Yeteri kadar uyumazsanız bu hastalığa yakalanabilirsiniz!

Az uyumanın zararları nelerdir?Uzmanlar, yeteri kadar uyumayan kişilerin, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığının daha çok olduğu konusunda uyarıyor

Yeteri kadar uyumazsanız bu hastalığa yakalanabilirsiniz!

Uzmanlar uyarıyor! Yeteri kadar uyumayan kişilerin soğuk algınlığına yakalanma riskinin daha çok olduğunu söylüyor.7 saatten az uyuyanlar, 8 saat ve üzeri uyuyanlarla kıyaslandığında 3 kat daha fazla soğuk algınlığına yakalanma riski taşıyor.Bu noktada uyku düzeni sağlık açısından önem taşıyor.Peki az uyumanın zararları nelerdir? İşte bu sorunun cevabını sizler için öğrendik.

AZ UYKU HASTA EDİYOR

Düzenli egzersiz yapma, bol taze meyve ve sebze tüketmek, vitamin takviyesi almak, dengeli beslenmek, bol sıvı almak, kapalı ve havasız ortamlarda geçirilen zamanları kısaltmak, ortamı sık havalandırmak, mevsime uyumlu giyinmek, hasta kişilerle temasta bulunmamak, ellerimizi sık sık ve sabunla yıkamak,öpüşme ve el sıkışmalarını azaltmak,yeterli süre ve kaliteli uyku uyumak gibi şeyler hastalıklara karşı etkili oluyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK GEREKİYOR

Okulların açılması ve insanların kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirmesi nedeniyle, hastalıklar daha kolay taşınıyor ve bulaşması da daha kolay oluyor. 200'den fazla virüs soğuk algınlığına neden oluyor. Bu virüslerin hepsine etkili bir ilaç bulunmamaktadır. Hastalanmamak için mikropların vücuda girmesini önlemek ve virüs ataklarını önlemesi için bağışıklığı artırmak önemlidir.

HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER OLUŞMAYA BAŞLIYOR

Uzmanlar, “Yazın açık havada geçirilen zamanlar, denizler, ormanlar, parklar sonbaharla birlikte yerini ev ve iş yeri arasındaki kısır döngüye, trafik stresine, artan iş yüküne, çoğunlukla televizyon başında geçirilen zamana bıraktığında buna yönelik savunma mekanizması geliştiremeyen kişilerde sonbahar depresyonuna girme ihtimali artıyor. Bu mevsimde vücut depoladığı birçok vitamin ve antioksidanları tüketiyor. Mevsim değişiminde insanlarda, bir takım hormonal değişiklikler oluşuyor. Bütün bunlar bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden oluyor. İnsanlar kolaylıkla enfeksiyonlara yakalanıyorlar"diyor.

GRİP ÖLÜMCÜL SEYREDEBİLEN ENFEKSİYON

Uzmanlar, “Bu mevsimde artan enfeksiyon hastalıklarından grip enfeksiyonuna dikkat edilmesi gerekiyor. Grip influenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Hatta öyle ki, grip ölümcül seyredebilen enfeksiyondur. Özellikle risk grubuna giren gebeler, 65 yaşın üzerindeki kişiler, kronik kalp, akciğer, böbrek, karaciğer hastalığı, diyabeti olanlarda, immünsupresif hastalarda daha ağır ilerleyebiliyor. Gribal enfeksiyon virüsleri başta kişiden kişiye, öksürük veya hapşırma yoluyla yayılmaktadır. Bazen kirli bir yüzeye dokunduktan sonra ağza veya burnu dokunan insanlar da enfekte olabilmektedir. Bu nedenle mevsim başında grip ve zatürre aşılarının yaptırılması önemlidir" diyerek dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

Kaynak: elmaelma.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER