Urla'da 'Çevre İçin Engelsiz Adımlar' defilesi

İzmir'in Urla ilçesinde "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" etkinliklerinde farklı bir etkinliğe imza attı

Urla'da 'Çevre İçin Engelsiz Adımlar' defilesi

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

"3 Aralık Dünya Engelliler Günü" etkinliği Urla Hakan Çeken Kültür Merkezinde Urla Kaymakamlığı himayesinde ve Türk Kızılayı Urla Şubesi tarafından "Çevre İçin Engelsiz Adımlar" temalı defile ile renklendi. 

Ünlü moda tasarımcısı Hakan Akkaya'nın katkılarıyla geri dönüşüm malzemeleri ile tasarlanan kıyafetler bir defile ile sergilendi. Hakan Akkaya'nın koreografisi eşliğinde yürüyen mankenlere Ege Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu öğrencileri de eşlik ettiler.

Etkinliğin sunuculuğunu ise Ben TV'de 'Pozitif Yaşam' programını hazırlayıp sunan Zuhal Koçkar gerçekleştirdi.

Projeye Urla Kaymakamlığı, Türk Kızılayı Urla Şubesi, Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Urla İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, ilçemizde faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezleri ve özel sektörden gönüllü markalar destek oldular.

Urla Hakan Çeken Kültür Merkezi'ndeki defilede engelli mankenler, eski elbise parçalarından pet şişelere, atık kağıtlardan eski şemsiyelere kadar çeşitli evsel atıklardan oluşan kıyafetleri sergiledi.

İzmir'in sevilen sanatçılarından ve aynı zamanda destek olduğu birçok sosyal sorumluluk projesiyle adından söz ettiren Mikrop Hikmet, geceye renk kattı.

Defileye çıkan çocuklarımızın saçlarının yapan saç tasarımcısı ve her sosyal sorumluluk projesinde elinden gelen desteği esirgemeyen Harun Cici de bu projeye katkılarını sundu.

Ünlü modacı Hakan Akkaya projenin isminin değiştiği müjdesini verirken, sözlerine şöyle devam etti; ''Bu çok büyük bir proje, Kızılay ile birlikte 1,5 yıldır çok şey yapıyoruz. Kızılay'ın Urla şubesinin yaptığı proje gerçekten tadire şayan bir proje. 'Hayata Bağlan' projesini Kızılay çatısı altında 'Hakan Akkaya ile Hayata Bağlan' evi yapıyoruz. Urla ile başlayıp atölye kuruyoruz, ondan sonra atölye ile birlikte bir marka kuracağız. Bu marka için tasarımlar yapıp, bunları engelli çocuklarla birlikte üretip, satışını gerçekleştireceğiz ve bu satış evi besleyecek. Böylelikle daha da büyüyecek. Urla pilot bölge olacak ve daha sonra bu projeyi bütün ülkeye yaymayı planlıyoruz. Bugün 45 çocukla defile yapacağız ama Urla'da 450 engelli çocuk var. Onların hepsini hayata kazandırmak adına bu projeyi geliştirmeyi planlıyoruz. Onlara da bir birey olduğunu hissettirip, hayatın içine aldığında onlar da bizim gibi olabiliyorlar, özellikle bunun üzerinde çok duruyoruz.'  dedi.

Türk Kızılayı Urla Şubesi Başkanı Nurgül Saltık geceyle ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi; "Ne yaşarsanız yaşayın, bizde en son davranış şekliniz bıraktığınız tek fotoğraftır. Bir gönüle girmek nasiptir, orada kalmak ise marifet. Kafalardaki engellerin, ön yargıların, ayrımcılığın yıkıldığı, erişim
engellerinin kaldırıldığı bir dünya diliyorum hepinize."

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da etkinliğe katılarak destek olanlar arasındaydı. Engelli vatandaşlarımız için gerekli yatırımların yapılmadığını söyleyen Çam, sözlerine şöyle devam etti; ''3 Aralık dünya engelliler günü dünyanın dört bir tarafında ve bizim ülkemizde de her tarafta kutlandı. Ben de engelli kardeşlerime destek olmak için geldim. Nüfusumuzda 10 milyon civarında engelli var ama bu konuda gerekli yatırımlar yapılmıyor, eksiklikler var. Ümit ediyorum ki 10 milyon yurttaşımızın sokağa çıkabileceği, eğlenebileceği, eğitim alabileceği ve sosyal faaliyetlere katılabileceği, insanca yaşayabileceği bir yaşam şeklini onlara verebiliriz diye düşünüyorum. Yeter ki biz bu vatandaşlarımıza elimizi uzatalım esas engelin bizler olduğunu ortaya koymamız gerekiyor. Bu etkinliği düzenleyenlere, katkıda bulunanlara ve izlemeye gelenlere herkese teşekkür ederim' dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER