banner9

Yaz Meyveleri ve Dondurma Masum mu?

Yaz meyveleri ve dondurma masum mu? İşte cevabı...

Yaz Meyveleri ve Dondurma Masum mu?
BURÇİN ÇELİKEZER / BEN HABER
 
İyi yazlar sevgili Ben Haberciler.
 
Bu sayıda bana ayrılan köşeyi yaz boyunca beslenmemizde sıklıkla yer alan ama diyetimizde tavsiye edilmeyen, hatta yasaklanan yaz meyveleri karpuz, kavun, üzüm, incir ve dondurmaya ayırdım.
 
Ben beslenme ve diyet uzmanı olarak eğer şeker hastası ve/veya karaciğer-böbrek hastası değilsek bu sağlıklı meyveleri ve dondurmayı yasaklamıyorum, hatta bu sıcaklarda yemenizi tavsiye ediyorum. NEDEN Mİ?
 
KARPUZ: Yüzde 90’ı sudan oluşan, vücuttan toksin atımını sağlayan, sodyum ve potasyumdan, zengin kalp fonksiyonlarını, ritmini ve tansiyonu dengeleyen B vitaminlerinden zengin, güçlü antioksidan olan likopenle dolu, bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini içeren, müthiş bir meyvedir. TEK KUSURU GLİSEMİK İNDEKSİ YÜKSEKTİR. 
 
 
KAVUN: Yaz aylarının tatlı dostu bu meyvemiz yüksek su oranı ile serinleticidir. Beta karoten içeriği yüksek C vitamini barındıran, cilt sağlığı ve göz sağlığı açısından son derece yararlı, kansere karşı koruyucu, yüksek potasyumla böbreği koruyan, tansiyon yükselmesini engelleyen, magnezyumdan zengin, kramp ve kasılmaları engelleyen, kalp ritmini ve tansiyonu düzenleyen harika bir meyvedir. TEK KUSURU GLİSEMİK İNDEKSİ YÜKSEKTİR.
 
ÜZÜM: Yüksek antioksidan kapasitesine sahip, kalp hastalıklarına karşı koruyucu demir içeriği sayesinde kan yapımını artıran, resveratrol içeriği sayesinde LDL kolesterolü düşüren alkali yapısı ile böbrek dostu ve kansere karşı koruyucu, alzheimera karşı engelleyici özelliği olan C ve K vitamini, demir, florür, fosfor içeren çok değerli bir meyvedir. TEK KUSURU GLİSEMİK İNDEKSİ YÜKSEKTİR.
 
İNCİR: B vitaminlerinden zengin, metabolizma düzenleyici, kas yapımını arttıran, kansere karşı koruyan, oksidatif hasarı ve serbest radikalleri yok eden, yaşlanmayı engelleyen, basta kolon kanseri olmak üzere kanser oluşumunu önleyici özellikleri olan, yoğun lif içeriği sayesinde kolesterol düşürücü ve kabızlığa karşı önleyici etkileri olan harika bir meyvedir. TEK KUSURU GLİSEMİK İNDEKSİ YÜKSEKTİR.
 
Simdi şöyle bir soru; bu kadar sağlık dolu olan meyveleri glisemik indeksi yüksek diye yememek mi doğrudur, yoksa glisemik indeksini düşürerek porsiyon ayarlamak mı? Tabii ki benim uzman görüşüm porsiyon ve glisemik ayardan yana. 
 
EĞER KARPUZ, KAVUN, ÜZÜM VE İNCİRİ yanında süt, yoğurt, peynir gibi bir proteinle beraber tüketir, inciri 2, üzümü otuz, karpuzu üç dört dilim, kavunu dört beş dilimde sınırlarsanız yaz boyunca gönül rahatlığıyla seve seve yiyebilirsiniz.
 
Gelelim bilinen en sağlıklı sütlü tatlılardan biri olan, yazın vazgeçilmezi DONDURMAYA.
 
 
DONDURMA: Protein, karbonhidrat, yağ, A, C, D, E ve B VİTAMİNLERİ, KALSİYUM, MAGNEZYUM, FOSFOR, POTASYUM, ÇİNKO içeren, hem besleyici, hem sağlıklı, hem de mutlu eden bir tatlıdır. 100 gramda 80 mg kalsiyum vardır. Şerbetli tatlılar yerine yenmesi gereken değerli bir tatlıdır. 1 top dondurma 80 kalori, 3 g protein, 42 mg kalsiyum, 11,5 mg A vitamini, 52 mg potasyum içerir. 2 topta sınırlar, sütlü sade olanı tercih ederseniz diyet dostu tatlınız sizi serinletmiş ve mutlu etmiş olur.
 
Doğanın bize doğal olarak sunduğu hiç bir yiyecek yanlış veya hatalı değildir. Yeter ki miktar ve sağlık dengesini koruyabilelim. Şehir efsanelerine kulak asmayın, reklam için savaşanlara değil uzman görüşüne ve bilime inanın.
SEVGİLER.
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER