Yazın kalp sağlığımızı koruyacak 10 altın kural

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Ekinci, sıcaklıklarla birlikte artan su ve tuz kaybı kanın pıhtılaşma oranının yükselmesine sebep olduğunu belirterek, “Bu nedenle hava sıcaklıklarının artmasıyla kalp hastalıkları kalp krizi riski artmaktadır” dedi

Yazın kalp sağlığımızı koruyacak 10 altın kural

“Yüksek tansiyon kalp yetersizliği, ritim problemleri olan ve kalp damarlarında tıkanıklık (stenti olan veya by-pass hastaları)  olan kişiler bu havalarda özellikle dikkat etmelidir” diyen İzmir Özel Can Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekinci, “Sıcak havalarda tuz, su potasyum, magnezyum ve benzeri elektrolit kayıpları hem ritim problemlerine hem de olan kalp yetmezliğinin artışına sebep olabilmektedir” dedi. 


TANSİYON HASTALARI KULLANDIĞINIZ  İLAÇLARA DİKKAT! 
Sıcak havalarda aşırı su tuz kaybına bağlı bir miktar tansiyon düşüklüğü olabileceğini ifade eden Dr. Ekinci, “Eğer kullandıkları ilaçlarda idrar söktürücü miktarı fazla ise bu sıcak havalarında etkisiyle baş dönmesi halsizlik hatta böbrek yetmezliğine sebep olabilir. O yüzden tansiyon hastaları kullandıkları ilaç dozunda hekimine danışarak azaltma ya da değişiklik yapabilir. Görülebilecek bir diğer bir sorunda bazı grup tansiyon ilaçları kullananlarda ayak ve bacaklardaki şişliklerdir. Bu grup kişilerde ilaç değiştirilerek bu sorun giderilebilir” diye konuştu. 


SICAK HAVALARDA HERKESİN UYMASI GEREKEN 10 ALTIN KURAL
1-Yoğun alkol kafein tüketiminden kaçının
2-Açık renkli terlemeyi artırmayan giysiler tercih edin
3-Sıvı tüketiminiz artırın günlük 2-2.5 litre sıvı tüketin
4-Kontrolsüz soda ve maden suyu tüketiminden kaçının. 
5-Meyve ve sebze tüketiminin ön planda olduğu Akdeniz tarzı bir diyet uygun olur.
6-Güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı, denize sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girilmemeli.
7-Çok soğuk su damarlarda spazm yapabilir. Buda kalp krizini tetikleyebilir. Çok soğuk deniz  , havuz ve duşlara girilmemelidir.
8- Egzersizler sabah ve akşam saatlerinde yapılmalı.
9-Göğüs ağrısı , çarpıntı , nefes darlığı ve baygınlık hissi gibi şikayetler olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı.
10-Tansiyon hastaları sık tansiyon takibi yapmalı. Değerlerinde düzensizlik olması halinde doktorlarına başvurarak ilaç dozlarını yeniden düzenlenmelidir…

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER