Yüksek stres seviyesi, beyin hacmini küçültebilir

Orta yaşlı kişilerde yüksek kortizol düzeyleri daha küçük beyin hacimleri ile ilgili olabilir. Buna göre, yüksek stres seviyesi beyin hacmini küçültebilir.

Yüksek stres seviyesi, beyin hacmini küçültebilir

Yeni bir çalışma, orta yaşlı kişilerde daha yüksek kortizol düzeylerinin (strese bağlı bir hormon) daha küçük beyin hacimleri ile ilişkili olduğunu buldu. Araştırmaya göre, bu bireylerin ayrıca hafıza ve bilişsel testlerde daha da kötü davrandığı gözlemlendi. Buna göre, yüksek stres seviyesi beyin hacmini küçültebilir

IFL Science‘da yayınlanan yazıya göre, ekip, beyin hacmini ölçmek için 2.231 manyetik rezonans görüntüleme yapılan 2,018 katılımcıdan bilişsel veri topladı. Ekip verileri, 40 ve 50 yaşlarında olan katılımcılar, kortizol düzeylerini sabahları yemekten önce ölçtü.

Kortizol ve beynin hacminin yanı sıra hafıza ve düşünme becerilerini geliştiren ilk araştırma
Harvard Tıp Fakültesi’nden araştırma başyazarı Dr. Justin B. Echouffo-Tcheugui, “Kortizol birçok farklı fonksiyonu etkilediğinden, hormonun yüksek seviyelerinin beyni nasıl etkileyebileceğini tam olarak araştırmak önemli.

Diğer çalışmalar kortizol ve hafızayı incelerken, biz toplum temelli çalışmamızın orta yaşlı insanların, kan kortizol düzeyleri ve beyin hacminin yanı sıra hafıza ve düşünme becerilerini geliştiren ilk araştırma olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Neurology’de yayınlanan araştırmaya göre, her ne kadar kortizol düzeyleri ile ilişkili etkiler olsa da, araştırmacılar herhangi bir demans belirtisi görmedi. Beyinde, fiziksel ve fonksiyonel değişiklikler arasındaki ilişki özellikle kadınlarda belirgin olarak görüldü.

“Kaygıyı çeken şey, modern yaşamın giderek artan stresidir”
Kıdemli yazar Profesör Sudha Seshadri ise, “Bilişsel yaşlanmayı anlamaya yönelik arayışımızda, kayda değer ilgiyi ve kaygıyı çeken faktörlerden biri modern yaşamın giderek artan stresidir” dedi.

Tabii ki, bu çalışma bir neden değil, bir ilişki buldu. Ancak, ekip, doktorların hastalardaki kortizol düzeyini göz önünde bulundurmaları ve yeterli uyku ve orta düzeyde egzersiz yapma gibi stresi azaltma yolları konusunda onlara tavsiyede bulunmaları gerektiğini belirtiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER