Ye, İç, Sıfırla…

Kadın-erkek, genç-yaşlı, diyette veya değil, hepiniz bu yazıyı mutlaka okuyun. Çünkü yeni yıl geliyor...

Ye, İç, Sıfırla…
 
 
BURÇİN ÇELİKEZER / BEN HABER
 
Sevgili okurlar hepinize yine yeniden sevgiyle merhaba…
 
Bu sayıda yazım hepinize özel, kadın-erkek, genç-yaşlı, diyette veya değil, hepiniz mutlaka okuyun. Çünkü yeni yıl geliyor. Hepimiz yepyeni bir yıla, keyifle, mutlulukla, eğlenerek, zevk sefa içerisinde girmek istiyoruz ki gelecek olan yılımız da öyle geçsin.
 
Şimdi zevk, keyif, mutluluk deyince, tüm dünyada da böyle gerçi ama bizim kültürümüzde, çok daha ön planda bu gerçek. Bizde bu hissin karşılığı; dolu dolu yemek, çeşit çeşit yiyeceklerle donatılmış masalar, bol bol yeme içme ağırlama üzerine kurulu.
 
Tamam yiyip içelim, kendimizi iyi hissedelim de, işin tartısal boyutu ne olacak peki? Pek tabi ki kilo alacağız. Ama kilo almak da istemiyor olacağız haklı olarak. İşler karıştı değil mi? Aslında hiç de öyle değil.
 
Kilo almamak başka tabirle korumak dediğimiz şey yememe değildir. Yediğini ciddiye alma ve dengeleme işidir. Bunu bir nevi felsefe gibi düşünürseniz, yaptığınız yeme hatalarının günahını ödemek diyebiliriz. Verdiğiniz bir günlük iş yükünü azaltmak yani.
 
 
KISITLAMA YOK NÖTRLEMEK VAR
 
Sevgili okurlar, şimdi bu kısmı dikkatle okuyun. Sizlere pek çok danışanıma verdiğim sırrı vereceğim. Uzun yıllar meslek hayatımda yeni yıla ölçülü programlar verdim. Dedim ki; alkol alacaksanız ekmek ve ürünlerini yemekte tüketmeyin. Tatlı yemeyi planladıysanız meyvenizden kesin. Çerezi bir avuçta tutun. Kestane olursa patlamış mısır olmasın. İçecek diyet olsun, yemeğe salatayla başlayın. Say say bitmez… Ama bir baktım ki en istikrarlı danışanlar, en iradeli kişiler bile o gece hiçbir şekilde ölçüyü ayarlayamıyor. Sonra düşündüm ki haklıyız. Çünkü yılbaşı gecesi kimse kısıtlanmak istemiyor. Hepimizin amacı, en güzel hislerle, gelecek koca bir yılın iyi geçme umudunu simgeleyen o gecenin en iyi şekilde geçmesi. O zaman dedim ki artık kısıtlama yok nötrlemek var.
 
ÖZGÜR GECEYİ NASIL DENGELERİZ? 
 
Son üç yıldır artık kısıtlamıyorum. Önerdiğim beslenme programımı insan ruhuna uyarladım. O geceye gündüzden hazırlık yapacağız, tüm gece özgürüz ve ertesi sabah detokstayız. Yeni kurallar bunlar.
 
 
1 GÜNLÜK YENİ YIL PROGRAMI
 
31 Aralık sabahı kalkıp önce limonlu suyumuzu içiyoruz.
Günde iki litreye tamamlıyoruz.
 
KAHVALTI: 1 dilim sevdiğiniz peynir,
1 haşlanmış yumurta, bol baharatlı, tuzsuz,
sınırsız yeşillik, domates biber,
sade kahve veya beyaz çay.
 
ÖĞLEN: Doyana kadar sebze yemeği veya sınırsız ot, sebze haşlama,
1 bardak yoğurt.
 
ARA: 1 bardak süt veya sütten kahve veya büyük bir bardak ayran.
 
AKŞAM: Yeni yıl menünüze müdahale etmiyorum. Özgürsünüz. Dilediğinizce yiyebilir, içebilirsiniz. Ertesi sabah hepinizi detoksa bekliyorum.
 
1 OCAK:
Önce limonlu suyumuzla güne başlıyoruz, yarım saatlik bir yürüyüş yapıyoruz.
 
KAHVALTI: 1 dilim peynir, 
3 ceviz içi,
bolca domatesli yeşillik,
1 fincan şekersiz çay veya kahve.
 
ARA: 1 bardak yoğurt, 
3 kaşık yulaf veya müsli, 
içine 2 dilim ananas veya 1 kivi veya 1 elma veya 1 armut,
 
ARA: 1 fıncan yesıl veya beyaz çay veya bır lımonlu soda
 
AKŞAM: Detoks çorbası,
sınırsız çorba, yanında yağsız limitsiz mevsim salata ile…
 
 
BURÇİN’İN YENİ YIL ÇORBASI
 
5 bardak suya 
1/2 lahana 
1/2 brokoli
1 pırasa
1/2 kereviz
1/2 bağ ıspanak
2 diş sarımsak
1/2 limonun kabuklu yarısı
1 kaşık zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz 
pişirin, blendırdan geçirin.
 
Afiyet olsun… Hepinize çok mutlu, huzurlu, ama her şeyden önce sağlıklı, sevdiklerinizle beraber güzel yeni bir yıl diliyorum…
 
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER