şanlıurfa ve Mardin'e rotamızı çeviriyoruz. 

PEYGAMBERLER ŞEHRİ ŞANLIURFA

Şanlıurfa deyince herhalde herkesin aklına önce lezzet olarak çiğköfte ve tarih olarak da Balıklı Göl gelmektedir. Ancak bir diğer tabir de peygamberler şehri olmasıdır. Kısaca tarihinden bahsedecek olursam; Şanlıurfa'nın geçmişi 12 bin yıllık bir zaman dilimine uzandığı bilinmektedir. Urfa'ya peygamberler diyarı denilmesinin sebebi; Âdem, Eyyüp, İbrahim, Şuayip ve İlyas peygamberlerin burada yaşadığına inanılıyor olmasıdır.

SONBAHAR'DA GEZİLEBİLECEK EN İDEAL YER

Şanlıurfa'yı gezmek istiyorsanız en ideal mevsimin Ekim ve Haziran aylarında olduğunu söyleyebiliriz. Ekim ayında çıktığım Şanlıurfa gezimde öncelikle şu tespitte bulunabilirim ki tarihi iliklerinize kadar yaşayabileceğiniz bir şehir diyebilirim.

ŞANLIURFA'DA GEZİLECEK YERLER

Şanlıurfa'da gezebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabilirim; Balıklıgöl, Göbeklitepe, Harran evleri, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Gümrük han, İbrahim Tatlıses Müzesi, Urfa Kalesi, Bazdan Mağarası, Eyüp Peygamber ve Makamı, Şuayb Şehri, Yücelen Mağaraları, Mevlid-i Halil Camii, Fırat nehri.

MARDİN'İN BÜYÜSÜNDE KAYBOLACAKSINIZ

Peygamberler şehri Şanlıurfa'yı geride bırakıp, yaklaşık üç saat mesafedeki Mardin'e yolculuğum başladı. Uçsuz bucaksız pamuk tarlaları Mardin'e kadar yol boyunca size eşlik ederek, kendisine hayran bırakıyor.

Mardin'e ulaştığım zaman ilk gittiğim yer eski yerleşim yeri Kızıltepe oldu. UNESCO tarafından da koruma altına alınan Mardin'in eski evleri ve sokakları görülmeye değer bir şaheser diyebilirim. İzmir'den Mardin'e gidip de hem misafirperverlik, hem tarih hem de lezzetlerini tatmak paha biçilmez bir duyguydu diyebilirim. 

GÜNDÜZÜ AYRI GECESİ AYRI BİR GÜZEL

Akşam Mardin nasıl diye merak ediyorsanız da size bir ipucu vereyim; gece 23.00'te sokak çalgıcıları dinleyip, dükkanlardan alışveriş yapıp otele yürüdüm desem yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Mardin'in en işlek caddesinde turistlerle dolu bir sokakta tarihi dokuyu yaşarak, gümüş takı satan dükkanlarında kendinizi kaybedebilirsiniz diyebilirim.

MARDİN'İN TARİHİ EVLERİ, ZAMANDA YOLCULUKLA EŞ DEĞER

Güneşin doğuşunu yaşamak isteyenler biraz erken kalkmak zorunda kalabilir fakat güneşin doğuşunu izlemeye değer. Mardin'in evlerini ve sokaklarını gündüz gözüyle mutlaka görüp dolaşmanız gerektiğini söyleyebilirim. Labirent gibi, sonu gözükmeyen ve daracık sokakları insanı cezbederken, inanılmaz görüntüler de fotoğraflayabilirsiniz.

MARDİN'DE GEZİLECEK YERLER

Mardin evleri, Deyrulzafaran Manastırı, Ulu Camii, Mardin Kalesi, Kasımiye Medresesi, Dara Mezopotamya Harabeleri, Mor Gbariel Manastırı, Zinciriye Medresesi, Mardin Müzesi, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Kırklar Kilisesi, Altunboğa Medresesi, Şehidiye Camii, Savur Kapı Medresesi, Revaklı Çarşı


İTB, GÜNEYDOĞU'YA ÇIKARMA YAPTI

İzmirli iş insanları ve gazeteciler Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin'de temaslarda bulundu. İşte İzmirlilerin 'en lezzetli' çıkarmasının perde arkası...

İzmir Ticaret Borsası, İzmirli gazetecilerin de katılımıyla Güneydoğu'ya adeta çıkarma yaptı. Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa'da temaslarda bulunan İTB yönetimi, ticaret borsalarıyla ikili anlaşmalara imza attı.

İş insanları ve gazetecilerin proje kapsamında ilk durağı Gaziantep oldu. İTB ve Gaziantep Ticaret Borsası arasında ekonomik iş birliğini geliştirecek bir anlaşma imzalandı. Anlaşma kapsamında İTB'nin tarım ve gıda ürünleri için kurduğu elektronik alım satım platformu E-Commodty Bazaar Emtia Alım Satım Portalı'na GTB de dahil oldu.

AKILLI TARIM İÇİN KOLLAR SIVANDI!

Ziyarette son dönemde sanayi için çok sık kullanılan "4.0" kavramının tarımda da akıllı tarım olarak kullanılması ve tarımsal üretimde verimlilik ve kârın artması için yapılabilecekler konuşulurken, tecrübeler de paylaşıldı.

Gaziantep sonrası İTB'nin arka arkaya iki durağı ise Şanlıurfa ve Mardin oldu. Bu iki durakta da tıpkı Gaziantep'te olduğu gibi Şanlıurfa Ticaret Borsası ve Kızıltepe Ticaret Borsası'nın, İTB'nin kurduğu alım satım platformuna dahil olmalarına yönelik anlaşma imzalandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER