Uzakdoğu'nun En Havalı Ülkesi: SINGAPUR

Bir ülke düşleyin. Hint Okyanusu’na komşu. Rengarenk orkide bahçeleri ile bezenmiş. Yaşam standardı yüksek insanlar. Tertemiz ve gülümseyen yüzlü insanların doldurduğu sokakları tanımaya Singapur’a daha yakından ve benim gözümden bakmaya hazır mısınız?

Uzakdoğu'nun En Havalı Ülkesi: SINGAPUR

GÖRKEM ŞENGÜLER / BEN HABER

İstanbul’dan gece yarısında başladığımız yolcuğumuz 11 saat sonra Singapur’un muhteşem havaalanına inmemizle son buldu. Neden muhteşem derseniz Singapur Changi Havalimanı Cenova’da verilen dünyanın En İyi Havalimanları ödülünü, 14 yıl içinde 4 kez almış bir havalimanı. Beni en çok şaşırtan da dört terminalin toplam alanı 1800 futbol sahası genişliğinde. 32000 kişinin çalıştığı devasa havalimanı. Alanda ufak bir tur attıktan sonra valizlerimizi alıp bizi bekleyen otobüslerle insana cennetin dünyada olduğuna inandıran bu güzel şehri keşfetmeye başlıyoruz. 
 
 
14. yüzyılda Malezyalı bir prens olan Sang Nila Utama‘nın Singapur kıyılarına yaptığı sandal gezisi esnasında hava şartları oldukça kötüdür ve bundan dolayı prens sandalını kıyıya çekip adada bir süre mola verir. Tam da bu sırada heybetli ve vahşi bir aslanın bu topraklarda dolaştığını görür. Prens, gördüğü bu aslanın heybetinden ve gücünden öyle etkilenir ki, aslanın bu adaya şans ve güç getireceğine inanır. O günden beridir de adaya Malay dilinde aslan anlamına gelen “Singa” ile şehir anlamına gelen “Pura” sözcüklerinin birleşimi olan “Singapura = Aslan Şehri” denmiş. Zaman içerisinde adaya yabancıların da gelmeye başlamasıyla ülke ismi İngilizce ifadeyle “Singapore” olarak kayıtlara geçmiş. Bu küçük bilgiden sonra şehir turuna başladık. Otelimize doğru ilerken oldukça gelişmiş yollar, düzenli siteler, yol kenarlarında özenle peyzajı yapılmış orkideler. Tropikal iklime sahip olan Singapure’da şiddetli çakan şimşekler ve yağmur altında otelimize vardıktan sonra, küçük bir sırt çantası ve fotoğraf makinemi alıp yola koyuluyorum. Otelim buranın gezilmesi gereken dört yerinden biri olan Orchard Caddesi’nde. Burası Paris’in Şanşelizesi gibi birçok şık alıveriş merkezi ile dünyaca ünlü markaların dev mağazaları var. Öğrendiğim kadarıyla burası Singapur’un oldukça renkli ve hareketli olan caddesi, şehrin kalbi durumunda. Singapur oldukça güvenli ve çok sıkı yasaların olduğu bir yer. Yollarda en ufak bir çöp tanesi görebilmek neredeyse imkansız. Yaşam standardı oldukça yüksek.
 
 
GECE SAFARİSİ
 
İlk durağım gece safarisi. (www.nightsafari.com.sg) Egzotik ve yağmur ormanlarını andıran, tropik her çeşit bitkiyi gözlemleyebildiğimiz bir yer burası. Neredeyse burası açık hava botanik bahçesi gibi. Safari için sıraya giriyoruz. Karanlık, nemli ve büyük ağaçların arasından sessiz küçük bir golf arabasını andıran açık bir araca biniyoruz ve heyecan ve aksiyon dolu yolculuğumuz başlıyor. Vahşi hayvanlar kendi yaşam alanları bozulmadan onları seyredip geçiyoruz. Muhteşem bir adrenalin. Hayvanların olası saldırılarını engellemek için görünmez elektrikli tellerle ayrılmış bir bölüm bu. Aslanlar, kaplanlar, gergedanlar, ceylanlar, antiloplar, leoparlar, ayılar, geyikler, mandalar, bizonlar… Flamingolar, ‘Kuğu Gölü’ film setinde gibi, sakince gölden su içmeye devam ediyorlar... Sessiz araç bir dönemeçten kıvrılıyor, birden bir bizon sürüsü önünüzden geçiyor. Hemen karşı tepeden zebra grubunun beyaz çizgileri parlayıveriyor. Tepeciğin üstündeki fil ailesi, yan gelmiş yatıyor... Belli yerlerde, isterseniz, rehberli yürüyüş turları da yapılıyor. Özellikle beslenme zamanında hayvanları yakından izlemek, mükemmel bir his. Bir sonraki safari aracına biniliyor, 15 dakika süren dört ayrı yürüyüş turuyla da safari deneyimi neredeyse 2 saate uzuyor. 
 
 
SENTOSA ADASI
 
Bu harika adaya pek çok şekilde ulaşabiliyorsunuz. Gerek tren, gerek tur otobüsleri gerekse teleferik yolculuğu yaparak. Uçmayı pek sevmesem de bu muhteşem şehri birde yukarıdan seyretmek için teleferiğe biniyoruz. Bir tarafımızda film platoları, altımızda duran cruise gemiler ve bir tarafta Hint Okyanusu. Bu teleferik yerden 96 metre yükseklikte teleferiği kullanmanın bedeli 26 Singapur Doları yani bizim paramızla 35 TL. Sentosa kelime anlamı olarak Malay dilinde "sakinlik, sükunet” demek. Singapur için zaten bu kelime her yerde hissedilen bir duygu. Sentosa'da iki kilometrelik Fort Siloso adında bir plaj, golf sahaları, eğlence parkları ve birçok farklı ve keyifli aktivite olan bir ada ama bana göre bir eğlence adası burası. Fok balıkları, yunus gösterileri, plajlar, leziz yerel yemekler, su parkaları, hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir yer. Avrupa’nın Disneyland’ı varsa bana göre de Asya’nın muhteşem doğal güzellikleriyle süslenen eğlence parkları var. Sentosa adasında bir de mutlaka gezilmesi gereken yer National Museum. Singapur’un tüm tarihi balmumu heykellerle canlandırılmış muazzam güzel bir müze.
 
 
ULUSAL ORKİDE BAHÇESİ
 
Singapur’la özdeşleşmiş, tüm dünyaya ihraç ettikleri o eşsiz çiçek orkide. Ulusal Orkide Bahçesi dünyada az bulunan orkide cinslerine ev sahipliği yapıyor. Bahçeyi gezerken insanın kendini ölmüş de cennete gelmiş gibi hissediyor olması normal. Gerçekten inanılmaz orkide cinsleri var. Bahçesindeki renkler dört mevsime göre ayrılan bölümlerde gezilebiliyor...
 
 
Bahar Bahçesi altın renginin parlaklığıyla öne çıkıyor. Çiçekler ve diğer bitkiler sarının parlak renklerine bulanmış. "Yaz Bahçesi"nde parlak kırmızılar ve pembeler hakim "Sonbahar Bahçesi" morun ve diğer "olgun" renklerin çiçekleriyle bezeli. "Kış Bahçesi" ise genelde beyaz ve mavinin hakimiyetinde... Bu arada burası dünyanın en büyük orkide bahçesi. Bir bölümde bahçeyi ziyaret eden ünlü insanların isimlerinin verildiği çiçekler sergileniyor; pembe renkli Dendrobium Margaret Thatcher ve sıcak sarı Vandaenopsis Nelson Mandela gibi... Bahçenin hediyelik eşya dükkanı da orkide temalı çeşit çeşit tasarımlarıyla alışveriş için ideal. Giriş ücreti 5 Singapur Doları...
 
 
MERLION PARK
 
Marina Bay’deki Merlion Park, Singapur’un sembolik anıtlarından biri. Bir aslanın başına ve bir balığın gövdesiyle kuyruğuna sahip melez bir yaratığın 8.6 metre boyundaki, 70 tonluk heykeli var burada. Ağzından su fışkırtan bu devasa sevimli heykeli tüm Singapur’da görmek mümkün.
 
 
SU ALTI DÜNYASI
 
Asya'nın en iyi akvaryumu olarak bilinen su altı dünyasında, yürüyerek gezebiliyorsunuz ve dünyanın en değişik tropik deniz canlılarını görebileceğiniz bir akvaryum. En önemli özelliğiyse 83 metre uzunluğunda, akrilikten yapılan tünelde siz yürürken üstünüzden dünyanın en vahşi balıklarından olan köpekbalığı geçiyor. Biraz ürkütücü ama gerçekten güzel. Ayrıca deniz kaplumbağalarına ve dil balıklarına da dokunup onları besleme imkanı da var. Akvaryum içinde 2,8 milyon litre su olduğunu ve 2500 tropikal deniz canlısı bulunduğunu düşünürseniz nasıl bir yer olduğunu hayal edebilirsiniz. Eğer benim gibi korku ve heyecan sevenlerdenseniz özel ekipmanlarla, köpek balıkları arasında siz de yüzebiliyorsunuz.
 
Singapur’da geçirdiğim son geceden sonra, keşke bir şansım olsa da burada yaşasam diyebileceğiniz, huzuru, doğallığı ve içtenliği ile her zaman hafızanızda yer edecek bu muhteşem ülkeyi gezin derim.
 
 
Singapur için yararlı bir kaç bilgi
 
• Mağazalarda vergi iadesi almak mümkün. Mesela Takashimaya’da, 3 ürün 100 doları geçiyorsa %7 tax free oluyor
• Funan diye bir elektronik market var. Amerika’ya göre fiyatlar pahalı, ama Türkiye’ye göre daha uygun.
• Cuma geceleri şehir çok kalabalık oluyor.
• En meşhur yemeklerinden biri chili crab (Chili soslu yengeç)
 
NE YENİR
 
Dört tarafı denizlerle çevrili olmasının da etkisiyle şehirde su ürünleri çok seviliyor ve tüketiliyor. Yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz ürünleri konusunda tam bir cennet. 
 
Sushi
Sushi de şehirde çok sevilen bir lezzet. Özellikle 'California Roll'ar hemen her yerde hızlı ve lezzetli bir alternatif olarak karşınıza çıkacak.
 
Noddle
Özellikle tavuklu ve dana etli noodle hem şehirde yaşayanlar hem de turistler tarafından çok seviliyor.
 
Tofu
Soya fasulyesinden yapılan bu peynir, tüm Uzakdoğu'da tüketiliyor. Singapur'da ise genellikle üzerine soya sosu eklenerek servis ediliyor.
 
Singapore Changi Airport’a yolunuz düşerse eğer her terminalin keyfini çıkarmaya bakın. Terminaller arası tren ulaşımı da hızlı ve pratik. Bir destinasyonmuş gibi gezip, bahçelerin, lezzetlerin, alışverişin ve eğlencenin keyfini çıkarın.
 
Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER