Ucuza seyahat etmenin 7 yolu

Seyahat etmek bazı kişiler için çok kolay olabilirken, bazıları için de neredeyse imkansız derecesindedir

Ucuza seyahat etmenin 7 yolu

Ancak seyahat etmek, bana göre bir yaşayış tarzı oluşturmaktır. Hayatta hepimizin öncelikleri olabilir. Kimisinin hedefi, en güzel arabayı almaktır. Kimisinin hedefi, geleceği için iyi birikimler yapmaktır. Bazı kişiler için de seyahat etmek, farklı yerler keşfetmek birinci önceliktir. Ben de bu yazımda farklı yerler keşfetmek isteyipte maliyetinden korkan ve bu yüzden de bir türlü cesaretini toplayamayan herkes için pratik yollardan bahsedeceğim.


Seyahat etmek genellikle çok maliyetli ve sadece zenginlerin yapabileceği bir eylem olarak görülür. Ancak bu algı çok yanlış. Günlük yaşantımız içinde harcadığımızdan daha az masrafla elbette ki gezilebir. Şu an herkesin aklında sorular var. “Nasıl ucuza seyahat edebilirim?” “Ucuza seyahat etmek gerçekten kolay mı?” diye merak edenler için 7 öneri hazırladım.


1-KAMPANYALARI TAKİP EDİN

Seyahatlerde bizleri her zaman en korkutan kısım ulaşım ve konaklama olmuştur. Bazı zamanlarda firmalar değişik etkinlikler yapıyor . Bu sayede fiyatlarda bir düşüş meydana geliyor. Bu yüzden firmaların kampanyalarını ve seyahat sitelerinin önerilerini sıklıkla takip edin.


2-ALTERNETİF YOLLARI DENEYİN
Seyahat deyince genellikle akla ilk olarak uçak yolculukları gelir. Ancak kendinizi bu şekilde şartlarsanız elbette ki seyahat etmek zorlaşır. Ancak farklı yolları kesinlikle düşünün. Mesela tren, otobüs, deniz ulaşımı… Eğer ki bisiklet tutkunuysanız bunun için yakın noktalar için bisikletinizi de alternatif olarak kullanabilirsiniz.


3-SEYAHAT  PLANLARINDA ESNEK OLUN
Seyahate çıkmadan önce seyahatinizi hafta sonuna, bayram günlerine veya özel günlere denk getirmemeye özen gösteriniz. Normal br zamanda ise en uygun günler; Salı, Çarşamba, Perşembe günlerine kendinizi ayarlamaya özen gösterin. Bu sayede daha hesaplı bir yolculuğa çıkacaksınız.


4-KONAKLAMA KISMINI KISA TUTUN
Konaklama masrafı bildiğiniz gibi herkesin çekindiği bir nokta. Ancak burada da tasarruf edebilirsiniz. Seyahatlerinize çıkarken gidiş ve dönüş biletlerinizi gecelere almaya çalışın. Böylece gittiğiniz yerde gündüzleri gezip geceleri de yolculuğa çıkarak buradan da tasarruf edebilirsiniz.


5-YANINIZDA DAİMA YİYECEK BULUNDURUN 
Birkaç günlük kısa yolculuklarınızda sırt çantanızda ekmek arası aperatif yiyecekler bulundurmaya özen gösterin.  Bu sayede birkaç öğünü böyle geçirip hem karnınızı doyurursunuz hem de cebinizdeki para size kalır.


6-GÜNLÜK HARCAMA PLANLARI YAPIN
Bütün kampanyalardan yararlandınız, aklınıza gelebilecek en ucuz seyahate de çıktığınızı varsayalım. Ancak, sizin seyahat sırasında yapacağınız lüks harcamalar daha önceden yararlandığınız bütün fırsatların boşa çıkmasına sebep olacaktır. Bu nedenle her gününüz için mutlaka kendinize bir limit belirleyin. Belirlediğiniz limiti aşmamak için büyük özen gösterin. Bu sayede seyahatiniz boyunca kendinizi riske atmamış olursunuz.


7-MUTLAKA PAZARLIK YAPIN
Seyahatleriniz boyunca kalacağınız yerde, yaptığınız alışverişlerde, yediğiniz yemeklerde yani aklınıza gelebilecek her yerde pazarlık yapın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER